Великите пости-имали навити

  • 6 536
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
ако има желаещи да пречистят организма си нека се включат Simple Smile

# 1
  • Русе
  • Мнения: 116
аз бих се навила. запозната ли си какво точно не трябва да се яде и пие?
От утре ли започват?

# 2
  • Мнения: 0
Здравейте дами,аз тази година също за първи път мисля да постя.
Доколкогто съм запозната постите започнаха от днес .
От днес до сирни заговезни може да се ядат млечни продукти,но след това категорично са забранени Flutter Naughty
Така че мили дами стискайте палци и дано ние успеем да устискаме Peace

# 3
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Постът започва от утре. Днес е Месни Заговезни, тоест за последно се яде месо. Само на Благовещение - 25 март, и Цветница, е позволено риба. До следващата неделя може да се ядат млечни продукти и яйца. Следващата неделя е Сирни Заговезни. След Сирни Заговезни постът е пълен, тоест без никакви храни от животински произход. Дано съм била полезна на някой. Grinning
Иначе аз ще постя, но ще правя бели пости. Това са т.нар. пости, при които се яде храна с млечен произход и яйца. Но не от утре, а от средата на март, тъй като дотогава имаме много рождени дни и имени дни у дома. Правя постите в този вид не от религиозно чувство, не и за да слабея, а защото се чувствам добре след подобно хранително пречистване. Духовното пречистване е съвсем друго нещо, за него може да не постиш и пак да го постигнеш, както и обратното. Peace
С две думи - с вас съм, но от средата на март.  Grinning

# 4
  • Мнения: 97
Здравейте,
Досега не съм писала, но въпросът за постите живо ме вълнува. Постя отдавна, само коледните пропуснах по здравословни причини, но от утре започвам отново. Искам да поясня, до Сирни заговезни може да се яде и риба. Има много интересни и вкусни рецепти за постни ястия. Не е трудно. Успех на всички начинаещи!

# 5
  • Русе
  • Мнения: 116
Вижте какво намерих за предстоящите пости:

Неделята е месопустна, защото от този ден до Великден християните престават да ядат месо. Подготвяйки вярващите за изпитанието на строгия пост обаче църквата позволява през следващата седмица да се консумира мляко и всичко, произведено от него. Вечерта на месни заговезни в семеен кръг се слага трапеза с месни ястия (обикновено кокошка) и се заговява месо.

Велик пост или Света Четиридесетница
Великият пост е най-строг и най-продължителен. Започва седем седмици преди Великден. Нарича се Четиридесетница, понеже трае 40 дни, но с него се съединява и седмицата на Христовите страдания, в която се спомнят последните събития от земния живот на Господа, особено Неговите страдания, смърт и погребение. Затова тя се нарича Страстна седмица, т.е. Седмица на страданията. [Виж също Сказания за подвижните празници].

Великият пост е установен в памет на 40-дневния пост на Иисуса Христа (Мат. 4:2), за да могат в това време християните да се покаят и очистят душите и телата си и по такъв начин да се приготвят достойно за посрещане на най-великия християнски празник - Възкресение Христово.

През целия пост риба се разрешана два пъти - на Благовещение (ако не се пада през Страстната седмица) и на Връбница. След Неделя Месопустна се преустановява яденето на месо, а след Неделя Сиропусна - и на мляко, млечни продукти и риба, и постът продължава така:

Първа седмица *  От понеделник до събота включително - строг пост
(растителна храна без олио и вино) В събота (Тодоровден) се взема Св. Причастие.
Втора седмица  Сряда и петък - строг пост.
Събота и неделя - олио и вино.  На Благовещение се разрешава и риба.
Трета седмица (Кръстопоклонна)  От понеделник до петък включително - строг пост.
Събота и неделя - олио и вино.   
Четвърта седмица Както втората   
Пета седмица  Както втората   
Шеста седмица  Както втората В събота (Връбница) - риба, хайвер или други безгръбначни животни. 
Страстна седмица От понеделник до събота включително - строг пост. Ако здравето позволява, на Разпети петък не се яде нищо, не се пие и вода. 

* Виж датите в Църковния календар за текущата година.

http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#40



Това е най-достоверната информация според мен за постите.

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 22:17 от dilyana_209738

# 6
  • Мнения: 4 344
здравейте и от мен!присъединявам се към вас.
правя отдавна постите и съм изключително доволна.успех на всички!

# 7
  • Мнения: 97
 Както втората В събота (Връбница) - риба, хайвер или други безгръбначни животни.

Връбница, т.е. Цветница е винаги в неделя!!!!!!!!!!!!!!!
Предната неделя преди Великден!

# 8
  • Русе
  • Мнения: 116
Текста го копирах от православието.ком без да го редактирам. И на мен не всичко ми е ясно. Но мисля, че имат предвид, че през Шестата седмица се пости като през съботата от Втората седмица. А Връбница е през Шестата седмица и тогава се яде и риба.

А някой знае ли през тази седмица дали е позволено да се ядат яйца?

# 9
  • София
  • Мнения: 2 060
Тази седмица е позволено да се ядат яйца, мляко и млечни продукти, както и риба.

Истинският пост започва от следващия понеделник, след сирни заговезни /Прошка/!!!

# 10
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Ако има нещо неясно може да питате.  Grinning Аз съм се интересувала доста сериозно по темата и съм наясно. Между другото безгръбначни - миди, охлюви и прочее твари може да се хапват през целия пост.
А ако се правят постите в най-пълния им вариант, последните 3 дни преди Великден са т.нар. тримири, когато единственото нещо, което се консумира е вода. Последната седмица преди Великден някои изключват и олиото/зехтинът от менюто, но там православието се дели на две: някои казват, че така трябва, други че е съвременна интерпретация.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 060
първите три дни от Великия пост може да се прави т.нар. тримирене. По принцип първата и последната седмица постът е строг, т.е. не се яде олио и вино с изкл. на събота и неделя. А също и не се ядат готвени храни. Единствено събота преди Великден е ден на строг пост, следователно тогава също не се включват олио и вино в храната.


Великденският пост е строг и има определени правила, които се спазват.
Всъщност, постите не са диета, а период на телесно и душевно очистване, като второто е по-важно. Така че мисля не е добре да се прави само като диета.

# 12
 Laughing няма да остискам  Laughing

# 13
Здравейте, присъединявам се към вас  Stop За първи път ще постя и още не мога да се ориентирам с правилата и въобще какво е позволено и сега както разбирам от днес са започнали постите, така ли е?Аз си мислих, че до Сирни Заговезни може да се яде всичко, а след него започва строгия?! А аз днес хапнах месо Confused имах едно вътрешно усещане, че не трябва да ям и ето колко ме е яд сега  Rolling Eyes (сгреших от първия ден дали ще се справя до края)

# 14
  • Мнения: 1 380
Aз съм с вас...
По принцип не ям месо, но ще видим, как ще устискам без кашкавал и сирене.... Peace

Общи условия

Активация на акаунт