ПОМОЩ относно кърмата

  • 606
  • 14
  •   1
Отговори
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
Толкова се радвам, че имам възможност да кърмя моето детенце. Вчера, когато ставаше време за хранене, гърдите ми протичаха силно, но това беше добре, защото бях спокойна, че имам кърма. Вики, за около 10 дена, беше наддала 350 гр. и педиатъра беше доволен. Аз също. През целия вчерашен ден, Вики се хранеше почти по часовник - на около три часа. Но вечерта стана неспокойна. От три часа сутринта, се храним почти на всеки час. Върти се, мрънка, раздразнителна. Давах й след всяко хранене 20 капки Еспумизан, както ни предписа педиатъра, защото смята, че я почват коликите. Почти не мигнах тази вечер. Забелязах, че Вики хапва по малко - някъде от 5 до 15 мин. максимум, и след време отново е гладна. Гърдите ми не течаха, нито преди, нито по време на хранене, както през деня. Дори не си изцапвам подплънките за кърма. Задавам си въпроса дали кърмата ми не намалява? Дали вече не е така хранителна, след като детето ми толкова бързо огладнява? През деня понякога се давеше от кърмата - толкова силно течеше, че тя не смогваше да я смукне. Гърдите ми сега стоят меки и изглеждат направо празни. Болят ме зърната - но предполагам, че това е може би заради това често кърмене.
Не знам какво да мисля, много съм объркана. Трябва ли да се безпокоя?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не трябва да се безпокоиш - след като детенце е искало толкова често гърдата и очевидно я е изпразвало,как искаш да тече постоянно?Когато има 3 часа пауза между храненията,гърдите се препълват болезнено и заради това става спонтанно изтичане - с регулирането на лактацията и напрежението,и протичането изчезват (и неопитните мами решават,че кърмата им е спряла! - от опит го казвам,така беше отбит сина ми).
Държите се съвсем нормално за възрастта си - около 10-тия ден има също скок в растежа,който се характеризира с непрекъснато сучене и е с цел да ти увеличи кърмата в съответствие с нуждите на бебето - когато по-често се изпразва гърдата,това е сигнал за гърдите да започнат да произвеждат повече мляко.Така че всичко е наред - най-вероятно това поведение ще трае ден-два и отново ще се нормализират нещата.
Имай си едно наум,че такива периоди ви чакат още няколко пъти - след още 10-тина дена,т.е към 3-тата седмица,6-тата седмица,3-ти и 6-ти месец.Могат да продължат от един ден до седмица (в най-лошия случай - но обикновено са 2-3 дена само) и тогава е важно изцяло да се посветиш на бебето,да кърмиш нонстоп,когато и колкото поиска,да си спокойна и да не се притесняваш - бебето ще свърши необходимото и само след 2-3 дена ще има мляко в изобилие Grinning
Хайде папайте си сега и спокойно Grinning

# 2
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
Благодаря Hedra за изчерпателния отговор. Надявам се да се справя успешно с този "усилен растеж" на бебо.

# 3
  • Мнения: 2 655
БУ е превела страхотни статии тук в библиотека. За твое успокоение мжеш да ги прочетеш и да се подготвиш за следващата КРИЗА. Аз все се успокоявах, че са само 7 дни, но при нас траеха и 20 дни тези цоквания. Тя сучеше като невидяла през 20 мин и после пак и пак, но спокойно. Дишай дълбоко, времето тече много бързо. Само след годинка ще се чудиш кога за последно е сукала и ще беше ли това сутринта. Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 2 958
Не чета какво са писали другите.
Дара точно като вас започна от хранене на 4 часа да се храни на 1 час. Беше на около 20 дена! Според мен е криза на растежа. При нас първата премина за около 20 дена! Давай му на детето да си цока колкото иска. Аз реших постоянното ставане като я сложих да спи при мен. Така само се събуждах за да подам гърдата и двете заспивахме. А за коликите можеш да пробваш със сешуар или да ти лежи на корема. На Дара това и помагаше най-много. Така е спала с часове. Спокойно само. Не се връзвай на доброжелатели, които ще те карат да дадеш формула за да се наяде детото. Вярвай в себе си и ще успеш да кърмиш поне колкото мен  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 1 022
И аз имам същия проблем от 2 дена реве та се къса и суче през час, час и половина, но всъщност се питам да давам ли формула или не, защото от родилното като ни изписаха /на втория ден/ ми казаха да дохранвам понеже те така правели с по едрите бебета и аз сега така правя, а ми се иска само да кърмя, но ме е страх че няма да наддаде ако не му дам и допълнителното мляко - греша ли?

Имам и още едно питане - необходимо ли е задължително да се изцеждам, защото при мен се оказа че освен на ръка с помпи нестава, имам и обикновена и на Авент и само си запушвам каналите с тях, а на ръка изцеждам максимум 5-10 мл?

А през нощта се успива само ако посуче, това грешка ли е?

За съжаление съм много не в час с кърменето, защото с първото неможах да кърмя защото се отби на първата седмица и до 4 месец се изцеждах и хранех с кърма и адаптирано, но в шише, беше много натоварване, ама понеже родих зимата и нямаше необходимите условия за разходки това не ми пречеше, само че сега ми се ще да имам време и за разходка на бебо.

# 6
  • Мнения: 2 531
Аз съм така от 4 дни.Въпроса ми е усещате ли гърдите си пълни час след последното кърмене и по колко време кърмите бебето?

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ако продължаваш с даването на формулата не се надявай да кърмиш много време, просто двете неща са леко несъвместими. Количеството кърма се определя основно от сученето на бебето, ако ти се съобразяваш с него, без да гледаш часовника и без да го объркваш с допълнително даване на вода кърма ще имаш. Колкото по-често предлагаш гърдата на бебето, толкова повече то ще стимулира производството и ако успееш постепенно да намалиш добавката и да я изключиш съвсем ще видиш, че кърменето е едно много приятно занимание както за бебето, така и за майката (за премахване на добавката има статии в библиотеката, прочети ги за повече информация и напътствия). Ще разбереш също, че от този начин на хранене по-лесен няма и ако имаш малко повече кураж и увереност ще се научиш да кърмиш дискретно навън и няма да ти се налага да се прибираш в къщи, какво по-хубаво Wink

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз съм така от 4 дни.Въпроса ми е усещате ли гърдите си пълни час след последното кърмене и по колко време кърмите бебето?
Вени, както вече казах една кърмачка трябва да забрави за съществуването на часовника...
Гърдите си може да ги усещаш от празни по-празни и пак да имаш мляко да нахраниш бебето си. При мен е така вече 7-ми месец. Препълване и напрежение не усещам от края на първия месец, но това изобщо не влияе на килцата на моята госпожица Grinning
А бебето се кърми по толкова време колкото то самото реши и дори да минете през някоя от кризите на разтежа, като тази която карате в момента ако се оставиш то да те води и да определя кога, колко и как ще видиш, че всико ще се нареди.

Желая ти успех и да знаеш, че ако устоиш на желанието си да дадеш формула, после ще се чувстваш много горда и уверена в способностите си на кърмачка Wink

# 9
  • Мнения: 278
Имам и още едно питане - необходимо ли е задължително да се изцеждам, защото при мен се оказа че освен на ръка с помпи нестава, имам и обикновена и на Авент и само си запушвам каналите с тях, а на ръка изцеждам максимум 5-10 мл?

И аз съм със същото питане, защото и в статията преведена от БО също не ми стана ясно. Трябва ли да се изцеждам след като е хапнала малко или просто да исчакам тя да си го изсучи.
И още нещо - в статията пишеше на всеки час да и давам, даже да я събуждам. Да я събуждам ли наистина на всеки час???? Embarassed много съм неразбрана май Confused

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Бебето трябва да бъде будено, ако има проблеми с наддаването или пък ако има жълтеница и спи по много. При едно кърмаче на 1 месец, което качва добре и яде нормално (на 2-2,5 часа) буденето е излишно.
Ако бебето е хапнало малко и гърдите ти не са напрегнати няма никаква нужда да цедиш, защото скоро то ще огладнее пак и тогава ще си поеме и остатъка от предното ядене. Ако се цедиш и то всекидневно рискуваш да си докараш свръхпроизводство, което е ненужно и досадно.

# 11
  • Мнения: 4 242
Момичета виждам, че при всички ви става дума за фаза на усилен растеж. Искам да ви успокоя тъй като сме минали през две фрапиращи такива. Номера е да кърмите възможно най-често(час-два), да сте спокойни и уверени, че съвсем скоро всичко ще се нормализира (стреса влияе зле на лактациата), да кърмите и нощем. Всичко минава бързо и се забравя. Всяко бебе минава по няколко пъти през тази фаза, така че спокойно Peace
Гърдите не доизцеждайте за да няма недостиг за бебчетата ви. Една и съща гърда предлагайте в продължение на 3-4 часа и след това започнете да предлагате другата, отново в прдължение на 3-4 часа, така редувайте.
Забравете за кантарчета и часовници както е казала Джейд, те само ще ви объркват, не са нужни на този етап, а и по принцип, освен веднъж месечно. Laughing
Желая ви по-бързо да минават кризите и да се успокоите! Peace

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И аз имам същия проблем от 2 дена реве та се къса и суче през час, час и половина, но всъщност се питам да давам ли формула или не, защото от родилното като ни изписаха /на втория ден/ ми казаха да дохранвам понеже те така правели с по едрите бебета и аз сега така правя, а ми се иска само да кърмя, но ме е страх че няма да наддаде ако не му дам и допълнителното мляко - греша ли?

Имам и още едно питане - необходимо ли е задължително да се изцеждам, защото при мен се оказа че освен на ръка с помпи нестава, имам и обикновена и на Авент и само си запушвам каналите с тях, а на ръка изцеждам максимум 5-10 мл?

А през нощта се успива само ако посуче, това грешка ли е?

За съжаление съм много не в час с кърменето, защото с първото неможах да кърмя защото се отби на първата седмица и до 4 месец се изцеждах и хранех с кърма и адаптирано, но в шише, беше много натоварване, ама понеже родих зимата и нямаше необходимите условия за разходки това не ми пречеше, само че сега ми се ще да имам време и за разходка на бебо.
Хайде по ред на номерата да отговоря.
1.Няма никаква причина да се дохранва по-едрото бебе!Това само ще попречи на организма ти да произведе нужната кърма за него,защотно ще произвеждза толкова,колкото бебето изсуква,т.е. винаги ще имаш нужда от добавка и кърмата няма как спонтанно да се увеличи,ако не я махнеш.Ако я махнеш,само за няколко дни всичко ще се нормализира (макар че ще са стресови няколко дни,но си заслужава!).За да те успокоя,че наистина няма  причина да се дохранва едрото бебе - нали мамите с близнаци успяват да кърмят две наведнъж - а две ебета определено изискват повече кърма отколкото едно едро GrinningОрганизмът ти може да произведе достатъчно,за да отхрани бебето,което е оформил и родил - това е заложено от природата и е механизъм за естествено оцеляване Grinning
2.Не е задължително да се изцеждаш,напротив - абсолютно излишно е,ако гърдите ти не се препълват,ако не изпитваш дискомфорт,ако нямаш запушен канал или не искаш да оставяш храна за бебето,докато те няма.Можеш да изцеждаш и ако решиш,че трябва малко повече стимулация на гърдите - но при бебе,което суче на час-час и половина изцеждането е излишно.Аз също не мога да цедя с помпа - само на ръка,когато се е налагало,но това са били единични случаи досега и никога не съм успяла да изцедя повече от 40мл от двете гърди общо Rolling Eyes - а се кърмим вече 8 месеца,от които 6 месеца само на кърма Grinning
3.Кърми си нощем на воля - необходимо е за поддържане на лактацията,така че много добре правиш - пък и успяваш да починеш и да се наспиш Grinning
Накрая да кажа,че аз с първото съм кърмила само 6 седмици,т.е. - много по-малко,отколкото си успяла ти,но този път с правилната информация и адекватното поведение не сме имали никакви проблеми - и ти ще успееш Grinning

# 13
  • Мнения: 1 022
много благодаря на всички за подкрепата ще се опитам поне един ден да кърмя без добавка, макар че незнам дали ще успея, искам да питам и друго от два дена сме с налепи, сега ги лекуваме....знам че това пречи на цоцането понеже го боли устичката

ако само кърмя как да дам водичка за да се изплакне муцунката от млякото

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
С лъжичка след кърмене - и водата да е неподсладена!,защото подсладената създава благоприятен климат за гъбите.

Общи условия

Активация на акаунт