Длъжна ли е жената да се грижи за домакинството и децата ?

  • 7 315
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 871
Насърчена от предишната тема, реших да обърна наопаки въпроса  Crazy И тъй, мили дами, чувствате ли се длъжни да поемете тези задължения или те са ви отредени по природа ? Така да се каже ре-контра на пропагандата на феминизма  Laughing Laughing

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
стига с тези длъжности Simple Smile.
за децата си се чуствам длъжна да се грижа, да. всъщност това не е задължение, а инстикт. за домакинството се грижа когато ми се занимава. а мъжът ми не ме бие ако не съм избърсала праха или не съм му закърпила чорапите. чиниите ги мие той.
бтв, извинявам се за въпроса, но ти семейна ли си?

# 2
  • Мнения: 871
да бе, съвсем, даже от доста години ... две деца, поотраснали. Но никога не съм се смятала длъжна за нещо. Нито принадлежа към емпанципантките, нито към домакините, даже не и към кариеристките. Падам си анархистка-свободолюбивка  Joy

# 3
  • usa
  • Мнения: 2 113
да бе, съвсем, даже от доста години ... две деца, поотраснали. Но никога не съм се смятала длъжна за нещо. Нито принадлежа към емпанципантките, нито към домакините, даже не и към кариеристките. Падам си анархистка-свободолюбивка  Joy

питам, защото оставам с впечатление, че се опитваш да определяш семейството в черно-бели окраски. щом си съвсем семейна от доста години, би трябвало да си наясно, че семейството е по-скоро в сивата гама - компромис след компромис от всички участници, иначе нещата не вървят. всеки върши каквото прави по-добре или каквото го влече, пък понякога и каквото му се падне. няма длъжни в тази работа. нито при мъжете, нито при жените, нито при децата. ако обаче някой започне да действа като разпределител, тогава нещата се закучват. поне при анархистите-свободолюбивци, които предимно населяват този форум Simple Smile.

# 4
  • Мнения: 7 837
Накрая, малко по малко, ще стигнем и до темата - Длъжна ли е жената да прави свирки, при все, че й се налага да работи, върти домакинство, гледа деца и дори й остава време за празни приказки по форуми.

# 5
  • Мнения: 871
ми именно  Peace моите теми са провокирани от думичката "длъжен", която прочетох в тема пусната в подфорум Татковци. Точно това ме подтикна да сондирам чужбинските бг мами, за да видя дали и те са в такава дилема - традиционно разделение на ролите в семейството или по-скоро ситуационни модели, каквито се показаха от предишната ми тема. Все пак аз съм радетел за свободата на човека и всякакъв вид задължение извън моралните ми идват в повече  Tired

така де, в крайна сметка, въпреки че всички почти "правим свирки", всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money

# 6
  • Мнения: 934
всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
Да си еманципирана не значи непременно да работиш и да оставиш дом и деца на някой друг; може да си домакиня, и пак да си еманципирана. Еманципацията засяга отношенията в семейството и правото на жената на избор.

# 7
  • Мнения: 3 804
Може и да ти се сторя изостанала-но,да предпочитам аз да си гледам децата отколкото да ги връча на някоя азиатка което е масова практика тук-и честно казано като гледам какви са резултатите от такова възпитание се радвам,за избора си.Тази година ще пусна и малката на градина-и ще мога да започна и работа извън дома.Грижата за децата сме я поели и 2мата-иначе малко трудно ще излезна на глава с 2 пуберчета и едно което изявява отсега желание за самостоятелност.
За домакинството-всеки помага с каквото може-и в предната тема казах,че мъжа ми и едната щерка са бедствие за кухнята-но за останалото помагат,щом имам време и за форума. Grinning

# 8
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Накрая, малко по малко, ще стигнем и до темата - Длъжна ли е жената да прави свирки, при все, че й се налага да работи, върти домакинство, гледа деца и дори й остава време за празни приказки по форуми.


 Joy Joy Joy Joy Joy

# 9
  • Мнения: 3 521
Не е длъжна - раждаш и метАш на улицата. Кой оцелее - оцелее. ooooh!



Позволявам си да копирам един пост за еманципацията от друг форум, който покрива напълно мннието ми по въпроса

От тази тема във форума разбрах, че в България самото понятие "еманципация" не се тълкува правилно. Имаше много мнения, според които еманципацията означава товарене с повече задължения. Всъщност еманципацията е точно обратното - разтоварване от задължения, които са неприятни, тежки, унизителни, наложени от обществото и т.н.

Какво не е еманципираната жена:

- Тя не влачи тежки торби с провизии, връщайки се от работа - отива веднъж седмично с колата до супермаркета и купува всичко необходимо.

- Не се прибира вкъщи, за да започне да чисти - това го правят заедно с партньора си. Ако пък печелят достатъчно - наемат си чистачка.

- Тя не е самотна мъжемразка. Няма повод да мрази мъжете, защото винаги си е подбирала партньори, които я уважават.

Ако търсим негативите на еманципацията, има само един: повече отговорност. Жената разбира, че работата и е важна и от това зависи бъдещият живот на децата и. Ако нещата не вървят добре не може да се тръшне на мъжа си и да му вдигне скандал, че той не печели достатъчно, защото печеленето на пари е отговорност и на двамата.


Източника

# 10
  • Мнения: 314
странен въпрос.... Разбира се че е длъжна. Точно толкова колкото и мъжът.

Възможността за избор е на по-ранен етап,  има ли деца, задължение на родителите е да се грижат за домакинството и децата.

# 11
  • Мнения: 314
всъщност нормалната или най-често срещана ситуация е мъжът изкарва пари, а жената гледа дома и децата. Язък за еманципацията  Money
хмм, не разбрах на базата на какво стигна до този извод? в моя свят мъжете са тези които искат да се "еманципират" и не желаят да се лишават от контакта с децата си и възможността да бъдат в къщи с тях когато са малки... е, в първите месеци е малко трудно, защото (за тяхно огромно съжаление) не могат да кърмят естествено  Simple Smile  тук можеш само да се надяваш, че след развода децата ще живеят при теб и ще получаваш издръжка... най-често живеят по равно при всеки от родителите...

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 13:39 от anita_

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Понеже съм политикали корект гласувам с 50/50. Колкото е длъжна жената (оххх,тая дума така тъпо ми зву4и   Close ) толкова и мъжът. Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 132
Тъкмо в другата тема щях да питам дали жената е длъжна да се грижи за децата.
 Laughing
Думата длъжен и на мен не ми харесва. За мен е повече от нормално в един оперделен етап, мъжа да се грижи за финансовата част, а жената да се грижи за отлеждането на децата. Не говоря за цял живот. Доманкинската работа трябва да се дели.  Mr. Green

# 14
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
хм, мен никой конкретно не ме е питал дали съм за еманципацията. Laughing
не, не е длъжна за домакинството.
за децата да, длъжна е. както тя, така и бащата.

Общи условия

Активация на акаунт