Късна овулация

  • 9 288
  • 36
  •   1
Отговори
Здравейте на всики страхотни дами във форума. От известно време 4ета съобщенията и даже порових малко в архива относно моя въпрос, но тъй като не открих точния отговор, реших да се обърна към всики вас за помощ.
Историята ми е дълга, като на всяка от вас, но ще се опитам да съм кратка. От 4 месеца си меря БТ и реших, 4е съм установила кога е овулацията ми, защото картинката се повтаря всеки месец: редовен цикъл 28-29 дни и (според температурната крива) овулация към 12-14 ден. Този месец смених лекаря си и той изненадващо за мен откри овулация на 19-тия ден Shocked. Фоликула обаче не се пукна до 21 ден (22.6 мм) и той без никакви други изследвания ми назначи 2 месеца да пия противозачатъчни - Diane 35. Смятате ли, е този подход е правилен?
Предварително ви благодаря Grinning

# 1
  • Мнения: 1 612
Според мен противозачатъчните са за да се спука фоликула.
Но все пак си мисля, че има и други лекарства. При мен преди помогна Оргаметрил.
Но все пак трябва да се гледа на нещата комплексно.

# 2
Благодаря ти скъпа Лилия н с. Днес се порових още в архива на форума и разбрах, е овулация на 19-тия ден не е нещо необичайно, което всъщност беше нещото накарало ме да задам въпроса. Трябваше да почнем в фоликулометрията от идния месец и лекарят ми правеше само контролен преглед, за да се ориентира за моето състояние, а откри овулация Confused

# 3
  • Мнения: 4 324
С фоликуетрията са установили овулация на 19 ден ??? ОБАЧЕ - аз доколкото съм запозната овулацията е онзи момент в който фоликула се пука ??? И така нещо не ми се връзват нещата.

И едно въпросче - какво казва базалнта температура по-въпроса Wink Как е този месец, тя кога показва овулация ???

# 4
  • Мнения: 4 324
Ето и едно цитатче за фазите на месечния цикъл

При повечето жени продължителността на цикъла е средно 28 дни. Всеки цикъл се състои от 3 фази: фоликуларна, овулаторна и лутеална. Фоликуларната фаза продължава от първия ден на цикъла до овулацията – средно 10-14 дни. В началото на цикъла ниското ниво на хормона естроген стимулира отделянето на ЛХ-оф от Хипоталамуса. ЛХ-оф предизвиква отделянето на ФСХ и ЛХ от Хипофизата. Това от своя страна увеличава продукцията на естроген в яйчниците. След това настъпва Овулаторната фаза. По време на нея естрогенът стимулира съзряването на един фоликул в яйчниците. Фоликул се нарича структурата, в която се намира незрялата яйцеклетка. Когато фоликулът узрее, той се спуква и освобождава една яйцеклетка. Именно този процес, на освобождаването на яйцеклетката се нарича “овулация”. Овулацията настъпва 24 до 36 часа след повишаването на количеството на Лутеинизиращия Хормон (ЛХ) – средно 14 дни преди края на цикъла. Това повишаване е много бързо, голямо и продължава кратко време – само 1-2 дни. Затова то се нарича “Пик на ЛХ”. След Овулаторната настъпва Лутеалната фаза. Тя продължава от овулацията до края на цикъла. След освобождаването на яйцеклетката, фоликулът се превръща в т.нар. “корпус лутеум” или ”жълто тяло”. Затова и фазата се нарича ”Лутеална”. Корпус лутеум произвежда хормона прогестерон, който разрехавява вътрешната стена на матката, подготвяйки я за прикрепването на оплодената яйцеклетка в нея (това се нарича “имплантация на яйцеклетката”).

# 5
  • София
  • Мнения: 6 356
Този месец смених лекаря си и той изненадващо за мен откри овулация на 19-тия ден Shocked. Фоликула обаче не се пукна до 21 ден (22.6 мм)

нещо не е наред в твоя разказ....
как така хем се открила овулация (тоест, спукан фоликул) на 19-ти ден, хем после тоя фоликул не се бил спукал до 21-ви ден???

или ти нещо не си разбрала или лекарят ти...

сефте чувам синдром на неспукания фоликул (ако изобщо се касае за такова нещо) да се лекува с противозачатъчни.

# 6
Може би лекаря ми се е изразил неправилно, смятайки ме за лаик Close, но цитирам думите му по време на първия преглед, който ми направи (на 19-тия ден от цикъла ми): "Имаме овулация - фоликул от левия яйчник 17 мм".  Ходих и на следващия и на по-следващия ден, но фоликула само растеше, а не се пукна. Стигна до 22.6 мм. Доктора ми каза да изчакам естествено да ми дойде М. без да я предизвикват и от първия й ден да започна противозачатъчните (Диане35) и така 2 месеца. Колкото до БТ най-странното е, че според графиката овулацията е трябвало да бъде на 13-тия ден (36.7С), а на 19-тия тя беше 37.1С Shocked

# 7
  • Мнения: 7 718
Овулация означава спукване на фоликула.
Не може хем овулация, хем фоликула да расте.
Офф: Джам, ама ти ще се въртеш по-бяла, бре, не излизаш от форумите Wink

Последна редакция: вт, 09 авг 2005, 15:30 от Lali

# 8
ОК Embarassed Разбрах си грешката Grinning Повече ме притеснява начина на  "лечение " на неспукания фоликул, който ми предписа доктора Confused

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Low Hearted, не разбрах на теб всъщност дойде ли ти цикълът след този неспукан фоликул?

# 10
  • Мнения: 4 324
Колкото до БТ най-странното е, че според графиката овулацията е трябвало да бъде на 13-тия ден (36.7С), а на 19-тия тя беше 37.1С Shocked

Каква беше на 18, 20 и 21 ден БТ ???

А това растене на фоликула не ми звучи добре.

Днес кой ден ти е ??

# 11
Днес ми е 25-ти ден от цикъла.
БТ на 18-ти ден: 37.1С, на 19-ти ден: 37.1С, на 20-ти ден: 37.2С, на 21-ви ден 37.3С. До днес поддържам 37.3С.
За да е по ясна картинката Grinning до 12-тия ден от цикъла БТ варира леко между 36.8 и 37.0С, на 13-тия ден спадна на 36.7, на 14-тия беше 36.8 и постепенно се покачи (с по 0.5С на ден) до 37.1С. Горе-долу същото е положението с предходните 4 месеца, в които съм си мерила БТ и си въобразявах, е всико с Ове ми е наред Sad

# 12
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Значи още не ти е дошъл цикълът, така ли? Това е странното при мен, че моят вече мина,а фоликулът стои и яйчникът ме боли  newsm78

# 13
  • Мнения: 4 324
low_hearted  я най добре си качи данните за БТ на някоя програмка, за да ги  видим и коментираме по добре Wink

Светли, а твоя фоликул май е станал на кистичка за съжаление

# 14
 ooooh!Най-накрая успях да попълня данните за БТ на Зачатие Laughing
http://calendar.all-soft.org/work/HomePage
Потребител: peti_pati (PetyaI)

Общи условия

Активация на акаунт