Морковите?

  • 597
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 819
Искам да попитам какво е мението ви за морковите на пазара? Предпочитате ли да давате от тях на децата в зеленчуково пюре или се доверявате само на готовите детски пюрета? Преди 10 години  не съм се замисляла над този въпрос, защото някак си ми се виждаха по- чисти продуктите....Пък и пюрета имаше само Асеновградски Rolling Eyes. Питам конкретно за морковите, защото ми се струват по-рискови от картофите в нитратно отношение.

# 1
  • Мнения: 8 451
Отговарям веднага.Досега съм давала само готови пюрета от моркови.Не смея да давам пресни.Аз и преди 10 години не смеех.Имаме село и като гледам,как се произвеждат и по колко торби с амониева селитра се  слагат на декар,ми става лошо.Специално моето семейство не сме производители и баба и дядо имаха само малка градинка около къщата,но всички останали бухаха тор на поразия.
Тогава страх не страх захраних рано с морковен сок.Но е рисковано.
Ако имаш познати на село с проверена продукция,можеш да им се довериш.В противен случай-готови.За мен най-добри са Хип Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Давам само пресни.Струва ми се, че откъм нитрати тъмнозелените зеленчуци са най-рискови, а и сегашните моркови не са расли в амониева селитра, както примерно мартенските.Все още обаче задължително остъргвам кората, макар да знам, че там има най-много витамини.Защото и най-големите отрови също са там.Изрязвам също и около сантиметър под зеленото - и там се концентрирали нитратите.Това е - доколкото мога, обезопасявам храните....Но да се кача на Мусала и да ям само коренчета, щото било чисто - тц, нема да стане Naughty Mr. Green

# 3
  • Мнения: 1 567
Никога и по никакъв начин не мода да се доверя на готовите пюрета.
имаме си на вилата малка градинка с най-необходимия зеленчук. Пюретата на Елпида са от там. Иначе през зимата купувам от пазара.
А колкото до готовите пюрета - пълен отврат.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 632
Предпочитам да давам на Али домашно приготвено пюре,НО морковите,които пасирам са от домашна градина,не пръскани,не торени.В момента им е сезона,така,че да попаднеш на нитратни сега е по-малко вероятно отколкото през зимата.Готовите каквито и да са винаги имат консерванти,инъче как ще се съхраняват толкова дълго време.Пък и винаги съм се чудила,защо повечето деца предпочитат готовите пюрета,ако нямат захар или някакви подобрители, пред домашните,та нали е един и същ зеленчук Thinking

# 5
  • Мнения: 819
Това, че децата предпочитат готовите пред домашните не е съвсем вярно. Поне при моите не е така.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 632
Разбира се,че не го твърдя,около мен децата(освен моето) са така,което не означава всички. Wink

# 7
  • Мнения: 4 915
Преди сезона им купувах моркови от пазар Ситняково - има магазинче с проверени за нитрати плодове и зеленчуци.
Сега ползвам от селото на свекърва ми.

За нитратите в морковите съм чела, че се концентрирали в сърцевината им...Някъде тук по форума го срещах.  Thinking

# 8
  • Мнения: 3 200
само пюрета давам - готови

# 9
  • Мнения: 410
От готовите ядяхме плодови - всички и на вс. фирми. Зеленчукови едва едва , месни хич. Добре че почна кухнята след 7ми месец.
Сокове до скоро пиехме само домашни на сокоизстисквачката, те стават като пюрета. Винаги слагам моркови. И вс. други плодове де!

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Първоначално за опит дадох готово пюре от маркови (на Хип) - но после изчаках да стане продукцията на бабите.Те не торят,така че съм сигурна в качеството и на беба правя пюретата само с продукти оттам.Иначе не бих купувала зимни моркови в никакъв случай - евентуално бих се престрашила да си купя от някоя баба на пазара,от тези,които продават морковчета на връзка със стъблата им.Не е гаранция,че няма да са бъкани с нитрати,но е по-малко вероятно - отде пари у жениците за изкуствени торове Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 1 567
Пък и винаги съм се чудила,защо повечето деца предпочитат готовите пюрета,ако нямат захар или някакви подобрители, пред домашните,та нали е един и същ зеленчук Thinking

Не, те не го предпочитат. Просто вкусът към готовите пюрета се култивира и насажда .....
Та, по този повод.... Вчера дойдох от вилата в София и като пълен тъпак не си взех мойто си пюре за Елпида. Е, ща не ща, колкото и противно да ми беше купих готово. На Нестле с картоф, морков и телешко.
Отворих бурканчето.... ми то нито на зеленчук, нито на месце мирише. Някакъв неопределен вкус и мириз..... Домашното - на светлинни години напред
Отделно цената не коментирам - 3.20 за това чудо.
Нито здравословно, нито икономически е разумно да се дават готови пюрета.
 newsm78 newsm78 newsm78 Чуденка ми е защо повечето майчета дават бурканчета....
За плодовите, особено сега лятото се е пълна гавра с децата вместо пресният плод, да им се дава консервиран.... newsm78 newsm78 newsm78 newsm78

 Blush Blush Blush Blush не мога и не мога да го проумея...

# 12
  • Мнения: 603
В началото, когато започнахме със сокчетата от ябълки и моркови, бебо определено повръщаше морковите.
Успявах да пробутам малко моркови само, когато ябълките в сокчето преобладават.
Тогава реших, че може да е заради нитратите и временно не давах никакви моркови.
Сега нямаме никакви проблеми. Почти всеки ден ядем моркови от пазара.
Между другото, и моето бебче е твърдо "за" домашните пюрета. Тези от бурканчетата, особено "месните" въобще не ще да ги яде.
А мен това идеално ме устройва, нямам нищо против да му готвя на мъничето, а и вече преминаваме към обща храна Hug Joy

# 13
  • София
  • Мнения: 2 952
Малко встрани от основния въпрос, но понеже и това се споменава в два-три постинга.
Аз захранвах през зимата и го правих с готови пюрета на Хип - моркови, картофи, тиква. Вкусът нистина е отврат, както всъщност и ако се свари само морков във вода или на пара и се пасира. Пюретата за по-големи деца обаче са с добър вкус - пуйката за над 8 месеца на Хип бих хапвала и аз, ако цената ми изнасяше. Вкусът на Семпер също е много добър, но там нещо моето бебе недолюбва консистенцията.
Алтернатива на пюретата, когато няма надежден зеленчук остават и замразените зеленчуци на Бондуел. Има ги в големите супермаркети и се надявам, че не са бъкани с химикали. Специално морковите дори са някакви бебе-моркови големи колкото кутре.

Общи условия

Активация на акаунт