Ланолин

  • 15 958
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 467
Здравейте,мами!Днес си взех от една аптека чист ланолин.Жената ми каза,че не е стерилен и как да го направя такъв/на водна баня да го преваря 20 минути/.Та въпроса ми е мога ли да го използвам ,за да си мажа зърната и трябва ли пак да го измивам преди кърмене?

# 1
  • Мнения: 344
По - добре си купи специален крем за разранени зърна.Аз ползвах такъв , но не се сещам за името му.Опаковката е бяла  с кафяв контур , с който беше изрисувана гърда.А за ланолина не знам newsm78

# 2
  • Мнения: 344
Виж и тази статия:
Предлагайте по-малко разранената гърда първа през повечето време. Това ще накара млякото в разранената гърда да потече и бебето ви няма да суче толкова силно, докато дойде време за сукане от втората гърда.

• Сменяйте позата на всяко хранене. Легнете, седнете, дръжте бебето си в различни пози така, че да смените позициите на челюстите на бебето върху гърдата. Ако имате отворена раничка на зърното, е особено важно да сложите бебето така, че устата му да се затваря другаде, а не върху раната.

• Ако върху зърното ви се образува струпей по време на първите кърмения, оставете го.

• Избягвайте всякакви дразнещи и изсушаващи вещества. Не използвайте сапун, алкохол, тинктури на алкохолна основа или подобни мазила.

• Не изтривайте млякото, което остава по гърдите ви след кърмене. Дори можете да изцеждате по няколко капки от кърмата си и да я разтривате нежно в зърната си. Както писахме по-рано, майките по целия свят лекуват инфекциите на децата си с човешко мляко. Лечебните сили на млякото ви може да помогне и на вас.

• Облекчете болезнеността с крем, предписан от лекаря ви или с чист ланолин. Лансинох за кърмачки може да се купи в аптеките. Той е хипоалергичен и затова е безопасен дори за хора, алергични към вълна, и няма нужда да се изтрива преди бебето да суче.

• Ако е разранено зърното само на едната гърда, хранете само от другата и изцеждайте (с електрическа помпа) разранената гърда. Ако зърната и на двете гърди са разранени, консултирайте се със специалиста си по лактация за най-добрия начин на лечение. Може да се наложи напълно да спрете да кърмите за няколко дена, през което време да се изцеждате ръчно или с помпа. (Обикновено използването на електрическа помпа е по-малко дразнещо от сукането на бебето)

• Пазете зърната си от повърхностна влажност:
  - Ако носите подложки за обиране на изтеклото мляко, сменяйте ги, щом се намокрят. Не използвайте такива с найлонови ограничители.
  - Носете изцяло памучен сутиен, а не от изкуствена материя.
  - Ако носите гръдни щитове (чашки за мляко), за да накарате хлътналите зърна да изскочат, празнете ги.
  - Ходете из къщи с открити зърна, когато можете. Ако въздухът в къщата ви е много сух (като в претоплен апартамент), използвайте овлажнител или дръжте тенджера с вода на радиатора.
  - Ако е твърде болезнено някаква дреха да докосва зърната ви, сложете лек слой ланолин и сложете в сутиена си малка цедка за чай без дръжка, или пластмасови гръдни щитове.

• Ако зърната ви са чувствителни след баня, сложете слой ланоли преди да се къпете.

• От време на време вземайте ибупрофен или чаша бира или вино, за да облекчите дискоморта си.

• От време на време разранените зърна се причиняват от млечница, гъбична инфекция, която може да е засегнала както вас, така и бебето. Лекарят ще ви изпише течен нистатин.

• Не носете гумените или силиконовите зърна, които понякога се препоръчват, за да защитят разранените ви зърна от сукането на бебето. Те се състоят от конус, прикачен към гумено зърно. Конусът прилепва плътно на гърдата и бебето суче от гуменото зърно. Те не осигуряват стимулацията, която е нужна на гърдите ви, за да произвеждат мляко, рядко облекчават болката и могат да причинят у някои бебета объркване на зърното.

• Ако изцеждате гърдите с ръчна помпа, може да го правите твърде енергично или неправилно. Сменете я с електрическа помпа, която е по-нежна. (Или преминете на ръчно изцеждане)

• Ако, както става в някои редки случаи, разранеността се влошава, докато зърното ви се пропука и разкърви и е абсолютно твърде болезнено да кърмите от него, не слагайте бебето на засегнатото зърно двадесет и четири до четирдесет и осем часа. Кърмете го от другата гърда. Ако е нужно, давайте му изцедено мляко или изкуствено мляко от бутлика, лъжичка или чашка. Изцеждайте млякото ръчно или с помпа от засегнатата гърда всеки три часа, или всеки път, когато обикновено бихте кърмили.


превод от The Complete Book of Breastfeeding

# 3
  • София
  • Мнения: 11 886
Аз ползвах Лансинох, който също е чист ланолин. Никъде не пишеше, че е стерилен, но беше отбелязано, че не е необходимо да се отмива преди кърмене. Защо трябва да е стерилен? А и след преваряване колко време ще е стерилен и как ще се промени?

# 4
  • Мнения: 248
Привет,
Под каква форма е ланолинът, който си си купила?
Защо е нужно да го правиш стерилен? И колко време ще е стерилен?
Струва ми се, че е по-важно да е сигурно, че е чист, да няма примеси и други химии.

Виж какво пише на кремчето на Lansinoh, което е специално за разранени кърмачески зърна:
"Лансинох ланолин е създаден специално за кърмачки и представлява най-високо пречистеният ланолин в света.
Лансионох може да се прилага дори от хора, алергични към други ланолини с по-ниска степен на пречистване"
Пише още, че е хипоалергичен, поради което не е необходимо да се отстранява преди кърмене.


# 5
  • Мнения: 53
Аз също съм от тези, които считат, че е по-важно продукта да е чист (без примеси), т.е. да знаеш точно какво използваш. Изобщо не се налага такава стерилност. Кожата на гърдите със сигурност приютява безброй микроорганизми. Да не говорим, че бебенцата ни също живеят в този свят, обградени от такива  Wink Хубаво е да свикват  Grinning Аз си мажех зърната с чист ланолин без каквото и да е преваряване и проблеми с бебо - никакви. Даже мога да продължа с темата за ланолина и да кажа, че приготвих мазило от ланолин и извлек от жълт кантарион за дупето. Просто е върха - нито подсичане, нито нищо.

# 6
  • Мнения: 297
Аз ползвах Гермастан и Лансинох(той ми помогна повече)  Hug

# 7
  • Мнения: 467
Момичета,известен ми е Лансиноха,аз имам малка опаковка от него.
Интересуваше ме дали мога да използвам чист ланолин.
А за изваряването -жената в аптеката ме посъветва да го изваря на водна баня 20 минути,иначе на външен вид изглежда точно като Лансиноха
Inky кажи ми как го приготвяш с жълтия кантарион.

# 8
  • Мнения: 2 401
Аз също съм изполвала чист ланолин без проблеми и дори ми се струва, че ми се отразяваше по-добре и от Лансинох.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 18:42 от звездиче

# 9
  • Мнения: 248
Интересуваше ме дали мога да използвам чист ланолин.

Ами щом е ЧИСТ ланолин (точно както Лансинох, който ти е известен, предназначен е точно за гърди и също е чист ланолин) значи можеш да използваш точно както се използва Лансинох.

# 10
  • Мнения: 53
Първо - самият ланолин трябва да омекне. Ти сигурно си го видяла, че е доста твърд. Въпреки всичко на зърната си го слагах чист. Абсолютно безопасно е за бебето, дори и без отмиване.
За приготвянето му за мазане: За да омекне се иска доста бъркане   Joy В аптеката го продават в едни опаковки като от кисело мляко. Това е предостатъчно  да ти стигне за месеци. Уточнявам, че го няма готов в аптеките, а трябва да си го поръчаш и не всяка аптека е склонна да го достави, защото не им се занимава. Аз като купувах беше някъде около 15 лв. Отделяш си в някакъв съд - аз лично в една твърда пластмасова купа и лекичко, малко по малко му сипваш гореща вода и почваш да бъркаш. В началото ще ти се стори, че не поглъща (все пак е доста мазен), но с повечко бъркане - става. От прозрачен, ланолина постепенно започва да побелява и омеква - ще стане съвсем бял и пухкав. Не знам дали на водна баня става същото - не съм опитвала. Даже за да стане по пухкав бих казала, че трябва търпение. Бъркаш, бъркаш и го оставяш да си попива. След известно време той се втвърдява и като му сипеш отново топла вода, пак омеква и пак бъркаш. За количеството вода: съотношението е 3:1 (вода:ланолин). Това ми го каза една фармацевтка, с която раждахме заедно  Wink, но аз като че ли по-малко вода му сложих. След като го докараш в бял пухкав вид и като го оставиш да постои, ако се е отделила вода на повърхността - я изсипваш и почваш да му добавяш кантарионовия извлек. Ако нямаш кантарион, можеш да му сложиш чист зехтин (пробвала съм и пак е добре). Хубавото на кантариона обаче е, че е страхотно антисептично противовъзпалително природно средство за третиране на обриви, изгаряния и още куп неща. Иска обаче бая време за приготвяне. На мен тази година ми дадоха едно шишенце готов извлек, но това лято съм твърдо решена да си приготвя повечко.
Кантарионов извлек:
Набираш си достатъчно количество цветове от жълто кантарион (Hypericum perforatum) http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D1%8A%D0%BB%D1%82_%D0%BA%D0% … D0%B8%D0%BE%D0%BD и пълниш един стъклен буркан от тези по 800 мл. Не ги натискаш, за да се събере и повече течност все пак. Наливаш догоре зехтин и затваряш буркана с марля, като я закрепиш с ластик (не с капачка!! трябва да диша, но и да не прашлясва). Оставяш го някъде навън на най-огряваното от слънце място (на балкона, напр.). Оставяш го така на слънце 40 дни. След това прецеждаш от цветовете и Voila! Готово.
Хайде - успех Simple Smile

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Проблемът с обикновения ланолин в аптеката е друг - той че е чист, е чист ланолин, в смисъл че няма друга съставка. Но - не означава, че е медицински пречистван и че от него са премахнати всякакви вредни съставки. Знаете, че ланолинът се добива от вълната на овцете - в него може да попадат пестициди, разните препарати, които се използват за обезпаразитяване на овцете и т.н. Затова е важно ланолинът да е максимално пречистен, когато ще се ползва върху зърната и бебето ще го поглъща - преваряването му няма да помогне за тези неща, най-много още повече да ги концентрира.
Обикновен ланолин от аптеката съм ползвала като идеално средство срещу подсичане - а с жълтия кантарион би бил още по-страхотен. НО - само за външно приложение и не върху зърната!!!

Общи условия

Активация на акаунт