ВАКСИНА ПРОТИВ МЕНИНГИТ

  • 16 715
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 106
Здравейте мами,на 5 месеца сме,искам да попитам дали можем да бием ваксина против менингит,късно ли е?Когато вторият месец започнахме с ваксините педиатърката ме попита-кои ще слагам тези които се отпускат от здравната каса или платените.Питах я каква е разликата и тя каза почти никаква,казах и да ме посъветва кои да сложа и тя ми каза че ако сложа тея по здравната каса няма да сгреша.Така и направих.Сега след като чета в нета,разбирам че е било по добра платените,и се притеснявам,това ми е първо дете и не разбирам от ваксини.Много съм ядосана на педиатърката дето не ми препоръча платените.Късно ли е да се  бие против менингит,и какви други е препоръчително да се сложат?Попитах тук,защото в раздел,здравна каса никой не ми отговори!
 

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами аз при такова нещо бих си сменила педиатърката. Естествено, че има разлика и тя е огромна. Пентаксимът е петвалентна ваксина, плащаш си я , но една от съставките е именно срещу менингит.
Сега отделна ваксина срещу менингит не знам дали има в България. Мисля, че не.

# 2
  • Мнения: 106
да ще я сменям през юни

# 3
  • Мнения: 14 654
Няма ваксина против менингит, а има няколко ваксини срещу евентуални причинители на менингит. В България най-често слагат акт-хиб, тя е срещу хемофилус инфуенце, но не той е най-опасният причинител - малко хора се разболяват от менингит при среща с тази бактерия. Превенар е друга ваксина, която се продава в България и тя е поливаксина срещу пневмококи, които биха могли да причинят и менингит. Другаде слагат ваксина срещу менингококи, но и тя е само срещу конкретен причинител. Срещу вирусен менингит ваксина няма.
Лекарката ти ще знае колко дози да сложите ако решиш - разпитай я, не е късно. Ако слагаш след 2-годишна възраст, дозата е само една.

# 4
  • София
  • Мнения: 104
Ние днес ще слагаме на детето ваксина против менингит, този който е смъртоносен, така се изрази педиатърът, имаше си име, но не сещам в момента. Струва около 30лв. До сега сме слагали всичките  ваксини, които ни е препоръчал. Някои бяха по здравната каса, накои си ги плащахме, имам му  доверие. Последната беше преди месец против хепатит А и тогава каза, че ако желаем можем да направим след един месец и тази против вирусен менингит.

# 5
  • София
  • Мнения: 44 018
Няма по-хубави и по-лоши, при всички ваксини  рискове има и то не малки.
Изборът трябва да е ТВОЙ, не на педиатърката ти. Хубаво те е посъветвала...реално в никой случай няма да сгрешиш, освен ако просто не си против поставянето им изобщо.....

Ако някой е допуснал грешка, изобщо някаква, си ти, а не педиатърката ти - и тя е че не си се информирала по-рано....

За другото Янечек ти е написала подробно.

# 6
  • Мнения: 109
Ние днес ще слагаме на детето ваксина против менингит, този който е смъртоносен, така се изрази педиатърът, имаше си име, но не сещам в момента. Струва около 30лв. До сега сме слагали всичките  ваксини, които ни е препоръчал. Някои бяха по здравната каса, накои си ги плащахме, имам му  доверие. Последната беше преди месец против хепатит А и тогава каза, че ако желаем можем да направим след един месец и тази против вирусен менингит.
Може ли да слагаш ваксина  на детето си и да не й знаеш името   #Crazy ,на твое място бих прочела това-онова,най-малко името ще й науча ...да ни я кажеш после,  а също и тази против вирусен минингит,че ми стана интересно. Пък ако знаеш ваксини и за други вируси....казвай...  Laughing

# 7
  • Мнения: 212
Ваксината против менингит се поставя след като детето навърши поне 1 годинка. Ако слагате пентаксим, няма смисъл от допълнителна ваксинация. Вчера педито ми обясни тези неща!  Laughing

# 8
  • Мнения: 106
Има сложени в болницата против хепатит Б и туберколоза,И ПРЕЗ 2,3,4 месец ДТК(дифтерия ,тетанос,коклюш)но педиатърката не ми е разяснила, че тая която се купува съдържала и против менингит.Аз откъде да знам какво съдържат ваксините?

# 9
  • Мнения: 14 654
Тогава няма какво да се тревожиш - в пентаксима (който не сте слагали) се съдържа act hib, няма проблем да я поставите отделно. На моето дете сме я сложили, след като навърши 2 години - 1 доза, сега обаче си мисля, че е от ненужните и малко ме е яд.
пп: как откъде да знаеш - от листовките много ясно.

# 10
  • Мнения: 106
Аз си водя детето на лекар и там му правят ваксините,не ми дават листовки.

# 11
  • София
  • Мнения: 104
Ние днес ще слагаме на детето ваксина против менингит, този който е смъртоносен, така се изрази педиатърът, имаше си име, но не сещам в момента. Струва около 30лв. До сега сме слагали всичките  ваксини, които ни е препоръчал. Някои бяха по здравната каса, накои си ги плащахме, имам му  доверие. Последната беше преди месец против хепатит А и тогава каза, че ако желаем можем да направим след един месец и тази против вирусен менингит.
Може ли да слагаш ваксина  на детето си и да не й знаеш името   #Crazy ,на твое място бих прочела това-онова,най-малко името ще й науча ...да ни я кажеш после,  а също и тази против вирусен минингит,че ми стана интересно. Пък ако знаеш ваксини и за други вируси....казвай...  Laughing

Менинго А + С ще слагаме днес, записала съм го в картона, който не нося със себе си.

# 12
  • Мнения: 84
Много лекари не казват че има по добри ваксини пак и ние им се доверяваме , аз от каде да знам че има и други ваксини като сам едва на 22 години  ,нали трябва все пак лекаря да те информира.Аз разбрах касно за Пентаксима но добре че имахме само една хепатит Б и една полио и като разбрах че има по добра ваксина започнах да я слагам .Педито ми каза че била много скапа и затова не я препорачва  #Cussing out, как мойа да го каже та децата са наи важното ше направим вазмойно наи доброто  за тях

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 20:21 от pebals_kn

# 13
  • Мнения: 462
Привет и от мен! Simple Smile

Има няколко вида менингит, които респективно имат различни причинители. Simple Smile
Възпалението на обвивката на главния и гръбначния мозък се предизвиква от вирус или от бактерия. Вирусната форма може да бъде причинена от всеки вирус. При него смъртността е по-малка, различава се и по симптоми. Бактериалният е по-коварен, а сепсисът е най-смъртоносната му разновидност. Ваксините, които се прилагат, действат срещу различните причинители на бактериалния менингит. Лекарите уверяват, че поставянето на ваксина против менингит не може да провокира заболяване, но много мами не са съгласни с това ... въпрос на убеждения и избор, все пак! Simple Smile

В България се предлагат три ваксини срещу бактериален менингит. Самата имунизация още не е задължителна, а е само препоръчителна!!!

Хемофилус инфлуенца тип Б - ........................7% ваксини: ActHib, Pentaxim
Менингококи - ...................................................25% ваксини: Meningococ A +C
Пневмококи (streptococcus pneumonae) - най-висока смъртност - ................47% ваксини: Prevenar, очаква се и Synflorix на GSK
Стафилококи и други бактерии - ....................21% ваксини: Anasta

Този списък си го извадих от една статия в Стандарт с най-чести причинители, а вдясно, където са ваксините - от обяснения и разсяснения на лекари. Simple Smile

Единият от вариантите на ваксината, прилагани у нас, е ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип В - ваксината се нарича АктХиб. Бактерията предизвиква менингит и пневмония при децата. Поставят се 3 дози на различна възраст. Имунният отговор е между 95 и 98%. Същият препарат е включен към 5-валентна ваксина, която е и срещу дифтерия, тетанус, коклюш и детски паралич с по-безопасния убит вариант на полиомиелитната ваксина - това е Пентаксима. Дефакто, ако някой е слагал Пентаксим, няма нужда от АктХиб.

Втората ваксина е срещу инвазивна пневмококова болест, което включва пневмококов сепсис, пневмококова пневмония и отит, причинявани от вид стрептококи. Тя е американска и се внася от близо година в България. Поставя се на 4 пъти и дава над 95% имунен отговор и предпазва от 7 серотипа пневмококи. Ваксината е конюгатна, както и тази срещу хемофилус инфлуенце, което значи, че антигените са натоварени на специфичен белтък. Благодарение на тази техника ваксината е приложима и при бебета - ТОВА Е ПРЕВЕНАР, като на пазара скоро ще се появи ваксина, която действа на неговия принцип - Synflorix, но е десетвалентна ( а не 7 ).

При по-старите препарати активният антиген е без белтък и заради това могат да се прилагат на деца от 1,5 г. нагоре. Пример за такава технология е ваксината срещу менингококи подтипове А и С - Meningococ A +C , която трябва да се повтаря през 4 г. За България подтип А е рядкост, С се среща по-често, а най-масов е подтип В, срещу който се готви ваксина (уж).

Искрено се надявам отговорът ми да е бил изчерпателен. Simple Smile

Поздрави и успех. Simple Smile

П.П. Менинго А+С е за деца над 1.5-2 годишна възраст. Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 44 018
т.е. трябва да си сложиш на детето и 4-те вида, за ад е макс защитено и пак не напълно.....

Общи условия

Активация на акаунт