Как се прави посявка за бактериална инфекция на кърмата?

  • 2 183
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте!
Последните седмици съм почти постоянно със запушени млечни канали на дясната гърда. Ходих при мамолог - нищо... Слагах три дни по негова препоръка памук с окситоцин преди кърмене (поне на предвидимите кърмения!) в носа, оправих се за няколко дни. До една нощна голяма пауза на некърмене - и ... пак запушване, но в събота бях с Т и червенина. Скъсах се от масажи, цедене, гореща вода, пробутване на запушената гърда и каквото се сетих. Плюс окситоцина в носа отново! Пия лецитин вече 20 дни в големи дози. С хомеопатия смъкнах температурата, и червеното почти изчезна, но гърдата не е напълно отпушена! Напипва се твърдо в ареолата - винаги от там се започва - и на места в блокираната област. Досега не съм била толкова дни зле... За справка - тази гърда явно е с по-тесни канали или просто по-трудно си тече млякото от нея, но всичко започна февруари в началото - от тогава и Стеф суче кратко.
И понеже той си има стафилококи в нослето - лекувам ги с хомеопатия, но става мнооого бавно... - се чудя дали не е предал някак и на мен? Искам да дам материал за посявка, но не знам нито как, нито къде. То ясно, че ще е в лаборатория, но някой правил ли е подобно нещо? Страх ме е и да не се замърси материала!
И още нещо - тази гърда откакто така постоянно се запушва, усещам бодежи, понякога след кърмене зърното побелява, а самото кърмене ако не е ужасно болезнено, е всичко друго но не и приятно Sad
Първото запушване беше с блистер, възможно ли е от това, че се е спукал да съм се инфектирала?
От началото на февруари и аз постоянно кашлям, ако има значение!
Предварително благодаря на отговорилите!

# 1
  • Мнения: 1 328
Здравей,
по въпроса къде и как се дава кърма за изследване - може във всяка лаборатория, в стерилно шишенце изцеждаш малко. Може и вкъщи да се изцедиш, аз и така съм давала.. отваряш шишенцето и директно в него.
При мен след поредица от мастити и запушвания, се оказа че имам бактерии. Предписаха ми антибиотик - пих го. Заздравих също и зърното и всичко мина...
Консултирай се с лекар с какво да мажеш (ако е разранено още зърното), защото има вариант и от това да се въртите в омагьосан кръг.
Разкажи още малко - даваш ли на бебето да суче от тази гърда всеки път; как точно цедиш - на ръка или с помпа?

# 2
  • Мнения: 214
По принцип не се цедя - имам точно толкова кърма, колкото бебето да изсуче. Онзи ден се цедих и на ръка, и с помпа заради самия масаж.
Кърмя доста често, рядко падаме под 9 кърмения за денонощие, даже по-скоро са 10 и отгоре ако броя и някои за по 2-3 минути. Кърмя от двете гърди на всяко хранене, ако заспи на първата още обикновено не спи дълго и скоро суче пак, така че рядко имам периоди без сучене за дълго време.
Преди няколко дни направи 7-часова пауза през нощта - тогава започнах пак да се запушвам. Явно това провокира при мен проблемите, но толкова чести рецидиви не смятам, че е нормално.
За зърното - пак ли мамолог трябва да го гледа? Защото преди 10-ина дни бях на преглед и той не каза да му има нещо. На пипане е груба кожата там, където беше блистера, след сучене става мекичко и беличко - все едно има нещо като допълнителна бяла кожичка... не знам как да го обясня.
При всички положения утре ще дам кърма в лаборатория за микробиология.
Жени, при теб след приема на антибиотик веднага ли отшумяха проблемите? И какво имаш предвид под заздравяване на зърното?

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Oх, Ели, пак ли.
Когато изцеждаш, за да дадеш проба е важно да изцедиш и изхвърлиш малко в началото (т.е. пробата да не е от първите струйки). Също така е хубаво да направите изследване на гърлен секрет на малкия успоредно. И непременно антибиограма.
В моя случай при малкия имаше златист стафилокок, но понеже това е почти тривиално, a при мен нямаше проблем, не правих нищо по въпроса.
При теб обаче може да става въпрос и за хиперлактация и трябва да се ограничи. И сигурно е хубаво да си пуснеш и едно изследване на желязото, щото ниските му стойности също се свързват със склонност към такива инфекции.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 20:51 от Iva_D

# 4
  • София
  • Мнения: 4 381
И още едно уточнение за пробата - след като изцедиш първите струйки кърма, следващите ги изцеждаш в стерилно шишенце, но не трябва да се допира шишенцето до гърдата. Дръж го на разстояние от зърното, за да може резултатите да бъдат реални.
Както описваш запушването и зърното след кърмене, си мисля дали бебето не се изпълзва по време на кърмене и в един момент да суче само от зърното? Обърни внимание отново на позата на кърмене. Може да опиташ да разнообразиш позите на кърмене.

# 5
  • Мнения: 214
Ива, под желязо, хемоглобин в кръвта ли имаш предвид? Винаги е бил за завиждане, но ще си пусна ако трябва!
Днес бяхме при хомеопата ни, пих нещо си за разкарване на твърдите участъци, ще видим. Продължавам с лецитин-а, а мъж ми тъкмо отиде да носи кърма за изследване! ще чакаме резултати после... За момента гърлото на малчо няма да го закачаме, че днес вече по принуда го мъкнах по лекари, да не му дойде в повече! Но след моите резултати ако се наложи ще му вземем гърлен секрет!
Ако моите са чисти, необходимо ли е да изследваме въобще него? Аз знам, че има стафилококи в носа, от средата на януари са изследванията му.
Вивчо, взех си поука и на едно хранене го въртя като кебапче малкото Simple Smile То и без това за да го задържа малко повече на мен трябва разнообразие... Да, измъква се постоянно, но се старая да му оправям устничките всеки път.
няма да се отказвам!!!
Благодаря ви много!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Ели, дай да изчакаме резултатите, пък ще го мислим тогава.

За желязото  и хемоглобина - двете не е задължително да са  правопропорционални, но да, става въпрос за това да не си с анемия.

Общи условия

Активация на акаунт