Отговори
  • Мнения: 607
Обмислям да кандидатствам за работа на две места- да гледам дете към Програмата`Подкрепа на майчинството`.
И още едно детенце искам да гледам като професионален приемен родител.
Възможно ли е, като се има предвид ,че ще имам два трудови договора и има ли значение кой ще е първи и кой втори?
И двете деца ще гледам в дома ми. Доколкото разбрах и за двете  работодателят ще ми е Агенция Социално подпомагане, така ли е?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Според мен не. За да се включиш в Програмата "В подкрепа на майчинството" трябва да си безработна и регистрирана в БТ.
Това означава, че ако първо сключиш ТД като професионален приемен родител, няма как след това да се включиш в Програмата. Ако пък първо се включиш в Програмата, договорът на детегледачката се прекратява, ако постъпи на работа при работодател на несубсидирано работно място от Бюрото по труда по трудово или служебно правоотношение.
Да заявления се подават в ДСП и двата вида ТД се сключват с Дирекция "Социално подпомагане".

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 14:42 от anii_ta

# 2
  • Мнения: 607
Според мен не. За да се включиш в Програмата "В подкрепа на майчинството" трябва да си безработна и регистрирана в БТ.
Това означава, че ако първо сключиш ТД като професионален приемен родител, няма как след това да се включиш в Програмата. Ако пък първо се включиш в Програмата, договорът на детегледачката се прекратява, ако постъпи на работа при работодател на несубсидирано работно място от Бюрото по труда по трудово или служебно правоотношение.

  anii_ta   Благодаря. Но не разбирам какво е `несубсидирано работно място` и кое е то в случая?
 Ако  трябва да избера една от двете програми какво би ме посъветвала? Коя от двете програми е по-сигурна? ОТ къде идват средствата за `професионален приемен родител`? Има ли изгледи да просъществува тази професия? Каква е гаранцията ,че ще има пари за заплати. Видяхме какво стана с Програмата за детегледачките . Може ли да стане същото и с ППР?

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Програмата “В подкрепа на майчинството е със срок на действие до края на 2011 г. След това не е ясно какво ще се случи, вероятно ще се продължи. Субсидирано работно място е това на детегледачката, то е сключено по програма за насърчаване на заетостта и парите за него идват от Бюрото по труда.

Приемното семейство не е уредено в Програма, а в Закона за закрила на детето, Правилника за неговото прилагане и Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях. Приемната грижа е вариант да бъдат изведени децата от социалните заведения и да бъдат отглеждани в семейна среда, това е единственият шанс за децата в институции да растат в семейна среда и мисля, че ще търпи развитие и за напред. Има кампании за популяризиране на приемната грижа, но за съжаление България все още е доста изостанала в това отношение. .
Според мен няма как с приемната грижа да се случи това което се случи с Програмата в подкрепа на майчинството, първо защото желаещите не са много и второ идеята е да няма домове за настаняване на деца до две годишна възраст и мисля че ще продължи да се работи в тази насока.
Незнам какви са гаранциите за това дали професията приемен родител ще просъществува, хубаво би било ако това начинание е успешно.

Общи условия

Активация на акаунт