Пак проблем - този път с яденето.

  • 5 570
  • 126
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Няма проблем през който да не минахме с Денис.
В момента на дневен ред е яденето. От как родих втория път това дете стана злоядо. Което ме кара да си мисля, че е на нервна почва.
Яде оскъдно. Плодове и зеленчуци не е вкусвал от как беше бебе и съм му правила сокчета. Т.е. той не познава вкуса на нито един зеленчук / освен дребно настъргани в манджа/ и почти на нито един плод с изключение на банан и ябълка. Колкото пъти съм се опитвала да му давам - това води до война. Да го излъжа - фреш например маскиран с мляко или настъргано плодче в млечице или кремче - тц, усеща и плюе.
Дотук така. Но от как бяхме на море и след това положението се влоши рязко, ако изобщо има накъде. Просто не яде. Нищо, нищичко. Ако щете вярвайте, ако щеше не. Примерно яде по половин кюфте на ден, с два пържени картофа или три мини парченца сирене с мед или солети. Това е. За цял ден.
В паника съм.
Вече има и нездрав вид, като изключим, че е болезнено слаб. Огромни синкаво-червени кръгове под очите, прозрачна кожа...
Никога не е бил насилван с храна. Именно, за да не предизвикам обратния ефект. Но на последък минах през различни фази - от прилъгване до заплахи вече. Знам, че няма да стане, но съм уплашена и в безсилието си вече не знам какво да правя.
Давам витамини. Не помагат. Давала съм пчелно млечице. Не помага. Давала съм Перитол - също.
Сега пак по предписание на доктора ще даваме Перитол / при баба си е до събота/, но не вярвам да има промяна.
Утре ще посетя д-р Гълъбов.
Моля ако някой се е сблъсквал с такова фрапантно злоядство да ми пише. Ако сте чували за подобно нещо - също. Ако имате идея какво може да помогне - моля пишете ми. Уплашена съм да не се разболее от нещо. Ако го видите на снимка ще се уплашите.

# 1
  • Мнения: 157
Здравей Додо!

   Съчувствам ти за проблема.
  Преди време говорих с една много стара педиатърка, с мнооого опит и тя ми разказваше,че по нейно време е имало едно лекарство, то всъщност не е точно лекарство ,ами изкуствено създадено.... newsm78 абе нещо като витамините.Това е някакво сол така да кажа в организма, която предизвиква отделянето на стомашни кисилини и съответно се огладнява от нея.Та понеже  през лятото организма изхвърля много течности, изхвърля с тях и тази съставка и затова в жегите не ни се яде много, съответно и на децата също.Та тази съставка преди време, когато ние сме били деца много често са я предписвали  за подобряване на апетита.Но сега на нашия пазар я няма.Последно от Унгария едно семейство за детето си  е внесло.Незнам обаче как се казва, може би някоя от мамите  медици, може да ти каже.

  Разбирам напълно тревогите ти  SadЖелая ти скорошно справяне с проблема.

  П.П. Остави детето , прави се че ти е безразлично дали ще яде или не,може и да помогне Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 425
Здравей Додо!

Ние имахме подобен проблем....,но не толкова екстремен като вашия. Георги стана злояд на около две годишна възраст. Нито плод, нито зеленчук, само ако е смачкан или настърган в супата. Ядеше предимно супи, но само по няколко лъжички и аз го гоних по цялата къща с лъжицата. Сладки работи ядеше, и разни солети и т.н.
Когато дойдох в Швейцария, моята свекърва (тогава още не беше) ме посъветва да му слагам по съвсем малко ядене в чинията. Например 6 макарона или една лъжица супа и да го оставя сам да яде. Обясни ми, че децата се плашили от голямо количество храна и затова неискали да се хранят. Така и направих. Първите няколко дни почти нищо неяде, но след това започна по малко. Направих му режим. Хранеше се 5 пъти (и сега също). В началото по много малко. Започна все повече да ми се доверява за вкуса на плодовете и зеленчуците. Сега вече яде банан, ябълка, морков, зелена салата, по някоя ягода, диня и някои други. Не по много, но достатъчно.
Сладкото съм го изключила от менюто му, и той не се сеща вече за него. От време на време яде сладолед.
А, и друго. Давах му Jemalt. Сигурно не си чувала за него, това е швейцарско производство и е нещо като какао и има много витамини. Разтваря се в мляко и се взимат по около 3 лъжици на ден. Почти във всеки дом тук има такова. Имам чувството, че това също му оказа някакво влияние.

Забравих да напиша,че моята свекърва е детски психолог.

Това е моя опит. Дано да ти е от малко полезен. Желая ви бързо оправяне!

# 3
  • Мнения: 652
Додо,
спомням си като бях малка, също съм била "злояда". Нашите ми даваха едни червини зрънца - рибено масло ли беше, какво не знам. Може би ако попиташ някой педиатър, ще може да каже какво е.
Но честно казано, съветите на Катя са много добри.
Стискам палци.

# 4
  • Мнения: 1 071
На мои познати детето ма такъв проблем.То е вече седемгодишно и ако за цял ден изяде половин филия хляб родителите му са щастливи.Крачетата и ръчичките му са като пръчици,кръгове има под очите и веничките му прозират.Майката също опитва какво ли не,за сега успява да го накара да яде само като му угажда и му прави това което иска-например половин сандвич с кетчуп,но нарисуван на филията като личице или слънце,разни хапки,но пак направени по интересен начин.Това за малките порцийки също е добра идея.
Май не ти помогнах много,сори... newsm78

# 5
  • Мнения: 671
Ален беше същия изобщо спрял да яде когато преди месец го дадохме при баба му за 2 седмици като се върна яде само първия ден и не иска да се пуска от мен наистина май е на нервна почва
Много беше отслабнол и аз се бях притеснила водих го на лекар но те казаха че бил в норма Shocked
Слава богу сега май малко по малко взе да хапва поне веднъж дневно хапва малко готвено
Нищо не му давох само кисело мляко  Дано и на вас да ви мине скоро този период
Забелязвам че предпочита кашичките

# 6
  • usa
  • Мнения: 2 113
при баба си сега не яде ли? на моя приятелка сина и, който сега е на пет години, е такъв от край време, почти от както се роди. има дни, в които яде по примерно две зелени бобчета и така по цяла седмица. веднъж ни бяха на гости и той изяде две парченца диня и тя, милата, се просълзи... в горната граница за височина е за възрастта си е и под долната за тегло. единствените периоди, в които се е хранил що-годе прилично е при смяна на обстановката - на гости на баба и дядо, на море и подобни, за по-продължително време, поне седмица. но ето, вече шеста година оживява и рядко боледува. явно има такива деца, чиито организми се справят с нищожни количества храна.
не го насилвай. просто предлагай по мъничко, в един момент ще прояде.
една идея за опит за пробутване на плодове - едиствената форма, под която синът ми яде плодове от как е спрял да яде пюрета, т.е. от почти две години, е разбити в блендера с кисело мляко и плодов сок банани, замразени боровинки, ягоди, малини или други горски плодове, праскови, манго. но трябва да е студено и със сламка, иначе не минава.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
при баба си сега не яде ли?

Не, и там не яде. Хората са в паника.
Ни в София ядеше, ни на морето, ни при баба си. Никъде. И имам чувството, че става все по-зле. Т.е. все по-малко яде.
Нямам шанс да пробутам никакви плодове за жалост. Cry

# 8
  • София
  • Мнения: 3 421
Дъщеря ми е такава злояда, макар че не е крайно слаба.Напоследък е започнала и да ни послъгва само и само да не яде - например хапва един залък от филията/действително само един/ и започва да казва че я боли корема, че и е лошо - само да спрем да я караме  да яде.Малкият се храни доста добре/пу,пу,пу/и мислехме,че покрай него ще се храни,но уви.Опитвахме се да играем"Кой ще е пръв", но и това вече не помага защото каката винаги изостава и вече се сърди, че все малкия побеждава.
Майка ми пробва да прави разни интересни неща /бухтички под формата на животни/ поне да я заинтригува, но интереса е до момента в който трябва да ги изяде. Сега пием едни противоалергични сиропи и сякаш започна да се храни повече,но яде предимно сладки неща.
В детската градина постоянно ми съобщават, че е много капризна за ядене -не яде плодове, зеленчуци, кисело мляко,кремове.
Аз съм била много злояда като малка - давали са ми боза с лъжичка и са ми навивали часовника да звънне за да си отворя устата,даже баща ми се е появявал с някакви мрежи по главата само и само да предизвикат интерес и да забравя че не искам да ям.Слага ли са ми и Гамаглоболин/незнам дали е написано правилно/ , но не бих ти препоръчала - сякаш обърква обмяната на веществата.
Аз лично мисля да изчакаме с лекарствата - може нещата да отшумят,мисля че са на периоди - Креми като беше на 2,5г е карала цяло лято на сокове.И ние се бяхме притеснили много тогава.Сега пак си слага нещо в устата - макар че като количество е смешно малко.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 826
Няма проблем през който да не минахме с Денис.............

Извинявай, колко е голям Денис и ходи ли на детска градина?
Моята дъщеря също мина през такъв период на злоядствие. На сестра ми големия син - също. Аз мисля, че всички деца минават през това и после отминава от само себе си.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Няма проблем през който да не минахме с Денис.............

Извинявай, колко е голям Денис и ходи ли на детска градина?
Моята дъщеря също мина през такъв период на злоядствие. На сестра ми големия син - също. Аз мисля, че всички деца минават през това и после отминава от само себе си.


Денис е на три годинки и 4 месеца. Ходи на градина от една година, макар, че от един месец не съм го пускала заради почивките, а преди това другите перипетии.
Но и когато ходеше в къщи не ядеше и все се удивлявах като ги попитам и те ми кажат - о, даа, той всичко си изяде. Може би това донякъде ме успокояваше. Но сега когато детето ми е по цял ден с мен виждам реалностите - той изобщо не яде и явно от градината са ме послъгвали. Затова и съм притеснена повече от всякога. Sad

# 11
  • София
  • Мнения: 5 826
Може и да не са те послъгвали от градината. Имам приятелка - учителка в детска градина, която ми е казвала, че там децата гледат едно от друго и така се научават на много неща, включително и за храненето. 
Може пък като тръгне на есен пак на градина - всичко да си дойде на мястото.
Успех!

# 12
  • Sofiа
  • Мнения: 3 239
Боже Додо вашите проблеми карй нямат. Много ми е мъчно за теб и Денис.
За съжаление нямам прдложение. дано намерите скоро правилния път към прояждане Praynig

# 13
  • Мнения: 1 413
Додо, ти си под голямо напрежение,много е тревожен постингът ти. Успокой се малко, Денис е нормално момче, преживява си разни фази. Детето няма да се остави да умре от глад - ще яде! Заведи го в Била пред топлата витрина-това на моята злоядка и действа много добре и нека си избере, забрави думите "режим" и "здравословно" и го остави да яде каквото и колкото иска-апетитът идва с яденето. Но най-вече ти се успокой и си повтаряй,че детето ти е чудесно, здраво момче. Може би той усеща,че ти си тревожна и се чувства тревожен и той, а от това усещане на човек му се свива стомаха...да не говорим,че сега е лято и на всички не ни се яде много. Опитай да гледаш по-ведро на нещата - нищо толкова страшно!Моето усещане е,че градината му не е това,което трябва да бъде и че там детето е преживяло стрес, а сега като не ходи го излива и превъзмогва...

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Додо, ти си под голямо напрежение,много е тревожен постингът ти. Успокой се малко, Денис е нормално момче, преживява си разни фази. Детето няма да се остави да умре от глад - ще яде! Заведи го в Била пред топлата витрина-това на моята злоядка и действа много добре и нека си избере, забрави думите "режим" и "здравословно" и го остави да яде каквото и колкото иска-апетитът идва с яденето. Но най-вече ти се успокой и си повтаряй,че детето ти е чудесно, здраво момче. Може би той усеща,че ти си тревожна и се чувства тревожен и той, а от това усещане на човек му се свива стомаха...да не говорим,че сега е лято и на всички не ни се яде много. Опитай да гледаш по-ведро на нещата - нищо толкова страшно!Моето усещане е,че градината му не е това,което трябва да бъде и че там детето е преживяло стрес, а сега като не ходи го излива и превъзмогва...

Истина е, че съм ужасно разтревожена. Току що говорих един час със свекърва ми е която е в истерия вече и това ме напрегна до краен предел.
Говорихме с нея и за градината. Вчера му споменала нещо за градината и едно име на учителка и той изпаднал в криза и почнал да крещи, че не иска градина. Чудя се какво става вече...
Минават ми мисли да го спра от градина или може би да я сменим....не знам.
С брат му се ревнуват неописуемо. Голямата драма е, че ако до този момент само Денис ревнуваше зверски, сега и малкото почна. Очовечи се и почнаха да се ревнуват един от друг. А кажете ми как може само бели да ми идват на главата. Поне малкия да ми беше спестил това. А той върви по стъпките на брат си едно към едно. Свят ми се вие какво ме чака.......

Общи условия

Активация на акаунт