Какви рискове крие амниоцентезата?

  • 5 773
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 636
Отварям тази тема, за всички, на които им предстои амниоцентеза и се надявам тези, които са минали през това да споделят своя опит и това, което им е казано от лекарите. Знаем, че съществува много малка опасност за плода, но никъде не срещнах каква точно е опасността и от какво зависи тя - от лекарите, от лошо стечение на обстоятелствата или от друго нещо...?

Мисля, че ще бъде и полезно мамите, които са минали през това да споделят и причината, поради която са направили амниоцентеза. Благодаря ви!   bouquet

# 1
# 2
  • Мнения: 141
Може и да съм назадничава, но аз лично съм против тази манипулация в случай, че в семейството на жената и мъжа няма генетична обремененост.
Моят лекар ми беше казал, че няма да ми позволи да си направя амниоцентеза, защото преди време негова пациентка била заразена със стрептококи по време на изследването и едвам спасили бебето. Да, наистина това е малка вероятност, но пък ако наистина не е толкова наложително защо трябва да се прави амниоцентеза.

Иначе, информацията, предоставена от Сиси е много подробна. Ти сама за себе си трябва да вземеш решение. И поговори с лекар. Лекарят може да ти даде много повече професионална информация, отколкото аз или друг непрофесионалист. Аз само изразявам личното си мнение тук.

# 3
  • Мнения: 184
Риска е минимален, аз си направих АЦ, тъй като с втората си бременност не бях в първа младост а и... установих, че съм бременна доста по-късно от нормалното, но точно навреме за амниото...
Мисля, че страха от процедурата е много по-голям от самата процедура. Прави се без упойка през корема, но не боли /вземането на кръв от вената се усеща доста по-неприятно/
От значение е къде е разположена плацентата както и какво е моментното състояние на плода - Лекаря установява това на ехограф по време на самата процедура /Тя е доста кратка - по малко от минута/
На мен ми я прави доц. Виолета Димитрова от майчин дом.
Преди процедурата попълваш подробна анкета - коя бременност ти е това, имаш ли хора в рода си с наследствено заболяване, имала ли си предишни успешни/неуспешни бременности, коя кръвна група си, страдаш ли от хронично заболяване, колко е било голямо бебето от предишно раждане, секцио ли си раждала или нормално, вземаш ли някакви лекарства, ако да - какви, и т.н и т.н   за причините поради които искаш да си направиш АЦ , запознават те с това какво представлява процедурата, какъв е процента на риск и какви са ползите от нея.
Дават ти материали в които подробно са описани причините за предродилната диагностика. Някъде около час и половина с таткото се запознавахме с всички подробности на процедурата. Търпеливи и толерантни са, аз съм много доволна, че направих това изследване, тъй като после изкарах една спокойна бременност, без терзания, че детето ми може да има генетични аномалии...






# 4
  • Мнения: 1 354
Може и да съм назадничава, но аз лично съм против тази манипулация в случай, че в семейството на жената и мъжа няма генетична обремененост.
Моят лекар ми беше казал, че няма да ми позволи да си направя амниоцентеза, защото преди време негова пациентка била заразена със стрептококи по време на изследването и едвам спасили бебето. Да, наистина това е малка вероятност, но пък ако наистина не е толкова наложително защо трябва да се прави амниоцентеза.

Иначе, информацията, предоставена от Сиси е много подробна. Ти сама за себе си трябва да вземеш решение. И поговори с лекар. Лекарят може да ти даде много повече професионална информация, отколкото аз или друг непрофесионалист. Аз само изразявам личното си мнение тук.

 Peace аз съм съгласна с теб Gorska_Kitka

# 5
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 314
Съгласна съм с описанието на Нерегистрирана. И аз правих АЦ при д-р Велев в Шейново. Много внимателен човек.
Решението е много лично и никой не може да даде краен съвет. Аз се радвам, че го направих, защото иначе нямаше да си намеря място от притеснения до края на бременността. Казват, че има риск от предизвикване на контракции. Аз си останах в къщи през останалата част от деня и си лежах.

# 6
  • Мнения: 1 372
Ако оставим вътрешно болничните инфекции които може да ти придадат в болницата и за които са писали вече, амниоцинтезата крие и други рискове. А именно: риск от спонтанен аборт и риск от увреждане на плода. Не искам да те плаша, аз лично съм човек който смята че ако е наложително бих си направила такова изследване, но е хубаво да се знаят рисковете.

# 7
  • Мнения: 400
Може и да съм назадничава, но аз лично съм против тази манипулация в случай, че в семейството на жената и мъжа няма генетична обремененост.
Моят лекар ми беше казал, че няма да ми позволи да си направя амниоцентеза, защото преди време негова пациентка била заразена със стрептококи по време на изследването и едвам спасили бебето. Да, наистина това е малка вероятност, но пък ако наистина не е толкова наложително защо трябва да се прави амниоцентеза.

Иначе, информацията, предоставена от Сиси е много подробна. Ти сама за себе си трябва да вземеш решение. И поговори с лекар. Лекарят може да ти даде много повече професионална информация, отколкото аз или друг непрофесионалист. Аз само изразявам личното си мнение тук.
Това звучи не само назадничаво,но и непросветено!И говори достатъчно ясно за компетентността на лекаря-аргументите са крайно несериозни!
Бих уважила отричането на амниоцентезата /и всички съпътстващи иследвания/,в случай,че майката е готова да роди дете с аномалия.
Сега на въпроса-риска се свежда до уменията на лекаря.Никъде не намерих пост,в който да има информация за пострадала жена при АЦ.Виж-обратното /ненаправянето й/,води до тежки последствия в някои случаи.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 360
тъй като трябваше да взема решение дали да направя амниоцентеза поради напреднала възраст, а имах преди това 2 спонтанни аборта и вероятност да не успея да забременея/износя повече, в продължение на 1-2 седмици изринах Интернет да чета по въпроса за рисковете. консултирах се и с поне 5 специалисти.

рискът от спонтанен аборт след амниоцентеза, който чето може да се срещне из статиите, е средно 1:250. това, обаче, е средна величина. в държавите с развита медицина, рискът обикновено е по-малък. рискът в една голяма клиника, където практикуват опитни в амниоцентезата лекари и се правят много такива процедури, е по-малък, отколкото рискът в малка клиника при наличие на неопитни в амниоцентезата лекари.

аз правих амнио в Майчин дом, при доц. Виолета Димитрова, която има репутацията на най-добрият специалист в България по амниоцентези. както ми обясни тогава проф.Кременски - шеф на лабораторията по генетика в МД, към тогавашния момент (март 2006-та) те са имали 2.5 години и над 750 амниоцентези последователно без наличие на спонтанен аборт вследствие на манипулация. тоест, конкретно за МД в този период рискът е бил не 1:250, а над двойно по-нисък.

опасностите - да се получи инфектиране на околоплодна течност, да се засегне плода при манипулацията. обикновено се препоръчва щадящ режим в следващите 24 часа.

# 9
  • Мнения: 202
Когато си правих БХС ,попитах за амниоцентеза.Тогава ми казаха,че се прави само ,ако се налага,защото има риск от аборт или увреждане на плода.Риска бил минимален,но все пак.Но пък от друга страна ,ако за себе си имаш достатъчно основания да си правиш си направи.По-добре,отколкото да се тормозиш през цялата бременност.Успех каквото и да решиш.

# 10
  • Мнения: 27 524
И аз съм против, освен при крайни и реално наложителни причини  Peace

# 11
  • Мнения: 179
Като правило хората, които са против амниоцентезата, не са я правили, т.е. говорят за нещо, което не са преживели.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 182
Рискът от аборт при амниоцинтеза е около 0.5%.

# 13
  • Мнения: 4 509
Като правило хората, които са против амниоцентезата, не са я правили, т.е. говорят за нещо, което не са преживели.
Така е не само за амниоцентезата, а за всичко непознато.  Peace
А и какво значи "ако няма нужда..." - нали АЦ се прави САМО ако има нужда? Аз нямам никакви познати, които да са направили това изследване по собствено желание. Още с първата ми бременност ми бе обяснено какво представлява това изследване, но лекарите ми (понеже бяха няколко) прецениха, че е излишно да го правя и не съм.

# 14
  • Мнения: 9 973
значи "ако няма нужда..." - нали АЦ се прави САМО ако има нужда? Аз нямам никакви познати, които да са направили това изследване по собствено желание.
о,има,има. Знам за  момичета,които не правят БХС и ФМ,а само амнио за да 100% сигурни..и за пола ако щеш.
Това не трябва да се допуска от лекарите,но нали взимат пари,на кой му пука...

Общи условия

Активация на акаунт