кисти на яйчниците

  • 4 592
  • 13
  •   1
Отговори
Здравейте!!! За първи път пиша тук.Ще бъда много благодарна, ако някой ми  даде съвет или сподели информация по проблема ми.Той е следния-на 21 години съм преди три месеца отидох на преглед при гинеколог, където се установи, че имам киста на десния яйчник.Изписа ми Диане  за два месеца. Докато го приемах, отидох пак на лекар - кистата я нямаше и всичко беше наред. След като го спрях пак ходих да ме прегледат и се установи, че имам по две-три малки кистички и в двата яйчника. Изписа ми Регулон, който трябва да започна да пия пет дни след като ми дойде.Въпросът е там, че не ми идва,закъснява ми вече повече от 2 седмици.Направих си и два теста за бременност и двата са отрицателни. Ако някой може да ми помогне с някаква информация или съвет ще бъда благодарна!!! Praynig

# 1
  • Мнения: 1 484
По  принцип  кистите  бъркат  функциите  на  яйчниците  и  за  това  ти  закъснява.Най  добре  иди  на  лекар  и  да  ти  пусне  изследвания  да  види  на  каква  основа  се  получават.И  аз  често  ми се  получават  закъснее  ми 2-3  седмици и  ми  идва.Пила  съм  Ясмин  по рецепта.От  къде си  да  може  да те  упътим  къде  да  отидеш.

# 2
  • Мнения: 34
Здравейте!
Искам и аз да споделя своите проблеми и ще съм благодарна ако някой който е минал през същото сподели и даде съвет?
Аз съм на 27 години,имам едно дете.
Моите проблеми започнаха след раждането,месец след като родих ми откриха раничка,това става през 1999 година,обгориха я.
До тук добре, от 2006 започна леко кървене от време на време и лека болка.
Отидох на лекар оказа се,че раничката отново си е там и е огромна,кървяща и прочие.
Взеха ми цитонамазка,в норма,обгориха я,след месец се оказа,че не е напълно зараснала,пак я обгориха.
Кървенето обаче продължи,пак по доктори и ми казват,че ми няма нищо.
През цялото това време никой не ми е правил ехограф,видеозон или някъкви други изследвания.
Реших,че щом ми казват,че ми няма нищо значи е така,все пак четерима лекари са ме гледали...
Така до лятото на 2008 когато положението стана нетърпимо.
Кървенето се усили и зачести,раничката отново си беше там,стигнах до онко диспансера.
Мислех си там хората са специалисти,ще ми обърнат внимание,обаче не...
Моя лекар ме изпрати просто така без никъкво направление или поне едно листче на което да напише какво ми е...
Така в онко диспансера първо ме направиха на нищо и след това ме попитаха какво ми е...
Шест месеца в онкото ме прехвърляха от един доктор на друг,изпих цяла камара антбиотици и лекарства,дамски душ и прочие...
Цитонамазката  беше 2-ра група в нормата,следващата направена след лечение със антибиотик и други лекарства показа възпалителен процес,раничката кървеше при контакт,абе въобще...
Шест месеца след първото ми посещение там все пак ми направиха ехограф и нищо...
Казаха ми,че най-вероятно става въпрос за възпаление и то изисква по продължително лечение,при което си помислих та 6-т месеца малко време ли са!
Така реших,че там вече няма да ходя.
Кървенето вече беше почти постянно.
Отидох при друг доктор за който чувах само добри отзиви.
(Това става две седмици след като в онкото ме гледаха на ехограф)
Още при прегледа доктора останови,че има нещо,при ехографа се установи,че имам киста на десния яйчник с размери 6.19 на 6.49,оперираха ме 2-ва дни след това(коремна операция),като отстраниха и десният яйчник заедно с кистата.
След операцията доктора каза,че дригият яйчник и матката са добре.
Това става преди месец и половина.
Отивам онзи ден на контролен преглед и се оказва,че вече има киста и на левият яйчник с размери 5.61 на 6.28!
Доктора каза лапароскопия след следващият цикъл за отстраняване на кистата и запазване на яйчника.
Тук вече на мен ми идва в повече!?!
Първо изчетох всичко възможно за кистите,вече съм подвижна енциклопедия.
Знам,че гаранция при запазване на яйчника няма,в смисъл след месец може пак да се образува киста.Знам,че кистите могат да се влияят от антбиотик и противозачатъчни,но на мен не ми е предлагано такова лечение нито сега,нито преди операцията.
Знам,че ако е фоликуларна каквато се оказва май,че е била първата(казвам май защото още не съм си взела епикризата)може да се спука или изчезне от самосебеси.
Само,че след две седмици като отида пак и ако не е изчезнала,незнам какво да правя.
Мисля си ако откажа да се оперирам,какво ще стане?
Не можах да намеря много информация за това какво става с кисти с такава големина ако не се оперират и не изчезнат.
Ако някой ми даде съвет,какво да правя и как да постъпя,ще съм му много благодарна!

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 12:24 от mimoza81

# 3
  • Мнения: 838
Тука има тема за Диане-то:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=150233.0
- може да е полезна в случая.

Това да имаш кисти на яйчниците се оказва съвсем не безобидно. Но май има значение дали е поликистоза, която е на ендокринна основа или друг вид кисти.

# 4
кистите се получават когато узрялата яйцеклетка не може да се отдели от яйчника и да достигне до стената на матката, където по принцип чака да бъде оплодена. когато това не става започва да се лющи стената което един вид представлява месечния цикъл. затова когато имаме нередовен цикъл е нормално да се откриват и кисти.
аз моите ги лекувах с диане 35  Naughty

# 5
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Не е задължително да се бориш с тези кисти ако не ти пречат на забременяването.
Нередовния мензис е проблем ,но ако е на 3-4 месеца.
Противозачатъчните са добро решение на проблема.

# 6
  • Мнения: 2 110
Трябва да се намери много добър лекар специалист. Дори и да не ти пречи на забременяването това все пак е нещо което е важно да се излекува !

# 7
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
mimoza81 аз съм оперирана преди 11год. отстраниха ми дестният яйчник заради киста. Първоначално ми я откриха в началото на януари при контролен преглед. В края на март ме оперираха и тя беше станала с размели като новородено. След операцията пиех 1година непрекъснато хормони. До мналата година нямах проблеми .дори родих второто си дете през 2005. Миналата година започнах да прокървявам през няколко дена. Декември отидох в окото в Плевен , където докторът ми направи кюретаж , от който се установи че кървенето ми е причинено от нарешена функция на яйчника и ми препоръча спирала "Мирена" за разрешаване на проблема. Другият месец трябва да ми я поставят , тъй като двапати ми обгаряха раничка.

# 8
  • Мнения: 34
Здравейте отново,взех си епикризата.
Оказва се,че имам ендометриоза.
Довечера ми предстои да обсъдя с доктора резултата от хистологията.
Много съм притеснена изчетох всичко налично от интернет за това заболяване но не успях да се успокоя.
След операцията болките по време на цикъл вече са нетърпими и болкоуспокояващите почти не деистват,преди операцията някакси се понасяха но сега...
Сега и тази нова киста,до някъде ме успокоява това,че е малко вероятно да е ендометриозна заради малкото време от операцията.
Абе нямам думи...

# 9
  • Мнения: 1 484
Много  съжалявам  мила  .Дано  всичко  се  оправи.И  на  мен  през  последните  два  месеца  нещо  ми  закъснява  и   ще  се  наложи   да   презкоча  и  аз  до  Плевен  за  един  преглед.

# 10
  • Мнения: 2 926
mimoza81   какво точно пише в епикризата.
Огнища други имаш ли?

# 11
  • Мнения: 34
mimoza81   какво точно пише в епикризата.
Огнища други имаш ли?

Затова ще говоря с доктора,не всичко в епикризата ми е ясно.След операцията той каза,че е огледал другите органи и те са добре,само ето,че месец и половина след операцията киста има и на другият яйчник.

В епикризата пише:маточно тяло-б.о.Ляви аднекси-б.одесни аднекси-кистома
Оперативна находка:Ин ситу:тазово прирастнала десностранна аднексиална формация-тръба към фимбрии залепена към тазовия перитонеум и овариална формация.Отпрепарира се аднекса,клампира се и се отстрани за гефрир.Резултат от гефрир-бенигнен.

Хистология-Гефрир:ендометриозни кисти на яйчника и две corpora lutea haemorrhagica
Трайно хистологично изследване:овариален паренхим с ендометриални жлези,тапицирани с еднороден цилиндричен епител.В околната тъкан се намират атрофични промени и хеморагични жълти тела,единични кръвоносни съдове и умерено изразено фиброзиране.
Диагноза:Ендометриозни кисти на десния яйчник и хеморагични жълти тела.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Тука има тема за Диане-то:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=150233.0
- може да е полезна в случая.

Това да имаш кисти на яйчниците се оказва съвсем не безобидно. Но май има значение дали е поликистоза, която е на ендокринна основа или друг вид кисти.

Е#, киста е много общо казано. Нали има различни. Аз преди имах от тези, които като ти дойде М се пукат и изчезват после пак се появяват, ама никога с нищо не съм ги лекувала. Не са ми казвали да е нещо сериозно  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 34
Може ли някой да ми каже каква е процедурата за отпускане на лекарства за лечение на ендометриозата през здравната каса?
Колко ще ми излезе ако искам да си ги купя сама?
Някой минавал ли е през експерименталните програми за лечение които предлагат в някои болници?

Общи условия

Активация на акаунт