Отговори
  • Мнения: 212
До колко годишна връзраст според протокола е прието да се казва на неомъжена жена "госпожица" без да я обидиш че е стара мома. Например на едно момиче на 20 г. спокойно можеш да му кажеш "госпожица" ама на една стара мома на 45 г. например може да се обиди ако й кажеш "госпожица". Та колко години е границата до която можем да казваме "госпожица" и след колко години трябва да казваме "госпожа" независимо че "госпожата" всъщност е "госпожица".
Наскоро чух че това делене на "госпожа" и "госпожица" било дискриминационно и някои стари моми с власт в европейския съюз искали да се премахне обръщението "госпожица" защото издавало лични данни и факти от личния живот на жената които тя може да не иска да са достояние на широката общественост.
Според вас дискриминация ли е да наречеш неомъжена жена на 45 г. "госпожица" или е някакъв вид обида даже... как мислите вие

# 1
  • Мнения: 3 447
Не знам според протокола как е, но за мен жена на видима възраст 30+ си е госпожа.

# 2
  • Мнения: 77
Според мен това делене е адски тъпо! На този принци, защо няма "господин"/"господинчо"?
Да, мисля че обръщението "госпожица" за жени на 40 е обидно, защото това мигновено издава, че нямат деца, не са омъжени, а те може да не искат да го оповестяват насам-натам!

По нормално е да има едно обръщение или строга рамка. Примерно до 20 си госпожица, а над 20 госпожа! Тъпо е "титлата ти" да е според това дали имаш деца и съпруг!  Peace

# 3
  • Мнения: 11 747
До колкото знам 'госпожо' е допустимо като общо обръщение, ако не си наясно със семейното положение. 'Госпожица' е само в случаите, в които е очевидно, че е така - 14 - 20 годишна възраст.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 805
Ами то сигурно си е въпрос на манталитет и традиции.
Преди много години като ученичка ходех на частни уроци по немски при една неомъжена дама - немкиня, май гонеше 80-те! Живееше в България отпреди 9-ти септември, ама не беше "другарка".
Познайте как се представяше и как я наричах?
Fräulein - госпожица! Sunglasses

Е, а сега чета в Интернет съвети за добър тон в Германия - и попаднах на това (от http://ide.li/article2962.htmlSimple Smile
"Обръщения
....
Думата "Fräulein" е остаряло обръщение за "госпожица" и вече не се употребява. Заменено е с по-неутралното "Frau" (госпожа), което не съдържа информация за семейното положение на дадена жена. Не използвйте обръщението "Fräulein", тъй като може да обидите някого.
"

А сега май отпадат и всякакви "господа" и "госпожи" в официални документи в ЕС - пише се само фамилията. И това е глупаво, според мен, ама не знам как е най-добре...

Остава да се обръщаме към непознати на "Ей, вие там..." Laughing

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Мисля, че сега е момента България да даде своят дан в европейската култура и да въведем обръщението "жено!" - общовалидно за всички същества от съответния пол.

 - Гутен Таг, жено Меркел!

# 6
  • Мнения: 431
Не знам, обаче се обиждам и на двете. Госпожица ми звучи вятърничаво, госпожа - престаряло. Друго е да ти викат "другарко", ей това е класа. Grinning

# 7
  • Мнения: 516
Е що се обиждаш? Огледало нямаш ли?  Laughing

# 8
  • Мнения: 1 492
Не знам дали ги обижда Госпожица, но обратното със сигурност. Случвало ми се е да ме поправят, като се обръщам с Госпожо.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 805
Мисля, че сега е момента България да даде своят дан в европейската култура и да въведем обръщението "жено!" - общовалидно за всички същества от съответния пол.

 - Гутен Таг, жено Меркел!


Хи-хи, ами аз живях в Москва през 80-те, там обръщението беше "женщина", а ако е по-млада или човекът отсреща по-възпитан - "девушка". Някои наречени "девушки" си бяха баш "бабушки", ама не чух някоя да се обиди... Grinning

# 10
  • Мнения: X
Ето  нещо по темата:  http://yaneto.wordpress.com/2009/03/22/wtf/

Мисля, че сега е момента България да даде своят дан в европейската култура и да въведем обръщението "жено!" - общовалидно за всички същества от съответния пол.

 - Гутен Таг, жено Меркел!


Мдам, а още по-добре "Домакиньо"   Mr. Green

# 11
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Тези обръщения, нали според новия закон отпадат.
Дискриминация било.

Предложението на Реза е убиец.
Гласувам с две ръце за него.

# 12
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 337
Аз съм неомъжена и съм на 30г. Нито г-ца, нито г-жа ми звучи добре. Няма ли средно положение и защо жените са делнати на омъжени и не?

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Бе, аз си знам, че всяка жена, която работи и се грижи сама за себе си, е госпожа и като ми се почнат едни непоискани разяснения-тя, видите ли била госпожица, санким трябва медал да дам, свещ да запаля и ръка да целуна  ooooh!

На работа, германци са, всичко било Мис (видите ли, не се обиждали). От подобни недоразумения в телефонния указател съм записана Мис, а колежката, дето венчило не е минала, се види госпожа  Rolling Eyes

Лично аз, във времената, когато бях госпожица, не съм се обяснявала излишно, ако някой ме нарече госпожа.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 099
Ми, ето - аз съм госпожица, но и майчунгел.  bowuu Мъж да ми къса нервите имам - а, са де?!  Crossing Arms Как ще ми викате?

Общи условия

Активация на акаунт