Рефлукс

  • 2 367
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 508
Момичета, помагайте. Тази нощ викахме бърза помощ. Слава Богу не за нещо сериозно, ама пусто нали сме родители, ще ни се пръсне сърцето от притеснение. Значи, буди се Йоан за хранене и му давам гърдата, той суква два пъти и се дърпа все едно не може да диша. Поема си дълбоко въздух все едно се задушава и пак... Не може да се нахрани... Много се уплаших. Събудих мъжа ми, Йоан продължава да не може да си поеме напълно въздух, свири му гърлото и само до някъде диша. Не беше много страшно, но аз ужасно се паникьосах и се чудех въобразявам ли си, наистина ли е така, а Румен веднага се мобилизира, вика: "Няма значение, нека го видят." Докато дойде "Бързата" помощ, Йоан вече си дишаше нормално. Лекарят беше много свестен, прегледа го обстойно и каза, че това е рефлукс. Т.е. връща храна, дори и да не се вижда, и се задушава заради това. Каза да го кърмя прав, т.е. седнал на бедрото ми. Тази сутрин опитах, наистина така не се задушава, ама пък не е ли много малък да седи така? Все още се дърпа и като пусне гърдата му свири гърлото, трудно си поема въздух на моменти, така че днес отиваме при педиатърката. Да имате някакви съвети?

(Да добавя, че от 2 седмици някъде има обрив по бузките и вратлето, ситни пъпчици с бял връх и му свири нослето през нощта. Пуснах му микробиологично изследване, ще излезе утре.)

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 08:56 от autumnsphere

# 1
  • Мнения: 346
Здравей! Само мога да предположа колко много сте се притеснили!
По въпроса с рефлукса, ако е това, е хубаво да се види от специалист, нека педито да ви даде направление за гастроентеролог, защото не е в компетенциите й.
А, той повръща ли след хранене, как се държи след кърмене - неспокоен ли е, как суче, как е наддал за този месец и нещо от раждането? Наистина не винаги рефлуксът е съчетан с поврщане, понякога стомашното съдържание се връща в хранопровода и след това отново се връща, което предизвиква силна болка и парене. Обикновено такива бебета са по-нервни, защото изпитват дискомфорт не само след хранене.
На мен препоръчаната поза ми се вижда не особено подходяща за толкова малко бебе. След кърмене се опитвай максимално дълго време да го държиш изправен и ако се окаже рефлукс обикновено препоръчват матракът да се подвигне под ъгъл от 45 градуса.
Това, че му свири нослето също може да има връзка с рефлукса, но може и да е от прекомерно сухия въздух в стаята.
Пиши как са се развили нещата при педиатъра.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 508
Ами, той е много спокоен и здравичък, суче идеално, на 3 часа, по 20 минути някъде, след сукане е спокоен. Само ако не се оригне, понякога почва да ръмжи. Наддава много добре, първия месец килограм и сто грама, сега не съм го мерила, но то си му личи, че се развива хармонично. Повръща в рамките на нормалното или поне така си мисля. Понякога повечко, но не притеснително много. Най-вече като лежи и хълца повръща. Въобще не е нервен. Матракът е на 30 градуса, ще го наклоним още малко.

Бяхме при педиатърката, тя каза същото - връща храна и затова се задъхва. Няма храна в дробовете, слава Богу. Каза да го храня максимум по 10 минути и в никакъв случай да не го слагам напълно хоризонтално след хранене.

# 3
  • Мнения: 220
Добър съвет който ми даде една педиатърка е да го храниш по-малко и по-често. Аз не можах да го приложа щото дъщеря ми реве ако не се натъпче до гърлото  Laughing Друго което може да правиш е като го усетиш че връща да му даваш по една лъжичка вода да измива гърлото. Бебетата с рефлукс са по-предразположени към УНГ инфекции защото върнатото е стомашен сок, а той е силна киселина. Следи ушичките, носа и гърлото по-внимателно

# 4
  • София
  • Мнения: 2 508
Да, и още нещо - оказва се, че пъпчиците по лицето също се дължат на повърнатото и слюнката... Cry

# 5
  • Мнения: 220
Споко, израства се. Няколко месеца ще внимавате повече, после като почнеш захранване и бебето да седи седнало ще отшуми.

# 6
  • Мнения: 346
За хоризонталното положение след хранене съм съгласна - наистина трябва да се държи в изправено положение възможно най-дълго, но за ограничаванто на кърменето само в рамките на 10 минути не съм. Децата имат различен темп на сукане  едни се нахранват за 5-10 мин., други за много по-дълго. А, и твоето бебенце е още малко, за да успее за това време да се нахрани.

# 7
  • София
  • Мнения: 43 904
За хоризонталното положение след хранене съм съгласна - наистина трябва да се държи в изправено положение възможно най-дълго, но за ограничаванто на кърменето само в рамките на 10 минути не съм. Децата имат различен темп на сукане  едни се нахранват за 5-10 мин., други за много по-дълго. А, и твоето бебенце е още малко, за да успее за това време да се нахрани.

да, самата идея на 10-тте минути е да се храни по малко, по-начесто....но не при вс бебета е  изпълнима....
а освен леглото - хубаво е и количката да е с 30 градуса наклон Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 2 508
Ооо, Angel_Dust, мерси за идеята!

# 9
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
За хоризонталното положение след хранене съм съгласна - наистина трябва да се държи в изправено положение възможно най-дълго

И аз така мислех, докато не прочетох написаното от един хирург, който твърдеше, че правим лоша услуга на бебетата си като ги държим изправени след ядене, защото това пречело на клапата, която спира връщането на храна от стомаха в хранопровода, да се "усъвършенства" и проблема се проточвал във времето.
Прозвуча ми логично, но дали е точно така...не знам.

# 10
  • Мнения: 967
Синът ми беше с рефлукс - при него нямаше затруднено дишане, а повръщане на фонтан и много рев... Обикновено бебетата с рефлукс пищят по-често от останалите бебета - казвам пищят, а не плачат, защото е именно това - от киселината, която се връща в хранопровода в следствие на рефлукса изпитват силна болка и често се будят с писък или както си лежат, започват да пищят... ако бебето ти е много спокойно както пишеш ми се струва странно да е с рефлукс  newsm78 Ако отновно имате такова затруднено дишане съветвам те да го заведеш на специалист, за да се види дали наистина това е диагнозата. Ако наистина е рефлукс стига детето да наддава добре, няма страшно  Peace Когато го захраниш с твърди храни рефлуксът ще изчезне - при нас това стана на 6 мес.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 508
Абе, нещо свързано с храненето е, защото само след кърмене така трудно диша... Но няма много от другите симптоми на рефлукса... newsm78

# 12
  • Мнения: 346
За хоризонталното положение след хранене съм съгласна - наистина трябва да се държи в изправено положение възможно най-дълго

И аз така мислех, докато не прочетох написаното от един хирург, който твърдеше, че правим лоша услуга на бебетата си като ги държим изправени след ядене, защото това пречело на клапата, която спира връщането на храна от стомаха в хранопровода, да се "усъвършенства" и проблема се проточвал във времето.
Прозвуча ми логично, но дали е точно така...не знам.

Възможно е. Написала съм това, което знам, тоест това, което на мен са ми препоръчвали за моето дете и което наистина помага, но не съм специалист.
При нас рефлуксът се изразяваше с това, че повръщаше яко на фонтан, на моменти беше неспокойна и в един момент започна да избягва яденето, авно е чувствала дискомфорт. Нещата се пооправиха с въвеждането на твърда храна след 6-тия месец.
Моя съвет е да го заведеш да го види спе;иалист, ако наистина имате съмнение

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Представям си как сте си изкарали акъла... Confused Таткото е бил много прав - по-добре много шум за нищо, отколкото да пропуснете нещо важно - така че никога не се колебай да повикате лекар или да отидете да видят бебето, когато си притеснена.
Откога го има това затруднено дишане след кърмене? Не си споменавала за такова нещо по-рано - след този епизод ли се появи?

# 14
  • София
  • Мнения: 2 508
Хедра, появи се онази вечер.

Бяхме при един страхотен педиатър, който ни обясни много точно какво е това. Когато яде, храната се връща по хранопровода и ларинксът се свива като реакция, за да не повърне. И затова трудно си поема въздух. Докторът каза, че не е притеснително, след като не се мъчи и няма промяна в цвета. Simple Smile Няма му нищо на дробчетата, слава Богу. А и не може да се говори точно за рефлукс, просто това си е физиологично още, не е развита мускулатурата на храновпровода. Той нито повръща на фонтан, нито е нервен, така че всичко е наред. Просто се паникьосахме малко. Извинете, моля. Hug Wink Sunglasses

Ааа, и педиатърът каза в никакъв случай да не намалям времето на хранене, защото ще ми спре кърмата. Аз много добре го видях това - за два дни гърдите ми се надуха като в началото, а Йоан не е спрял да реве от глад. Е не мерси! #2gunfire Crazy

Общи условия

Активация на акаунт