Новите санкции срещу шофьорите......

  • 570
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 430
Умуват новите санкции срещу шофьорите
05 март 2009 / News.dir.bg

Парламентът обсъди на първо четене промени в Закона за движение по пътищата, които предвиждат младите шофьори да нямат право да управляват автомобил с двигател с обем над 1600 кубически сантиметра.
Промените предвиждат също тази категория водачи да придобиват по-малък брой контролни точки и да имат ограничение за превозване на млади хора, освен в присъствието на по-опитен водач, предаде БТА.
В законопроекта по отношение на младите водачи са предвидени разпоредби, определящи по-нисък праг на наличие на алкохол в кръвта, при което ще се налага административно наказание.
Предвидено е да не се обжалват наказателните постановления, издадени по актове за установяване на административни нарушения, съставени въз основа на изготвени веществени доказателствени средства от технически средства или системи за явно видеонаблюдение.
Предлага се да бъде завишен размерът на глобата, която може да се налага с фиш - от 50 лева на 100 лева. Това води до изключване на възможността за обжалване на наказателни постановления, с които е наложена глоба до 100 лева.
Законопроектът въвежда и нов вид наказание - безвъзмезден труд в полза на обществото, което ще се налага от съдия от районния съд, като изпълнението ще бъде осигурено от кмета на общината.
Предложен е нов механизъм за определяне на санкцията за управление на моторно превозно средство с превишена скорост. При превишение до 50 км/ч глобата е твърда сума, а след това размерът й нараства с 50 лева за всеки 5 км/ч превишение.
На компетентните органи се вменява задължението да премахват или обезопасяват всяко препятствие в непосредствена близост до пътното платно, да сигнализират всеки участък от пътната мрежа извън населените места с информационни табели, които съдържат данни за отговорника по поддържане на участъка.
Законопроектът предвижда да бъдат изведени от държавната администрация дейността по организиране на изпити за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и дейността по извършване на психологически изследвания.
Народните представители обсъдиха и още две предложения за промени на закона, внесени от Митко Димитров от "Атака" и от народните представители Минчо Христов и Стела Банкова. Димитров предлага да се забранят престоят и паркирането в населени места на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в едната посока. Целта е да се намалят предпоставките за задръствания, е посочил в мотивите си Димитров.
Христов и Банкова предлагат в закона да бъде отменено платеното паркиране в "Синя зона".
Над 1 млн. нарушения са констатирали органите на КАТ за 2008 година. Това каза от парламентарната трибуна по време на дебатите председателят на комисията по транспорт Йордан Мирчев, предаде “Фокус”. Системите за наблюдение и контрол ще въведат дисциплина в движението по пътищата, коментира Мирчев. Целта не е да събираме глоби, а да намалим пътните транспортни произшествия, броя на загиналите и ранените, заяви депутатът.
По думите му най-честото ПТП са ударите челно между моторните превозни средства. През миналата година те са били 2735 от всички пътни инциденти. При тях са загинали 359 души, а над 100 ранени.
Основният проблем за жертвите по пътищата са самите пътища. Това каза от парламентарната трибуна председателят на ДСБ Иван Костов. Според него законът въвежда излишно много ограничения и изисквания, които няма да решат въпроса с жертвите на автомобилни катастрофи. С предложението да се създаде автомобилна администрация, която ще се занимава с повеждането на изпити и даване на шофьорска книжка, се обслужват определени интереси, смята Иван Костов. Според него на една малка агенция се дават много големи правомощия, които дават възможност за корупционни практики.




 Много ми е интересно ,колко ефективни бяха "новите стари" санкции,че и още нови!
Цитат
Предлага се да бъде завишен размерът на глобата, която може да се налага с фиш - от 50 лева на 100 лева
Това не отваря ли още повече джобчетата на КАТ newsm78
Цитат
младите шофьори да нямат право да управляват автомобил с двигател с обем над 1600 кубически сантиметра
А това вече е най-голямата смешка.Времето на жигулките отдавна мина,какво значи 1600куб.см
Карала съм Рено клио 1.2 куб.см бензинов двигател ,амо спокойно си вдигаше до 150-160 км/ч.Знам и дизелов автомобил 1,7куб.см,който колкото и да го "юркаш" на магистралата на 120-130км. "умира"
Нещо е мислено ама и много недомислено

# 1
  • Мнения: 917
Проблема е, че каквито и глоби да сложат, няма кой да ги налага.
В Гърция що не карат с 200?

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз пак ще питам, не е ли крайно време, шофьорите да вземем по една лопата и кофа с асфалт и да оправим пътищата?

Който не е достатъчно тежък да утъпква асфалта, ще бъде въоръжен с четка да чертае маркировки.

На децата ще дадем парцали да забърсват отразителите по мантинелите.

# 3
  • Мнения: 12 648
За пореден път приветствам. И питам - как ще осигурят спазването?

# 4
  • София
  • Мнения: 2 430
Аз пак ще питам, не е ли крайно време, шофьорите да вземем по една лопата и кофа с асфалт и да оправим пътищата?

Който не е достатъчно тежък да утъпква асфалта, ще бъде въоръжен с четка да чертае маркировки.

На децата ще дадем парцали да забърсват отразителите по мантинелите.
Да и аз това вече се замислям.Вчера ми се наложи да мина по т.нар. "Маймунска пътека' (пътя който свързва Симеоновско със Зоопарка) е имах чувството,че докато  мина или ще родя по пътя или ще си остана само с волана.Ужас ooooh!
А и друго съм забелязала,всеки път след обилен снеговалеж и ниски температури пред очите ми изникват цели лунни пейзажи!Какъв е тоя асфалт ,какво е това нещо!

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Нищо не разбирате, Стасита.
Не оценявате изкуството, Мадам.

Това е арт от нов вид.
Стриит-арт.

Общината просто се старае да разнообразява еднообразните ни, лишени от грижи дни.
Е, понякога ставали катастрофи, ако някой неразумен юруд се опита да заобиколи дупка и от немай къде влезе в насрещното (просто защото цялата дясна лента е заета от паркирали коли), но това просто е заслужено наказание. Откъде накъде ще лишава автомонтьорите от работа?

Трябва да се възпитаваме в социална отговорност.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 430
За пореден път приветствам. И питам - как ще осигурят спазването?
Аз пък се чудя как ще накарат някой да приложи  безвъзмезден труд?Сигурно на момента  ще си извади "медицинско свидетелство" ще се изкара хипертоник,диабетик,а защо не и шизофреник Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт