кърмене и зинерит

  • 1 350
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 224
Здравеите. Ситуацията при мене  е следната- Преди няколко месеца започна да ми се появява акне. Ходих на дерматолог, които ми изписа лекарства, но в употребата пише че не се препоръчва на кърмачки, а аз кармя.Идеята е че лекарството, дори приложено външно, попада в кърмата. Имам и зинерит, които се базира на основа антибиотик. В указанието е написано че може да се ползва при бременност и кърмене.Въпроса ми е някои има ли информация дали зинерита попада в кърмата и безопасно ли е да се ползва по време на кърмене. Благодаря ви предварително.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зинерит ти е за външна употреба, нали? Можеш да си го ползваш спокойно - през кожата няма да отиде в кърмата, а и антибиотикът в него не е проблемен.

Не е такъв случая с ретинола обаче, който често се използва за лечение на акне и е съставка на голяма част от лекарствата - той преминава през кожата и се натрупва в кърмата, затова абсолютно НЕ може да се използват такива средства по време на кърмене.

Ако другото лекарство, което са ти изписали, не съдържа ретинол, дай да видим кое е и да го проверим дали става все пак.

# 2
  • Мнения: 224
Хедра, благодаря много за отговора. Повече от 5 години съм кърмачка, но не ми се беше налагало да ползвам лекарства и ми е доста притеснено. Зинерита е за външна употреба, започнах да го ползвам и определено има ефект. Другите лекарства, които са ми предписани са BENZACLIN- 1% clindamycin , 5% benzoyl peroxide и крем против пигментация- ULTRAQUIN PLAIN- 4% hydroquinone cream usp . Ще съм ти благодарна ако имаш повече инфо за това.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Клиндамицинът също е ок за кърмачки даже вътрешно (а през кожата абсорбцията на повечето лекарства е слаба). Бензоевият пероксид не би трябвало да е проблем също.
С хидрокинонът нещата не са съвсем чисти - има учудващо висока абсорбция през кожата и потенциал да се натрупва в млякото. Рискът е Л3 според Хейл - лекарства, които може да се използват при кърмачки ако риска превишава вредата, което според него не е оправдано, предвид че кожните проблеми, които се третират, обикновено могат да чакат до отбиването. Иначе не са известни странични ефекти за детето през млякото.
Ще прецениш сама - ако кърмачето суче символични количества, вероятно ще е безопасно да се ползва, но разбира се, си зависи от това как ти усещаш нещата.

# 4
  • Мнения: 224
Хедра, изключително съм ти благодарна за бързите отговори. Ще ги имам в предвид. Смея да твърдя че нещата се контролираха за сега и без тези лекарства. Иначе кърмачето ми е вече на повече от 2 годинки, но суче много лакомо, повече отколкото преди половин година примерно. Аз свързвам това с процеса на никнене на зъбките, затова не искам да я отбивам стресиращо и отведнъж а и затова и се притеснявам дали тези лекарства могат да проникнат в кърмата. Надявам се към края на пролетта вече да съм я отбила, така че смятам да изчакам с ULTRAQUIN PLAIN- това лекарство ми го предписаха против пигментация, която получих по лицето след второто раждане, така че това може да изчака. Благодаря ти много още веднъж!

Общи условия

Активация на акаунт