Кекса ми получава "твърда" кора?Защо?

  • 3 270
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 407
Печа го на 150 градуса и го изкарвм с мека кора, но след 15 минути става твърда ората, защо?
Да го завия ли както завиват питките, дали ще остане мек?

# 1
  • Мнения: 27 524
Да, завий го  Peace

# 2
  • Мнения: 2 110
За да не стане твърда кора, след като  го извадиш от фурната ,го напръскай лекичко с вода/може безалкохолно,но мъничко  и веднага го завий с кърпа.

# 3
  • Мнения: 407
Благодаря ви! Ще пробвам!

# 4
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Кексове и подобни набухнали от разбиването на яйца печива не се завиват , защото спихват и стават глетави.
Тази твърда кора се получава при неправилно печене - провери си фурната - долния реотан ли не ти загрява или горния е прекалено силен ... Вентилатор ползваш ли ? Да не би да го обдухваш много .
Пробвай на малко по висок градус и сложи алуминиево фолио отгоре му , за да не изгори и да не просъхне- не гарантирам , но може да помогне .
Аз преди да свикна на новата си вентилаторна фурна имах същите проблеми и бях като новачка в кухнята - нищо не можех да изпека като хората...

# 5
  • Мнения: 1 064
Хубаво, че отворихте тази тема, та да питам на място. Определено съм пишман домакиня по отношение на печивата. Но ето два пъти правя кекс, и не ми става както искам. Някак е спитен вътре, как да обясня - гъст. Вдига се нормално, кората - нормално. А вътре не е лек и ефирен. Да не би да пека грешно???? Пека 10 минути само отдолу и допичам отгоре и отдолу на 200 градуса. Може ли съвет?

# 6
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Хубаво, че отворихте тази тема, та да питам на място. Определено съм пишман домакиня по отношение на печивата. Но ето два пъти правя кекс, и не ми става както искам. Някак е спитен вътре, как да обясня - гъст. Вдига се нормално, кората - нормално. А вътре не е лек и ефирен. Да не би да пека грешно???? Пека 10 минути само отдолу и допичам отгоре и отдолу на 200 градуса. Може ли съвет?

Здравей!

Никое крехко тесто(кексове, пандишпани и прочие) не трябва да се пече на повече от 180 градуса!Когато го печеш на по-висока температура се "запечатва" бързо и вътре остава глетав (не добре изпечен) и когато го извадиш спада! Peace

# 7
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Ами аз като го извадя и го обръщам в чиния и не съм забелязала да е твърда.
Трудно е да се прави панддишпан.Вчера пак се изложих-спихна се. Sick

# 8
  • Мнения: 1 064
natalyna  ,
много ти благодаря. В рецептата, която гледах, нямаше указание за печенето ... 180 ли е идеалната температура?

# 9
  • Мнения: 27 524
Кексове и подобни набухнали от разбиването на яйца печива не се завиват , защото спихват и стават глетави.
Тази твърда кора се получава при неправилно печене - провери си фурната - долния реотан ли не ти загрява или горния е прекалено силен ... Вентилатор ползваш ли ? Да не би да го обдухваш много .

Завивала съм - не ми е ставало глетаво нищо  Simple Smile Не може изпечен, пухкав и готов кекс да се вглети след това  Simple Smile
Пропускаме нещо важно - има различни рецепти - има кексове, при които и да искаш, е невъзможно да ти стане твърда кора.  Simple Smile Пека на ветнилатор и не стават твърди кори.  Peace

# 10
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
natalyna  ,
много ти благодаря. В рецептата, която гледах, нямаше указание за печенето ... 180 ли е идеалната температура?



Ако си с вентилаторна фурна формата се слага на скарата, която е поставена на 2 ниво отдолу нагоре. Няма нужда да е предварително загрята (загрява се само при пандишпан). Пече се на 160-170 градуса поне 40 мин. като първите 30 мин фурната не трябва да се отваря. След 40 мин. провери с шишче дали е изпечен ако не остави още 10 мин. Този вид сладкиши се изваждат от формата едва когато са напълно изстинали. Peace
Ако фурната не е на вентилатор увеличи градусите на 170-180 и действай както по-горе.

# 11
  • Мнения: 407
Кексове и подобни набухнали от разбиването на яйца печива не се завиват , защото спихват и стават глетави.
Тази твърда кора се получава при неправилно печене - провери си фурната - долния реотан ли не ти загрява или горния е прекалено силен ... Вентилатор ползваш ли ? Да не би да го обдухваш много .
Пробвай на малко по висок градус и сложи алуминиево фолио отгоре му , за да не изгори и да не просъхне- не гарантирам , но може да помогне .
Аз преди да свикна на новата си вентилаторна фурна имах същите проблеми и бях като новачка в кухнята - нищо не можех да изпека като хората...
Нямам вентилатор на фурната и го покривам с алуминиево фолио. Аз когато го икарам от фурната го вадя от формата и го обръщам, и той е с мека коричка след като истини става твърда. А и пече го на 120-130 градуса.

# 12
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пепи напиши рецептата по която го правиш - да огледаме и нея.
Сега разбирам , че не е това , което аз мислех ....При мен изсъхваше кората , която после при обръщането става дъно , а защо при теб другата коричка - нямам идея , освен да е от рецептата ....напиши , пък ще помислим.

Блонди - пандишпан не се завива , защото се изпотява , подмокря и от там става глетав - патила съм от бързане , като съм го оставяла в изключена , но затворена фурна . Така се изложих по един повод...после се сетих къде ми е грашката. Ако е от тия рецепти дето има лимонада , олио , кис.мляко и др. - може и да няма проблем , но само яйца , захар и брашно , набухнали от разбиване , малка капка вода и са подметка. Това все пак е заключение от личния ми опит , не споря и не претиндирам за научност.

# 13
  • Мнения: 27 524
Блонди - пандишпан не се завива...

За него не съм и препоръчвала завиване  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт