Първи дни и седмици на кърмене - кое е нормално, кое не?

  • 5 209
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 048
normalno li e bebe na 13 dni da e naddalo 470 grama.Izpisaha ni 3,090 a na 13 den ve4e sme 3,560.Hranim se na poiskvane(ako moje taka da se kaje,koga toi se budi koga az ),bez voda i dohranvane,povra6tali sme dva pati na fontan.Beb4o e sanliv i obi4a da spi i ne qde mnogo 4esto.Qde rqdko i po-malko naposledak 5-10-15 min.Ot skoro po4nah da mu davam samo ot ednata garda na hranene tai kato si mislq 4e ne qde ot zadnoto mlqko-moje bi mlqkoto mi te4e mnogo barzo i toi se naqjda o6te s niskomaslenoto mlqko,tai kato beb4o ima ne6to kato koliki,akitata sa mu zelen-jaltenikavi,halca 4esto,povra6ta ot vreme na vreme,i naddava dosta.Kakvo da pravq?Ot dnes probvam da go karmq v po-izpraveni pozi(no mi e dosta trudno) i samo ot ednata garda,i pak qde malko i ne smqtam 4e stiga do zadnoto mlqko.Odeve probvah da go karmq v poza futbolna topka qde okolo 13 min(toi ne se zaka4a ot raz ima golqmo vartene,lapane puskane,ponqkoga az go otka4am,galtame dosta vazduh,neznam dori dali pravilno se zaka4a ne moga da go vidq hubavo,ama nqmam ragadi ili problemi s gardite ),orignah go,sled tova pak go slojih na sa6tata garda zaka4i se suka ama edno takova...i kato se drapna i izpliu okolo edna  kafena 4a6a karma ama ne kato povarnato,ami vse edno vaob6te ne go e galtal.Kato go vdigam da origa ili kato go sloja da spi i po4va edno ludo ..napavane i za4ervqvane...mahane s race i kraka i 4eto ne zaspiva vednaga.

# 1
  • Мнения: 1 102
Не съм специалист, но и моята кукла качи за 7 дена 460гр и сме само на кърмене на поискване. Лекарката каза че всичко е наред.

# 2
  • Мнения: 1 048
Не съм специалист, но и моята кукла качи за 7 дена 460гр и сме само на кърмене на поискване. Лекарката каза че всичко е наред.
A kak se hranite,kolko 4esto,po kolko gore-dolu i ot dvete gardi li,opi6i mi vsi4ko kakvot se seti6 molq te-spite li mnogo,ti li q/go budi6 ili to se budi,zaspivate li na garda,origate li se i t.n.,a i misli6 li 4e qde ot zadnoto mlqko i vaob6te kak moga da razbera.Ne se cedq,no pro4etoh tova http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46389.0 i se 4udq kakvo da pravq.

# 3
  • Мнения: 1 048
beb4o toku 6to qde za vtori pat ot edna i sa6ta garda za 1.5-2 4asa,suka,suka,puska,pak su4e gardata mi omekna sta6no mnogo edvam q darjah,po edno vreme spq da galta,a samo su4e6e,ama ne se puska6e ot gardata,az samo go otstranqvam da se origne toi zapo4va da nervni4i,slagam go pak,pak zahapva i pak su4e..edno takova nikakvo,ama ne puska proverih si gardata dali ne e svar6ila ama ne ima o6te,mahna li go reve,a ina4e prosto zaspiva,neznam kakvo da pravq re6ih a da go sloja na drugata  garda suka ot tam malko i zaspa.Taka i ne razbrah dali vqob6te si e hapnal ot zadnoto mlqko

# 4
  • Мнения: 2 401
Nor4y, според мен това си е едно нормално наддаване, не се притеснявай, че суче по 10-15 минути има бебета за които това време е достатъчно за да се нахранят, ако пък иска да стои по-дълго на гърдата пак не е проблем дори и да не суче през цялото време, може просто да има нужда от твоята близост, с две думи оставяй го да суче толкова време колкото иска.
От описанието на кърменето при вас моето мнение е че бебето се храни и със задното мляко, доколкото разбрах това е едно от нещата, които те притесняват. Щом кърмиш само от едната гърда, а още поввече и щом я повтаряш на следващото хранене няма начин бебето да не стига до задното мляко, а това че в гърдата има мляко след кърмене е съвсем нормално защото кърмата се произвежда по време на самото кърмене и на практика бебето никога не може да я изпразни докрай.
п.с. ако може пиши на кирилица, защото така много трудно се разбира

# 5
  • Мнения: 1 048
Мерси много звездиче и аз тъкмо си мислих че нещата потръгват ама днес попаднах на това
- Суче ли бебето задно мляко? От една или две гърди? Знаете, че кърмата условно се дели на ‘предно’ и ‘задно’ мляко, първото засища жаждата, а второто утолява глада на бебето. Понякога се случва майката да има съмнения дали бебето й поема достатъчно от задното мляко и получава съвети да го държи на една гърда, за да е сигурно, че това наистина се случва. Може да стане проблемно, когато в резултат на такива съвети майката слага бебето на една и съща гърда дълго време (например за две поредни хранения), защото тя още пуска капки – при нормално производство на мляко без симптоми на свръхпроизводство това може да доведе до недохранване на бебето.
Понякога се случва и обратното: при неуверена в количеството, което произвежда майка се препоръчва да дава задължително и двете гърди на едно хранене. Ако бебето отказва да суче на втората, понякога майката бързо сменя гърдите в стремежа си да предложи и двете и бебето приема основно предно мляко, има колики и газове, наддава малко или твърде много.
Как да реагираме? В случая най-правилно е да се насърчи майката да сменя гърдите, след като се увери, че бебето изпразва добре първата гърда, оригва се, ако се налага, сменя му се памперса, и се предлага втората - то може да иска, а може и да не иска да суче още. Ако след сукане от двете гърди изглежда да иска още, може да се предложи пак първата и после пак втората - след добро изпразване на гърдата в нея млякото се образува с много голяма скорост. Колкото повече се пълни гърдата, толкова повече намалява скоростта на синтеза - т.е. при пауза от 4-6 часа в първите дни ще изглежда, че гърдата се пълни повече, но после тялото получава сигнал ‘млякото стои неупотребявано дълго време, явно няма нужда от него’ и започва да прави по-малки количества, съобразени с честотата на изпразване на гърдата. Тоест, в случая е много важно бебето да изпразни добре първата гърда, преди да получи втората, но не и да му се дава една и съща дълго време, само за да я изпразни „до капка”, или двете гърди да се сменят много бързо на едно хранене.
и сега незнам какво да правя,акитата ни стана вече жълтеникави/жълто кафеникави,но пък днес цял ден се борим тъкмо си мисля че се наял,слагам го да легне,почва да се напъва да реве,заспи за 5 мин,пак се събуди,лапа ръце,пак го сложа на гарда суче 5 мин,дигна го да го оригна пак почва да се напъва и все същото,сменя му памперса сложа го да спи след 5 мин пак се почва и така 100 пъти

# 6
  • Мнения: 1 048
И какво точно значи ''бебето да изпразва добре първата гърда'',като моето бебче никога не я изпразва,а и то нали всъщност не може да се изпразни  bouquet

# 7
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
nor4y така ще е, докато не поотрасне бебчо. Малките бебенца бързо се уморяват да сучат, за това често спират. Ти си мислиш, че се е нахранило, а то просто е заспало. За това помага да го гъделичкаш по ходилцата, да го чешеш по гръбчето между плешките, да му подръпваш ушенцата, за да се събуди. Имаше такава статия в библиотеката - как да събудим сънливо бебе. Като пробваш така много пъти и все на едната гърда и мислиш, че още не се е нахранило бебчето, тогава предлагаш втората. Може също млякото като потече по-бавно и бебчето да не иска да дърпа, пак защото е мъничко и се уморява. Естествено млякото в гърдата не свършва, защото тя не е резервоар. То се произвежда постоянно. Под изпразване на гърдата авторката е имала предвид бебчето да изпие, колкото може повече от първата гърда, а не както съветват някои педиатри - 5 минути от едната, пет минути от другата гърда. Аз например имах толкова много мляко в началото, че не една ами 1/3 гърда й стигаше. И ядеше по 2-3 минути. С времето производството се регулира. "Задното" мляко не е чак толкова далеч, колкото ти се струва. Обикновено 1-2 минутки са достатъчни, за да достигне бебчо до него. Ако детето ака на всяко кърмене може да си сигурна, че хапва добре от "задното" мляко.
 
За наддаването - перфектно е! И аз в началото се чудех много ли е, малко ли е, но има и за това статия - как наддават кърмените бебета. Моята все още качва по 1,5 кг на месец.

За акото - преходното ако между мекониума и жълтото ако може да е и тъмно зелено. Моята акаше като пасирана спаначена супа няколко дни. После акото стана жълто със зелени нишки и накрая само жълто. Това НЕ СА колики. Коликите се характеризират в повечето случаи с плач.

Това, че бебето ти повръща по малко е нормално, при положение, че наддава добре. Ако имаш много силна струя то гълта лакомо, защото няма избор горкото и част от млякото остава в хранопровода. Той може да събере до 15-20 мл. мляко, което като повърнато изглежда много, но не е чак толкова. Ето ти една статия от блога на Хедра. На мен лично ми отговори на доста въпроси.

http://xedra.wordpress.com/2008/01/02/82/

За да установите горе-долу нормален ритъм на хранене и да се чувствате двамата с бебо добре отнема между 6 и 8 седмици. Така че стискаш зъби и чакаш да се нормализират нещата. И правиш, както и досега - четеш много, за да си подготвена за следващите радости, които кърменето предлага  Grinning

Последна редакция: нд, 15 фев 2009, 18:01 от abutikon

# 8
  • Мнения: 2 401
Цялото объркване идва от това, че за съжаление гърдите не са прозрачни.Laughing Все пак има признаци по които може да се ориентираш, най-добре е да следиш да има достатъчно наакани и напишкани памперси, това налице ли е значи бебето се храни нормално.
Що се отнася до въпроса дали да кърмиш от едната или от двете гърди и двата варианта са възможни, дори и варианта да повтаряш няколко пъти едната гърда. Вторият и третият вариант са при положение, че имаш достатъчно кърма, постепенно гърдите ти ще се настроят на такъв тип кърмене и ще можеш да кърмиш така без проблеми, а за да разбереш дали така на бебето му е достатъчна кърмата следи памперсите и изобщо поведението му след хранене. Аз лично през първите месеци на моето бебе предлагах в рамките на три часа само едната гърда, най-вече с цел да го предпазя от колики, тъй като предното мляко може да дразни стомахчето, само да отбележа, че при нас кърменията през първия месец бяха много продължителни обикновенно продължаваха около час и паузите между тях не бяха големи.
Няма проблем обаче да кърмиш и от двете гърди и бебето пак да изсуква задното мляко, за тази цел го изчакай само да пусне гърдата и тогава предложи втората гърда, а кога бебето пие от задното мляко може да се ориентираш по начина му на сучене обикновенно след предното мляко има кратка пауза през която бебето суче на празен ход след което идва задното мляко, а глътките на бебето стават по-бавни отколкото в началото. Според мен обаче не би трябвало толкова да се задълбочаваш, защото кърменето си е съвсем естестве процес, просто трябва да се ръководиш от бебето и така да решиш, кой начин на кърмене да избереш.
И какво точно значи ''бебето да изпразва добре първата гърда'',като моето бебче никога не я изпразва,а и то нали всъщност не може да се изпразни  bouquet
не става въпрос до последната капка, а просто да поема и от задното мляко

Последна редакция: нд, 15 фев 2009, 18:02 от звездиче

# 9
  • Мнения: 543
Благодаря сърдечно  за старанието ти, БУ!

# 10
  • Мнения: 1 048
Мерси много мамчета,все хубави съвети,ама мен все нещо ме притеснява и гризе.
Тъкмо вече си мислих че всичко е ок-акитата взеха да стават жълто-кафеникави(незнам защо ме притесняват толкова тези акита-пак са жълтеникави със зелени нишки-нещо като спанак-понякога повече друг път по-малко,а вече4е сме на 16 дни,не трябва ли да са жълти),бебчо хапваше или само от едната гърда,или даже повтаряше ако е в рамките на 3 часа,ядеше сравнително  повечко(като за него)-10-15-20 мин,и изведнъж вчера гърдите ми значително омекнаха(те никога не са били много твърди,нито супер препълнени,не са ме болели,текло е по малко понякога докато спя,като ги натисна или докато бебчо яде),толкова че бебчо като суче 5мин и стават супер пихтиести не мога да ги държа,бебчо взе да  суче по 5-10мин и да заспива,опитвам се да го оригна и пак да го сложа на същата гърда отваря устичка ама не суче и пак заспива,сложа ли го да спи мрънка,а като го взема не яде а спи в мен.Мисля си че не му харесват такива меки гърдите ми,притеснявам се какво става,като яде по-малко наяжда ли се,дали ще имам достатъчно кърма??Какво става с гърдите ми?Мисля си ,че все още млякото ми тече бързо,не знам как да разбера,но все още се храним в по-изправена поза-http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html#positionin- подобна на първата,но малко по на една страна.Одеве яде 3 пъти за 2 часа по около 5 мин-даже вече му изгубих цаката,кога от коя гърда е ял и колко време- хапне заспи на гърда,събудя го,не иска повече,сложа го да спи,размрънка се дам му още малко,сложа го пак да спи нервничи,напъва се не знам защо.Но като го вдигна да се оригне или като го сложа да спи и почва да се напъва,да се дере,зачервява се,маха с ръце,понякога ги лапа,някой път заспива,друг път трябва да го взема,не знам колики ли са какво са,ама нещо го мъчи.
 и как да процедирам с яденето от тук нататък,много се обърках.Вече 2 вечер спи в нашето легло,като се събуди му давам да яде,снощи яде 5-10мин от едната ми 'мека  гърда' и заспа пробвах да го оригна и пак да го сложа,ама или не иска или отваря уста и заспива с гърдата ми в уста.Като го махна и го сложа да спи мрънка,а като го сложа на мен заспива.

# 11
  • Мнения: 2 132
По някое време гърдите омекват. Няма да ти седят се твърди като камък, не се шашкай Wink Води се по детето. Като са малки искат да стоят на гърда не само като са гладни. Още всичко им е ново и по този начин се успокояват. Нали пълните памперсите? Мисля, че на вашата възраст около 8 напишкани и 4-5 наакани трябва да имате.

# 12
  • sofia
  • Мнения: 562
Норчи, моя съвет е да не се впрягаш толкова за това предно и задно мляко. След като бебето наддава не смятам, че тук се касае за недостигане на задното мляко. Кое те навежда на мисълта, че бебето ти може да не е нахранено и че стимулацията на гърдите ти не е достатъчна?
нормално е гърдите ти да омекнат.
Аз не разбрах каква е причината да сваляш бебето от гърда и да го оригваш   Blush
Когато храниш от една и съща гърда в рамките на 3 часа е допустимо пак да местиш бебето. Имам предвид, че можеше да процедираш по следния начин: бебето примерно е хапнало в 14 часа от лявата гърда. после обаче иска и в 15.30 да хапне пак му предлагаш лявата гърда, ако обаче сметнеш, че не му е стигнало можеш да предложиш и дясната гърда Simple Smile  Гърдите няма нужда много да ги мислиш коя следва, тази, от която е яло бебето последно ще е по-празна Wink.
Според мен се успокой и си почини  Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 10 964
Да. Памперсите са критерий.
Другото са майчински страсти и неволи, предно мляко-задно мляко, дрън-дрън, и аз като си спомня що страхове брах, докато не мина първата консултация и не видях детето как наддава (а още повече, че при вас доброто наддаване е вече факт).

Между другото при моята дъщеря никакви методи за разбуждане от сорта на гъделичкане и щипане не работеха, просто си я взех 2.800 кг и супер изтощена, така че единственият ми шанс да я нахраня беше да сменям по 3-4 пъти гърдите,за да се събуди и да суче, и така с часове сме се хранили. Твоят юнак ми се вижда по-жизнен и по-енергично суче.

А за омекването - е радвай се, че толкова рано са ти омекнали, на мен още ми мокри рефлексът на потичане.

# 14
  • Мнения: 3 718
nor4y , спокойствие и само спокойствие както е казал Карлсон, който живее на покрива  Simple Smile
Първо, за притеснението ти, че бебето не стига до задното мляко за толкова време, няма как да не стига при такова хубаво наддаване. Ако получаваше само предно мляко, тоест по бедно на мазнини, нямаше да наддава така. За 10-15 минути бебето ти чудесно може да се наяжда и след това да суче просто за удоволствие и задоволяване на сукателния рефлекс. Не му се притеснявай.
Предлагам ти да не приемаш буквално израза "празна гърда". Тя гърдата никога не е съвсем празна. Но когато омекне по време на хранене и бебето пусне доволно, тогава може да се каже, че е празна.
Ще видиш, че скоро ще ти стане много по лесно и няма и да се замисляш.
Второ, за повръщането. Има случаи, когато бебетата повръщат. Дали от преяждане, повече разклащане или друго, когато е един два пъти не е притеснително. Това е естествения начин да изхвърлят повечето мляко. Пък най много да огладнее по бързо ако е повърнало повече.
 За цвета на изпражненията мисля, че спокойно можеш да се довериш на педиатърката си. Все пак тя доста такива е виждала и ако имаше проблем, щеше да го установи. Нали знаеш, че от зелено до зелено има голяма разлика. Може би зеленото, което те притеснява е идеалния цвят на едно бебешко ако  Wink
За твое успокоение можеш да не го оставяш да прави чак 4 часови паузи, но спокойно можеш да го оставиш да си спи 3 часа. Ако го мъчат колики, пробвай да го държиш по често с опряно в теб коремче или в поза "пантера на дърво". Топлината и близостта успокояват. Моето момченце прекара доста време проснат върху корема на баща си (по овален е от моя  Mr. Green ) докато го мъчеха коликите. Кърмех го също в  поза, при която коремчето му да е опряно в моето.
Като чета последния ти пост се убеждавам, че бебето ти се наяжда чудесно, но има нужда от близост с мама. В тези първи седмици ти си цялата му вселена и намира спокойствие когато усеща близостта ти.

Общи условия

Активация на акаунт