Ходят ли първолаците сами на училище?

  • 4 002
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 990
Интересно ми е към днешна дата-пускате ли децата сами на училище?Къде се намира училището-близо до вас ли е, далече ли е/транспорт, ама градски полсва ли се, пресича ли се улица/и/Ако в първи клас ги водите, във втори вече-сами могат ли?
Споделете, моля!  Hug
Упс, май по-скоро е за подфорума за по-големички деца, но би ми било интересно да чуя и мнения на родители, на които тепърва им предстои-Биха ли пускали сами децата, затова моля да не се мести бързо темата. Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 716
аз лично не бих пуснала първолак само до училище ( освен ако не е срещу къщата). При нас това е практически невъзможно, защото няма държавни училища наоколо, най-близкото е през две преки, но е частно. Ако е в това училище може би като стане малко по-голям бих ( например 3-ти клас)., за да развива самостоятелност...

Според мен са още доста неориентирани ( как да пресече улицата, може нещо да се обърка...) пък и да не подценяваме опасността от отвличане ( по принцип съм малко черногледа). 

# 2
  • Мнения: 59
Не дъщеря ми не ходи сама на училище,въпреки че е на 2 мин. от дома ни.Водим я и посрещаме всеки ден.Пресича улица и въпреки че има светофар не я пускаме сама.

# 3
  • Мнения: 9 990
Като изключим страха/отвличания, побой, .../за неориентираност-сигурни ли сте, че сами не го правим.Аз ходех сама на училище.Както и 90% от съучениците ми.Да, от квартала бяхме повечето, но все пак на повечето училището беше и на повече от две преки разстояние. Thinking

# 4
  • София
  • Мнения: 716
аз също ходех сама на училище - пресичах улицата и влизах в двора ( от втори клас ме преместиха в училище в друг квартал и пак ходех сама - със съученици, но все деца)....но това беше преди около 25 години.....и тогава майка ми явно не е имала тези страхове, за които писах по-горе.....

да, ...ако изключим тези страхове - ще го пусна, но тъй като говорим за реални неща, няма как да стане, а се съмнявам за съжаление, че за 4 години ще се променят нещата до степен, че да ходи сам....

# 5
  • Мнения: 7 831
Не. В класа на сина ми поне няма такива деца. И сред познатите ми също. То не е ли и забранено?

Иначе като го гледам моя каква е блейка най-рано в края на втори, че и трети клас ще мисля по този проблем.

# 6
  • Мнения: 9 990
Всяка сутрин, водейки децата на градина срещам две момчета.НА видима възраст-7-8 години.Примерно едното е втори клас и води братчето си в първи...Сами са.Това породи въпросът ми, а и догодина ще  ми дойде до главата.
Ели, какво значи-забранено?Има вечерен час, аз затова знам, за друго незнам.Дай инфо.Трябва да търся подходящо работно време или платен човек-за прибиране и водене в противен случай.Искам да съм подготвена.

# 7
  • Мнения: 1 523
Моята дъщеря само първата седмица в училище сме я водили и прибирали.НО живеем на 20м.от оградата на училището.

# 8
  • Мнения: 9 990
Определено зависи и населеното място.Едно е в по-малък град с по-малко движение, друго е Сф или Варна.

# 9
  • Мнения: 7 831
Ели, какво значи-забранено?Има вечерен час, аз затова знам, за друго незнам.Дай инфо.Трябва да търся подходящо работно време или платен човек-за прибиране и водене в противен случай.Искам да съм подготвена.
Нали до 12г. е забранено децата да стоят сами дори в къщи. Това не включва ли сами по улиците?
Иначе в началото на учебната година ни накараха да попълним декларации за това кой ще прибира децата от училище. Не помня да имаше възможност да си ходи само. Понякога с една приятелка си взимаме една на друга децата, но сме предупредили изрично учителката.

# 10
  • Мнения: 8 999
Водя ги, естествено. Училището е на 10 мин. пеша от вкъщи, не се пресичат големи улици. Но не си представям как ще пусна детето си в тъмното /когато са първа смяна/ да търчи с огромната и супертежка раница /едвам я извлачва от фоайето на училището до класната стая/. Може би от четвърти клас нагоре ще ги пускам да ходят сами. Но не съм взела още твърдо решение за това.

# 11
  • Мнения: 4 555
Преди години бях учителка на едни първокласници и сред тях имаше такива, които си отиваха вкъщи сами. Дали идваха сами не знам, защото аз винаги пристигах последна  Embarassed, но съм сигурна, че си тръгваха сами. Някои съм ги водила аз до домовете им, защото не ми се струваше редно да пресичат сами бул. Хр. Ботев и то не на пешеходна пътека. Но родителите явно не се притесняваха.

# 12
  • Мнения: 7 263
Не! Не бих пуснала първокласник сам в днешно време до училище. Училището, в което учеше големия ми син е срещу блока ни, но трябва да се пресече една немалко оживена улица само на пешеходен светофар и зебра, където доста често някои шофьори не спират.
Малкия учи на 4 спирки от блока ни - абсурд е да го пусна сам.

# 13
  • На едно ветровито място...
  • Мнения: 153
Да,ходи сам - но училището е до нас- има само една улица която той пресича и тръгва нагоре все по нея.Не е оживена, между блоковете в квартала улица..Задължително ми се обажда че е пристигнал в клас по телефона Rolling Eyes.Аз и да искам - не мога да отида  с бебето рано сутрин да го водя... ooooh!

# 14
  • Мнения: 9 990
Ахам, добре...
аз например, когато миналата година съм водила голямата на градина сутрин в 7.30 съм я водила и често с бебето.Виждам много майки сутрин-с бебето с количката и водят ученик.Т.е.-ако беше за училище-сигурно пак така-с бебето в количката и до училище.Гърч е, но....от друга страна-виждам ги и сами по улиците, а и ето Тони-не ми изглежда че не я интересува.И детето се оправя чудесно. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт