Възпалено зърно и куп други питанки

  • 3 463
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 529
Мили майки, надявам се тук да намеря разрешение на проблема си, защото не знам къде да търся адекватна помощ. Срамота е, че ставам мама за втори път, но не съм се сблъсквала с подобни проблеми. Баткото беше супер мързеливец и се наложи с помпата да изкараме много дълго време. Сега обаче нямам физическа възможност за това и полагам неистови усилия да се кърмим успешно  Embarassed

Едното ми зърно е доста голямо (от възпалението и от помпата в родилния дом стана така) и малкия няма възможност да захапе особено голяма част от ареолата. В резултат на това тази гърда страда по-често от бучки и бебо виси на нея значително по-дълго време. Той сам успя да си направи зърното в "анатомична" форма  Crazy но същевременно то се възпали на върха - стана розово с бели връхчета като корички  Rolling Eyes Мажа се с лансинох, мия гърдите само веднъж на ден и ги оставям да си съхнат сами. Не изцеждам и въпреки болката слагам малкия да си суче от тази гърда. Помогнете ми със съвет как да преборя това възпаление, за да продължим напред  Confused Ако не го описвам точно, мога да го снимам и да пусна снимка  Embarassed

Използвам случая да споделя и другите си притеснения относно кърменето. Слагам малкия на поискване. Всъщност не знам дали той иска, но когато плаче това е първото нещо, което му предлагам (след като проверя дупето де). Той обаче няма никакъв режим и понякога ревва 15 мин след кърмене и айде пак на цица. Дали се храни достатъчно  Rolling Eyes Нямам такава силна струя, каквато повечето описват, не цедя. Той не гълта шумно ... гърдите ми определено омекват след кърмене. В следобедните часове дори са някак доста по-меки и спокойни, а тогава кърменето е доста по-начесто. През  нощта прави паузи от по 3 часа (това е рекордът ни засега). Ака по 5-6 пъти на денонощие - количеството на акото е около супена лъжица, на цвят е жълто на бели грашки. Той след кърмене е видимо спокоен, ако няма колики. Ако пък е с колики, сало гърдата го успокоява. Общо взето се въртим в порочен кръг.

При кърмене редувам гърдите, но когато проблемната гърда пак е твърда, го слагам първо на нея, да ме облекчи. Не мога да я цедя с помпа, заради голямото зърно и болката, която изпитвам  Confused Той често заспива на гърдата, понякога само след 5 мин. и то със сигурност не е изпразнил гърдата. Тогава пак на същата го слагам следващия път (обикновено след не повече от 30 мин. ).

Храня се общо взето нормално с всякаква храна (засега нямаме установени алергии нито аз, нито таткото, баткото също е без проблеми). Избягвам бобени храни и цитруси, но не съм спряла категорично. Сутрин обаче пия едно кафе, защото иначе се зомбирам от недоспиването и ме боли глава. Това много ли е фатално?

Къде греша? Опитвам се да спазвам всички съвети за правилно поставяне, за често кърмене, за всичко, което съм успяла да изчета, но май нещо пак бъркам ...
Извинявам се, ако е коментирана подобна тема, но с двамата юнаци на главата просто не мога да изчета написаното  ooooh!

# 1
  • Мнения: 2 132
Защо не се обадиш в кабинета по-кърмене за проблема със зърното?
Иначе до 3ти месец е така. Ива е яла и през 20мин, и по 1 час е висяла на гърдата Grinning През 3м си увеличи интервалите и почна да пуска бързо гърдата. И моята струя не е била силна, така че не се притеснявай. Важното е освен наакани памперси да имате и напишкани.
Бобени и цитросови съм си яла без проблеми и сме нямали колики. Кафе не пия, но познатите ми майки, които пият си взимат безкофеиново.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning
Тези болки са много мъчително нещо Confused
Казваш, че зърното е определено възпалено - и че още от родилния дом има възпаление, което помпата и лошото захапване на бебето само са усложнили.
В какво се изразява възпалението дотук - подуто и зачервено зърно с бели пришки на върха (пришките са от това, че бебето захапва плитко и върха на зърното се трие в твърдото небце)? Нещо друго забелязваш ли - и това състояние така ли си седи от раждането още, без промени?
Аз бих казала да отидеш на лекар да погледне за какво става въпрос, тъй като е възможно наистина да има бактериално възпаление, което трябва да се третира по съответния начин.
Иначе памперсите на бебето звучат идеално, така че със самото кърмене като такова явно нямате проблем освен може би поставянето на тази гърда, което може да допринася за неминаване на възпалението. Опита ли да сменяш позата, напр. да предложиш във футболна поза?

# 3
  • Мнения: 488
Здравей!
За зърното - наистина се обърни към специалист!
Иначе,не прочетох да грешиш някъде-дори напротив-според мен се справяш отлично!  Hug Постъпваш много правилно с проблемната гърда(с бучките)  Peace  Peace  Peace
Дали просто от умората и това,че с предишното дете не е било така, не се притесняваш?
Мисля,че ти трябва повече вяра в себе си и в правотата на действията ти...  Hug
Успокой се и се води по бебето! То единствено ще ти покаже верния път!  Peace
Имаш нашата подкрепа!  Peace
Спокойствие и дълго кърмене!  Peace
П.п.Това не е порочен кръг-това е кърмачески кръг!  Party

# 4
  • Мнения: 1 328
Мажа се с лансинох, мия гърдите само веднъж на ден и ги оставям да си съхнат сами.

Ще споделиш ли също с какво и как точно измиваш гърдите?

# 5
  • Мнения: 529
Благодаря за бързата реакция  Simple Smile

Цитат
В какво се изразява възпалението дотук - подуто и зачервено зърно с бели пришки на върха (пришките са от това, че бебето захапва плитко и върха на зърното се трие в твърдото небце)? Нещо друго забелязваш ли - и това състояние така ли си седи от раждането още, без промени?
Аз бих казала да отидеш на лекар да погледне за какво става въпрос, тъй като е възможно наистина да има бактериално възпаление, което трябва да се третира по съответния начин.

Хедра, още в болницата се получи, защото бебето не можеше да захапе друго, освен зърното, че се беше подуло от помпата. Иначе сега захапва колкото може добре. Възпалението е само на дясната гърда. Точно този розов връх е леко по-твърд от останалото зърно, а белите пришки след кърмене леко завяхват. Не се възпалява повече, нито се оправя, така си седи. На какъв лекар се ходи за такива проблеми? Бихте ли ми препоръчали специалист?
С позите определено ми е много неудобно в друга, защото докато кърмя се занимавам и с баткото, който в момента още изживява голям стрес и ревност  Confused Иначе болката е много силна при засукването и после като се намести добре зърното, нещата се успокояват и самото кърмене не е болезнено за мен.

Jenny_b, гърдите ги мия само с хладка вода и после не бърша зърната, оставям ги да си изсъхнат. След това ги намазвам с лансинох, но малкия за късмет иска да суче беднага и то все не остава по гърдата. през останалото време след като суче просто ги оставям пак да изсъхнат, без да ги мия.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според мен първо говори с педиатърката на детето или джипито ти, нека да погледнат зърното и евентуално да изпишат лечение. Ако те нямат идея какво да се ползва, тогава нека да ти дадат направление за дерматолог, който да прецени нещата. И ако и това не помогне, ще мислим за други варианти.

# 7
  • Мнения: 529
Много благодаря, ще започна от педито Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1
Здравей GALL78,
имах същия проблем преди четири месеца с моята дъщеря. Също като тебе зърната ми бяха страшно разранени и твърди и на двете гърди - въпреки, че това ми е втора бременност и раждане. С каката нямах никакъв проблем с кърменето, но сега се сблъсках с нещо страшно - като дойдеше време за кърмене и ми ставаше лошо. Как си реших проблема - съвсем накратко ще ти кажа:
Има едни силиконови накрайници за гърди - на фирма Авент!!! Купих си от тях и на всяко кърмене си ги слагах на гърдите - така болката е по-слаба. След кърмене си измивах гърдите и ги мажех със свинска мас-домашно приготвена. Само зърното и ореола - нищо повече. Пробвах всякакви мазила и мехлеми но само от свинската мас видях спасение - зърната ми омекнаха, заздравяха и сега кърмя спокойно без накрайници.  Дано да съм ти била полезна. Успех!!! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт