Как се справихте с началото на кърменето-в болницата?

  • 760
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 104
Здравейте,
Моя приятелка роди преди няколко дена в Maйчин Дом. Темата е едновременно с цел съвет, а също и въпрос, а също и оплакване  Crazy Crossing Arms
Бебето спи и не суче добре, коластра имало, но гърдите вървят към запушване, а са и казали да не се цеди, че щели да и станат още по-...  Shocked , мляко няма за нахранване Rolling Eyes Как хем да суче бебето, да не е гладно, хем да се отпуши и дори да не се нахранва, поне да не и намаля кърмата...
Когато родих и аз имах подобен проблем, пих бромкриптин малки дози за един ден, колкото да не се произвежда, докато се отпуша; иначе ми биха и окситоцин, но той не действаше...
Съвети с лекарства не смея да и давам.
И оплакването-как така тази болница се зове приятел на бебето  ooooh! #Cussing out Единствено понеже персонала я кара да се чувства виновна, че не може да го кърми, а помощ никаква...
И трябва ли да се свърже с кабинета по кърмене, той там ли се намира и ще успеят ли да помогнат...

# 1
  • София
  • Мнения: 1 998
Направо не вярвам на очите си що за отношение е това  Shocked На мен в Света София (бившата Тина Киркова) се изредиха да ми обясняват как се кърми, как да цедя и т.н. От лекаря, при който раждах до санитарката, която ми се похвали колко дълго е кърмила всички бяха много отзивчиви.
Приятелката ти трябва да цеди до облекчение. Ако бебето се храни малко и е сънливо да го буди да хапне. Косьо от новороден си сучеше добре и даже съм го слагала спящ на гърда и той си действаше.

# 2
  • Мнения: 1 328
И трябва ли да се свърже с кабинета по кърмене, той там ли се намира и ще успеят ли да помогнат...
Определено ще й помогне,ако се свърже с кабинета. Тя още ли е в болницата?

# 3
  • Мнения: 104
И трябва ли да се свърже с кабинета по кърмене, той там ли се намира и ще успеят ли да помогнат...
Определено ще й помогне,ако се свърже с кабинета. Тя още ли е в болницата?
Да

# 4
  • Мнения: 120
Здравей, щом е в Майчин дом непременно да се обърне за помощ към консултантите от кабинета по кърмене. А за цеденето - в първите дни е много важно да се изпразват гърдите, т.е да се цеди, за да не се получи препълване. Гърдите стават твърди като камък, а ако стоят непрекъснато пълни не може да се произвежда още кърма и е много опасно. Освен това новороденото трудно може да суче от твърди гърди, трябва поне малко да се изцеди, за да може да се получи добро захващане на гърдата, т.е за да може детето да обхване цялата ареола, гърдата трябва да е мека. Цедене не се налага, когато кърмата е регулирана и детето суче добре, но това ще стане на по-късен етап. Сега бебенцето е още слабо, щом и спи много майката трябва да се изцежда.
Консултатите ще и обяснят повече. Успех на младата майка и пиши какво е станало.

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 10:38 от ruth

# 5
  • Мнения: 250
На мен в Тина Киркова ми казаха веднага щом взема бебето да го слагам на гърдата. Също показаха как се слага бебето на гърдата.Казаха ни да се цедим до облекчаване.Даже една майка искаше АМ, защото бебето и нещеше да засуче, а те не и дадаха и и казаха, че ако даде веднъж въобще няма да засуче. И постоянно и показваха как да го държи на гърдата и след много усилия бебета засука. Grinning
Иначе, при мен лично нямаше такива проблеми - бебка беше много лакома и засука веднага.

# 6
  • Мнения: 920
Никак не се справих, в Шейново никой не намери за нужно да ми покаже какво да правя. Той пищеше и се дереше непрекъснато, натисках го да суче, едвам предъвкваше, после като се прибрахме започна да заспива само на гърда и не ядеше въобще. Много е важно някой да те упъти и да ти помогне, когато ти е за първи път, за да не правиш грешки Sad

# 7
  • Мнения: 367
Беше ми много трудно, нямах в началото дори коластра, бебето ревеше гладно.. Но въпреки всичко не слушах съветите на дохранващите в стаята ни. Поставях я на гърдата, рано или късно коластрата и кърмата ще потекат нормално, важното е да има стимулиране. Особено важно е през първите дни от раждането да има достатъчно стимулиране на гърдата и човек да не се отчайва като не вижда резултат. При нас стана на третия ден тогава бебка се нахрани.

# 8
  • Мнения: 7
При нас също беше така.Раждане със Секцио в Майчин дом и никой не ти показва само ти дават съвети дистанционно.Само казваха изцеждай а никой не ти показва как става това.Трябва да ги преследваш с риск да си досаден-нали са затова да ни помагат и показват какво да правим.
Надявам се да намери вения път-изцеждане и лакомо бебе Grinning,най добрия вариант.
УСПЕХ

# 9
  • Мнения: 161
И аз много зле. В Шейново и опити не се правят да се помогне с кърменето - на мен лично ми сложиха бебчо на ръцете и това беше, а аз с шевове не мога да седя дори, но няма кой да ми покаже, че може и легнала. Добре, че беше Хедра да даде напътствия и малко увереност.

# 10
Това безхаберие ме изумява!!!
Аз си раждах в Ловеч и 2-та пъти, и може би защото в провинцията раждат предимно циганки, ми обърнаха много внимание.Е, имах късмет и с децата, и двете засукаха много добре още от първия път.Но ми бяха казали да се цедя за да помогна на кърмата да слезе по-бързо (раждах със секцио).За мен цеденето беше много неприятно занимание,особено с първото дете, когато незнаех колко трябва да изцедя и кога има нужда...

# 11
  • София
  • Мнения: 1 139
Аз раждах в Монтана.Много ми помогнаха там с кърменето,за което съм безкрайно благодарна.
Родих със секцио,към третия ден вече имах коластра.Тогава ми донесоха и бебето.
Показаха ми как да го сложа на гърда,то за щастие засука без проблем.
След това също имах проблеми със запушени канали,помогнаха ми и затова,непрекъснато ме насърчаваха,че ще се справя,че не е толкова трудно,успокояваха ме,че имам кърма и наистина успях.
Кърмя и до днес.

Не съм очаквала такова отношение от целия персонал в болницата.
Жалко е,че се броят сигурно на пръсти болниците,в които се оказва нужната подкрепа на родилката и желанието и да кърми.

# 12
  • Мнения: 11
Ще разкажа моя опит, може да е полезен на някого. Първо преди да постъпя в болницата бях изчела всевъзможна информация за кърменето, бях ходила на лекция при Попиванова и майките в МД и бях прочела форумите, в които майки споделят за закърмването в конкретни родилни домове, бях гледала приятелки. В резултат се чувствах много подготвена, направо бетон от теория, едва ли не можех да отговоря на всякакви въпроси. Обаче практиката се оказа нещо съвсем друго, може би всички кърмещи и пробвали да кърмят ще се съгласят.

Раждах в Токуда, където бих казала, че има подкрепа и условия за кърмене. Може би даже прекалено - при мен по всяко врвме влизаха различни хора - доктори, сестри, акушерки, които бяха толкова много, че не можех да запомня, и всеки от тях даваше различен съвет. Наистина всички искаха да са от помощ и ме насърчаваха, което е страхотно, но чисто практически ми даваха противоречиви, а и противоречащи си съвети (придружени със стискане на зърната ми, от което ми излизаха свитки). Там има строг 3ч режим, който може би не е най-доброто за кърменето, но общо взето, ако си наясно какво правиш, ще се съобразят с желанията ти. Взимат бебетата за през нощта и аз не видях някой да ходи нощем да си взима бебето за кърмене (аз веднъж ходих в 1ч.). Не насилват и не дават тайно АМ и вода.

Пробвах засукване 10 часа след секциото, но стана едва 20 часа след. Бебка засука много активно слава богу, но дъвчеше гърдата до кръв. Търпях и ревях, така и не разбрах кога слезе кърмата... 1 ден я "кърмех" без да ми е ясно дали и какво яде и давахме малко добавка (мен лично ме беше страх да не загуби много тегло, въпреки че предварително мислех да се боря против добавката). Даваха й и вода, заради жълтеницата (чела съм, че това е отречено, но нали в Токуда е една от най-добрите неонатологии? Доверих им се докато бях там.) От 3-тия й ден е само на кърма.

Моят проблем бяха страшни рагади, които и до ден днешен (вече се кърмим ок) не знам от какво точно станаха. Според модерните съвети подготовка на зърната не е необходима, но в болницата специално ме питаха дали съм ги подготвяла. Сега си мисля, че може би е трябвало да правя нещо, дали мазане или нещо друго, защото зърната ми определено не бяха еластични, меки и достатъчно изпъкнали. Дали каналите ми са били запушени - не знам... Така и не разбрах как се ползват силиконовите зърна - те седяха пълни с въздух в устата на бебка, тя се давеше от тях, а като дръпнеше те допълнително ме разраняваха...
Най-трудното, с което се сблъсках, а не очаквах, беше правилното подаване (нали се твърди че то е причина за рагадите). Бях виждала как става, обаче на практика не можах 2-3 седмици да го овладея (това не е нещо което можеш да изтренираш преди раждането Simple Smile! Рагадите почнаха да се оправят едва след като овладях т.нар. кръстосана люлка (насочването на бебето зад врата с пръсти), поставено върху възгавница в скута. Но не знам дали не биха се получили дори и при правилно подаване от първия път.

Мога да обобщя следното:
- цеденето в първите дни е важно (аз нямах свястна помпа и това ми беше грешка), още повече че оформя зърната. В Токуда ми казаха на едно хранене да храня и да цедя само едната гърда, другата да почива - после обратното, което аз правех, за да почива зърното - не знам дали е правилно... По принцип никога после не съм цедила редовно, а само понякога за облекчение.
- казваха ми, че бебето се нахранва за 15 мин и да не го държа повече, но моят опит показва, че това важи за по-голямо бебе, малкото бебе спокойно може да суче и 40 мин
- в Токуда най-много ми помогнаха жените от родилното (а не от неонатологията) - те следяха гърдите ми да не станат на камък и ми показаха как да цедя, окуражаваха ме и наистина ме подкрепиха
- сестрите, които се грижат за бебетата постоянно (преобуване и забъркване на АМ) са най-не от полза за практични съвети за кърменето, някои дори са грубички
- мазах всичко (добре е да се носи): Гармастан, Ланолин на Лансинох, зехтин - облекчава, но при мен раните не минаха от мазането, а от механичната промяна на подаването-зърната и може от това че устичката порасна с времето
- въпреки трудностите е много важно детето да суче много в тези първи дни, за да регулира лактацията. АМ успива детето и то не може да се събуди за кърмене по никакъв от препоръчаните начини, така че не бива да се тъпче, за да не стане лениво.

Извинявам се че стана толкова дълго - ще се радвам някой да коментира нещата, за които се чудя, за да съм 100% сигурна какво да правя - живот и здраве - следващия път, за да предовратя рагадите и евентуално добавката първите часове.

# 13
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Нямах никакъв проблем.Раждах във Втора градска/София/, първо защото ми е много близо и най-важното, защото от прочетеното по фоумите знаех че беба ще бъде при мен през цялото време.Дадоха ми я на 3 час след раждането и я сложих на гърдата, тя си засука  и след това при всяко помрънкване и давах да суче.Не съм се цедила, въпреки че дребосъчето имаше предпочитания и не искаше да суче от едната гърда.С цеденето на неисканата гърда започнах чак у дома и то продължи само месец, после малката се научи и от двете и не сме имали проблем, та и до сега така.
Всичко това го дължа  на този подфорум  bouquet  bouquet  bouquet, много четене в библиотеката, за позите на кърмене, за това как се поставя бебето, как трябва да захапе зърното , бях се надъхала здраво че ще кърмя детето си и го постигнах, за което пяк благодаря на модовете тук.  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт