Най-оригиналната традиционна българска рецепта?

  • 20 800
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 435
 Кое е най-оригиналното българско ястие според вас?

И да обясня защо ме интересува. Mr. Green Уча туризъм и в момента ще правя курсова работа по ресторантьорство, като едната част от нея е да представя рецепта от българската национална кухня. За тази задача ще се оценява оригиналността на рецептата която ще предложа. Ето затова, искам да видя вашите предложения и да реша към кое да се насоча, за да "обера точките" както се казва.

# 1
  • Мнения: 804
Много са оригиналните български ястия зависи какво предпочиташ-месно или безмесно ястие.А и зависи на какво ще залагаш "фаца"или вкусови качества и по-простичко оформление.

# 2
  • Мнения: 11 747
Аз пък напротив, смятам, че хич не са много оригиналните български ястия!  Thinking
Ние си броим мусаката (но тя е и гръцка и турска), сърмите (същото), снежанката (гръцка) и т.н. и т.н.

Не мисля, че ще е ефектно, но за мен най- оригиналното българско ястие е варено овнешко месо. Поне това съм срещала, когато съм чела за около 11век.

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Честно казано едва ли са чак толкова много чисто българските ястия. Кухнята ни е повлияна от други култури и за това съществува понятието "балканска кухня" Wink. Интересно ядене е банската капама.

# 4
  • Мнения: 132
има много традиционни и интересни ястия--скучната за нас баница- с различни плънки,катми, патаника, агнешко-това което се пече в дупка(незнам дали не беше по ловджийски)в земята в която е пален огън(цялата процедура е известна).................
има мнооооогооо оригинални ястия

# 5
  • Мнения: 4 435
И аз смятам че са малко такивата ястия, затова и ми е трудно, и реших да се посъветвам с вас, понеже сте невероятни кулинарки. Нямам предпочитания дали да е месно или безместно. Трябва да е нещо по-интересно, щом ще й гледат оригиналността на рецептата. И ми се иска нещо, за което едва ли друг ще се е сетил.Или поне моята версия да е по-интересна. Grinning


Виждам много интересни предложения от вас момичета.  bouquet За вареното овнешко дори не бях чувала. Капамата също е подходящо, минало ми беше през акъла. И за баница мислих, ама една колежка вече го е откраднала. Mr. Green Това агнешко също е интересно, каки му е точното име, за да мога да го потърся из нета?

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
има много традиционни и интересни ястия--скучната за нас баница- с различни плънки,катми, патаника, агнешко-това което се пече в дупка(незнам дали не беше по ловджийски)в земята в която е пален огън(цялата процедура е известна).................
има мнооооогооо оригинални ястия

Всичко, което си изброила е традиционно за нашата кухня, но не е оригинална българска рецепта Peace. Това важи особено за баниците и агнешкото, които са на почит във всички балкански държави Wink.

# 7
  • Мнения: 11 747
Баницата дори не е балканска! Айде, за някои по- близки държави, как да е, ама като видях по телевизията филм за хляба - видове и начини на приготвяне по света и един чичо в Индия като разметна един лист с мазнина.... Абсолютно същото като нашата баница направи, само името и беше друго...

Тъй като българите преди много години са били по-скоро животновъди, отколкото градинари, мисля, че трябва да е месно ястие. Също преди доста години в България като допълнение или гарнитура, да го нарека, се е готвело и яло по- скоро булгур и нахут, отколкото картофи и ориз. Разбира се, това не се яде само в БГ, но според мен овнешко месо с булгур или нахут е в правилната насока.

# 8
  • Мнения: 132
мисля,че е агнешко или месо по хайдушки.
знам че се копае дупка в която се пали огън, да стане жар и се слага цялото (заклано,одрано и т.н. )"животно", зарива се със жарта и пясък. и така........някой по запознат, моля да ме поправи ако греша и да ме допълни.

# 9
  • Мнения: 804
Има оригинални рецепти от различните региони на България-кажете къде другаде приготвят боб-чорба или чеверме,дроб-сърма/агнешка/ или пък банска капама.Сещам се и за Добруджанска кавърма,Пловдивска топеница,Рибник или Зелник.Има и още много.Не съм съгласна,че нямаме хубави рецепти.

# 10
  • Мнения: 11 747
Добруджанската кавърма е баница,Зелника също. Точно днес даваха такава рецепта от Гърция, за баниците вече казах.
Пък и кой е казал, че нямаме хубави рецепти  Thinking Просто не са оригинални, български.  Боб чорба се яде дори в Куба и вероятно от преди да се яде в БГ.

# 11
  • Мнения: 804
Правилна е насоката за ястия с булгур-Рибник с булгур,сещам се и за Нахутено ястие с пиле.

# 12
  • Мнения: 804
Имам и друго предложение-вместо да спорим кое е българско и дали е оригинално предлагам всеки да отвори дебелите книги Българска кухня и да разгледа различните рецепти и да помогне с идеи на момичето.

# 13
  • Мнения: 3 447
Пататник. Не съм чувала да го има в съседните държави, швейцарците правят нещо подобно - рьости, но са достатъчно далече, така че може да мине за оригинално  Grinning

# 14
  • Мнения: 9 973
бобецът Joy

Общи условия

Активация на акаунт