авокадо и сладки картофи

  • 5 634
  • 15
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Кажете ми как се консумират тези зеленчуци....за пръв път купувам и искам да сготвя на бебко от тях......авокадото сурово ли се яде, вари ли се....или как? И какво е на вкус- сладко, кисело?,,,за да знам с какво да го комбинирам....А бататите? Варят ли се, пекат ли...как? newsm78

Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 5 500
Сладки картофи не съм готвила, но имах някъде нещо за тях ще потърся и ще пиша, а авокадото не се вари, пече и пр., а се яде като се обели от зелената кожичка и се отдели костилката. Ако ти остане се прибира в чашка в хладилника, НО с костилката вътре за да не потъмнее. Аз съм го пасирала на Цецо с банан, праскова, като закуска, мазала съм го на филийка с малко масло и съм му го давала като следобедна закуска с домати например.
Авокадото е изключително полезен и вкусен плод-зеленчук. Узряло е, когато на пипане е приятно меко, като праскова. По магазините почти винаги е твърдо, но съм виждала и почти презряло. Не купувай, когато е с черни петна.

# 2
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Сладките картофи може да свариш с или беz обвивката, сваряват се общо вzето бърzо. Може и да ги поиzпържеш наряzани на кубчета.
Аz съм ги пекла и в печката с кората в сол и съм ги поднасяла със смес от иzвара, сирене, подправки, чесън.
Друг вариант, който опитах, е наряzани на много тънки шайби, между две шайби слагам малко магданоz, и иzпържени като чипс в царевично олио.

Ако купиш неуzряло авокадо може да го zавиеш във вестник и да го оставиш на стайна температура два три дена да доуzрее. Правила съм  напр. Guacamole,  обелваш и поръсваш с лимонов сок, zа да не потъмнее. След това намачкваш с вилица или пасираш и прибавяш чесън, сол, черен пипер, наряzан на дребно домат.
Идейте, които ти дадох обаче не са zа бебета.

# 3
  • Мнения: 2 452
Кажете ми как се консумират тези зеленчуци....за пръв път купувам и искам да сготвя на бебко от тях......авокадото сурово ли се яде, вари ли се....или как? И какво е на вкус- сладко, кисело?,,,за да знам с какво да го комбинирам....А бататите? Варят ли се, пекат ли...как? newsm78

Благодаря предварително

Понеже става въпрос за детето, а не за вас, авокадото можеш да предложиш в два варианта: - първо сурово; пасира се примерно половин авокадо, добре узряло, и се добавя в някоя каша; може да се свари на водна баня, пасира и консумира така.
Сладкия картоф се прави на пюре с масло и малко мляко - точно както обикновения.

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Благодаря много Hug
Още днес ще изненадам бебко с новите вкусове

# 5
  • Мнения: 2 123
сос Гуакамоле

1 авокадо
1 стрък пресен лук
1 обелен домат
1 с.л. зехтин
1 лимон /или 2 зелени лемчета/
щипка захар, черен пипер.


всички изброени продукти се пасират. сосът е мн. подходящ за студен азаливка на салата или печено месце!

# 6
  • Мнения: 5 183
А моя Томи много оби4а и само авокадо да си хапва, нарязано на пар4ета, като ябълка. То има вкус малко като на варено яйце жълтъка според мен.

# 7
  • Мнения: 5 183
Сладките картофи можеш да свариш в малко месен бульон с морков4е,малко лук и какъвто друг зарзават ти се намира /карфиол, тикви4ка, броколи.../, пасираш, добавяш бу4ка масълце /по желание/  и става превъзходна крем-супа. Подправките - по твое усмотрение...

# 8
  • Мнения: 4 244
Аз правя с авокадото празена крем супа, освен че го ползвам много за салати
Ако искаш мога да пусна рецептата - става и за малки деца, моите много я обичат, да си я имаш за по късно  Wink

# 9
  • Мнения: 5 183
Аз правя с авокадото празена крем супа, Ако искаш мога да пусна рецептата - става и за малки деца, моите много я обичат ...
Аз я искам. Дай я плийз!

# 10
  • Мнения: 4 244
Аз правя с авокадото празена крем супа, Ако искаш мога да пусна рецептата - става и за малки деца, моите много я обичат ...
Аз я искам. Дай я плийз!
Вземам 2 големи стръка праз, отрязвам зелената част и нарязвам бялата на колелца
Нареждам в тенджера и ги покривам с вода, сипвам малко сол и ги оставям да врат.
Като омекнат, минавам с пасатора като добавям една кофичка от малките (250 мл) течна сметана (от заквасената 1/2 от малките), 1/2 авокадо, черен пипер и босилек
При сервирането слагам малко крутони и пръскам една розичка сметана отгоре,
Последно забравих след като пасирам прибавям и накълцани бадеми (сурови - може и други ядки, но сурови)

# 11
  • Мнения: 5 183
При сервирането ... пръскам една розичка сметана отгоре,
Мрси много за рецепти4ката. Я кажи за "рози4ката от сметана". Аз по снимките в готварските книги го виждам това - малко сметана за украса и добавка на крем супа, но как се прави?  newsm78 Издай  Praynig

# 12
  • Мнения: 4 244
При сервирането ... пръскам една розичка сметана отгоре,
Мрси много за рецепти4ката. Я кажи за "рози4ката от сметана". Аз по снимките в готварските книги го виждам това - малко сметана за украса и добавка на крем супа, но как се прави?  newsm78 Издай  Praynig
Аз лично позлвам готовите спрейови сметани с накрайник - раздрусам и хоп впръсна отгоре и готово.

# 13
  • Мнения: 5 183
Аз лично позлвам готовите спрейови сметани с накрайник - раздрусам и хоп впръсна отгоре и готово.
Уф, изоообщо не ми е идвало на ум 4е може да не е никак сложно Embarassed

# 14
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз авокадото го правя на салатка - нарязано на кубчета + домат пак на кубчута + краставица също на кубчута, малко майонеза, лимонов сок и черен пипер... И с препечени филийки е супер!

Общи условия

Активация на акаунт