Пролапс на митрална клапа

  • 28 950
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 686
Здравейте!
Миналата седмица ми откриха пролапс на митралната клапа и исках да поговоря с тези от вас, които знаят нещо по въпроса или самите имат пролапс.

Имате ли представа дали има ли някаква връзка с щитовидната жлеза (която при мен също предстои да се лекува, тъй като пак преди няколко дена ми откриха базед), какви са познатите ви симптоми и лечение?

На мен ми предписаха бетаблокер и ритмонол, а след месец ще отида на профилактичен преглед. Но завинаги ли ще трябва да пия този бетаблокер?

Отдавна не бях получавала сърцебиене, имам го иначе от малка, но винаги съм смятала, че е само на нервна почва. Явно това, че съм постоянно нервна и депресирана, има общо и с проблема на сърцето, и с този на щитовидната? Това е основният ми симптом - депресия, тревожност и нервност.

Иначе съм раждала нормално, без упойка дори, нямах никакви, никакви проблеми.

Има стара тема за пролапса, ето я, който се интересува:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=253815.0

# 1
  • Мнения: 1 163
Мили, и аз съм с пролапс на митралната клапа. На 34години съм. Научих миналата година и то съвсем случайно. Изписаха ми конкорд и валидол. Валидол винаги имам в чантата си но конкорда не съм го купувала и не съм го пила. Моята е първа степен. Имам приятелка с четвърта степен и е постоянно на лекарства но ми каза, че като ги пие е добре но като ги спре пак почва да и хлопа сърцето така че се отказах и не си ги купих. Бях много зле доста време и аз като тебе в депресия нервност постоянно черни мисли в главата. Сега обаче от две седмици спортувам и се чуствам много добре. А и цигарите се мъча да намаля до минимум така че мисля че нещата може да станат и без лекарства. Много разходки на чист въздух, повече положителни емоции и мисли и ще си подобриш значително начина на живот и без лекарствата.

# 2
  • Мнения: 686
Така и не разбрах коя степен съм, казаха, че е малък. В сряда ще отида да ме види бащата на една приятелка и може би ще зная повече. Аз вече го пия конкорда. Надявам се това с черните мисли да премине, защото от много време съм така и мислех, че е едва ли не нормално, а се оказва, че е вследствие на здравословен проблем.

Иначе и аз като теб, mimi_msm, винаги и преди съм си носела валидол, но, да ти кажа честно, след два валидола в сряда през нощта имах такова сърцебиене, че просто все едно бях взела дъвка Орбит, а не валидол. Излязла съм от ритъм, казаха от Бърза помощ. Късмет и на теб, и на всички с този проблем! Отказването от цигарите и важно - аз го направих миналата година, без да зная за този проблем. Лесно е!  Peace

# 3
  • Мнения: 1 163
Мили Я сподели как ги отказа. Та кое му е толкова лесното незнам. Мъча се та се мъча от години. Като бях бременна и като кърмех не пушех и после кой ме накара да ги почна пак. Като и мъжо не пуши и щеше да ми е лесно да ги откажа. Замисли се да спортуваш нещо много помага наистина. Изтеглила съм си гимнастики от интернет, които не са толкова натоварващи а и като започне да ми лопа сърцето спирам да почивам. В сряда пиши как си и какво ти е казал другия лекар.
А между другото как ти го откриха пролапса. Мен ми правиха кардиограма в спокойно състояние после на велоаргометър гледаха ме на видеозон и пак не съм сигурна дали имам пролапс и ми се ходи и при друг лекар но понеже първия ме обръсна 120,00лв още ми държи влага.

# 4
  • Мнения: 686
Ами и аз като теб ги почнах отново след раждането, а после опитвах да ги отказвам по всякакви начини. Подейства само един - без да планирам "От утре ги отказвам", без да се заканвам, без да пуша "последна цигара", просто един ден опитах да отложа първата цигара с един час, после този час го удължих и така целия ден. Казах си, че съм силна и все още има наченки на воля у мен и тази мисъл ме мотивираше постоянно. Вече втория ден започнах да се самонадъхвам - че е лесно като фасулска игра, че мога, защото други също го могат и са го правили и знаех, че ще се мразя, ако запаля. Когато след около месец без цигари разбрах, че вече не ми и липсват, си позволявах по 2-3 цигари на седмица - само като седна с приятели на питие. Иначе няма да се сетя за тях. Опитай  Wink

А в сряда през нощта имах сърцебиене повече от един час, много силно, с прескачания и различен ритъм. Дойде бърза помощ и разбраха, че съм излязла от ритъм и ме вкараха в интензивно. Всички изследвания ми направиха, но установиха пролапса чрез ехокардиограма. Имах и холтер за 24 ч., но по-подробно ще помоля да ми обясни бащата на приятелката ми, при когото съм в сряда.

# 5
  • Мнения: 1 163
Ще се пробвам с цигарите и ще видя какво ще стане. А ти пиши какво е станало при докито в сряда. Може да ми пишеш и на лични. Стискам палци  Peace Peace

# 6
  • Мнения: 1 309
Здравейте! И аз съм с пролапс на митралната клапа. От дете съм с шум на сърцето, лежала съм в детско кардиологично отделение в Пловди и лекарите тогава казаха че това ще го израста с годините. Но миналата година получих гадно сърцебиене придружено с една такава тъпа "болка" ли да го нарека незнам и реших да отида на преглед. Кардиолога ми каза че няма нищо страшно, че с пролапс живеят много хора, че не се умира от това обаче аз нали съм си паника, така се панирах, че щях да припадна. В същото време лекувах и паническо разтройство и елате ме вижте, направо имах чувство че ще умра в кабинета му  ooooh! Та така....от време на време си получавам сърцебиен, пия си мента/глог/валериан....смуча валидол и така. На мен не ми изписа никакви лекарства...Но за този проблем се иска спокойствие, трябва човек да не се притеснява..., но в този напрегнат начин на живот не виждам как ще сме спокойни  Sad

# 7
  • Мнения: 46
Здравей Мили, аз имам пролапс на митрална клапа.Със сигурност няма общо със щитовидната жлеза.Пих два месеца бетаблокер и после забременях, та го спрях.Трябваше да го пия поне шест месеца.Но от тогава не съм имала проблем.Обясниха ми че това е козметичен проблем, но трябва да се споменава винаги когато ти правят интервенция с кръв.Дори зъб да ти вадят го казвай, защото трябва да пиеш антибиотик.Понеже пролапса е дупка между двете клапи има опасност от инфекция, за това се пие антибиотика.Но иначе не се притеснявай, не е нещо много сериозно.При мен сърцебиенето беше с години преди да отида на лекар.Дори си спомням че доктора ми каза че човек се ражда с този дефект.При мен се прояви когато работех нощно време.Може би нервното напрежение и умората го провокират да се прояви.Според мен проблем с щитовидната жлеза е по притеснителен.Дано там всичко е наред.Горе главата и споко

# 8
  • Мнения: 372
Здравей,
Сега виждам темата..
Аз имам такъв пролапс - вроден е, не създава проблеми, освен малко по-ускорен пулс, за което ми изписват билкови успокоителни - валериан, симпатил. Бета блокерите не ми помагат особено, свалят ми кръвното и не си чувствам комфортно.
Майка ми обаче има придобит пролапс, в следствие базедова болест, получи го след 3 годишно лечение с медикаменти за щитовидна жлеза. Сега се оперира и се надяваме да не се влошава състоянието на клапата.
Според кардиоложката ни не е страшно, но трябва да се следи.

# 9
  • Мнения: 686
Вече трета седмица пия бетаблокер и ритмонорм. Същевременно започнах лечение за базед с пропицил. Но имам едно странно оплакване - всяка вечер преди заспиване поне по веднъж сякаш ми спира сърцето за 1-2 секунди. Снощи усетих как лекичко се забавя пулсът и после това спиране - много се плаша, скачам направо. Ще ходя на доктор, но искам да попитам дали имате такива проблеми. Чудех се какво е общото с това, че става само при заспиване. И дали няма общо с лекарствата. Нещо да сте чували по въпроса или да сте го изпитвали?

# 10
  • Мнения: 372
mili,
За лекарствата незнам, съветвай се с добър кардиолог.
Тези оплаквания ги имаше майка ми и са свързани с Базедовата болест. Усещането за прескачане, неравномерен пулс, много силно сърцебиене и при нея беше предимно вечер. Базедовата болест й я откри кардиолог, когато една нощ се озовахме в болница по спешност, поради много силно сърцебиене. Тя също пиеше пропицил, и за сърцето бета блокери плюс други, неизбежно е. Базедовата болест не е толкова страшна, лечима е, но като странично действие уврежда сърцето. Трябва да се следи състоянието и от ендокринолог и кардиолог. Нервното напрежение, раздразнителността и др. подобни също се усилват от това, че хормоните не са в норма. Тя 3 години пи пропицил и бета блокери, следеше се периодично от ендокринолог и кардиолог, които според оплакванията и състоянието й, корегираха дозите. Стигна се до операция, след което вече й намалиха  бета-блокера с идеята да се спре постепенно.
Аз лично съм пила бета-блокер около месец и не се чувствам добре от него, пулса и кръвното ми падат, както казваш имам и усещането за спиране на сърцето, вие ми се свят, не мога да ходя.. В момента кардиоложката ме посъветва да пия едно билково успокоително, намалява пулса малко /моя е в порядъка на 95-120/. Но аз нямам базедова болест, а само пролапс на митралната клапа, пия хормонални таблетки и съм в постоянен стрес напоследък, та причините са други.

# 11
  • Мнения: 686
elish, много ти благодаря! Звучи притеснително това, че базедът уврежда сърцето, ама аз от всичко се притеснявам и страхувам, така че...  ooooh! Embarassed
Чувствам се малко изгубена от това, че проблемът може да идва от сърцето, може и да идва от базеда, а пък едното влияе на другото и обратното. Направо не зная какво да правя.
Можете ли да предложите добър кардиолог? Бащата на приятелката ми е такъв, но ми е неудобно да ходя при него - няма да ми взима пари и т.н., знаете как е с познати. Та ако някой може да помогне с координати и добри отзиви, ще съм безкрайно благодарна!  Simple Smile

# 12
Здравейте!
Видях темата и явно трябва да се включа, тъй като може би имам нещо подобно на пролапс на митрална клапа. Имах много учестено сърцебиене. Ходих при кардиолог,гледаха ме на ехокардиография и той ми каза "едната ти клапа е по-разхлабена,може би си се родил така"и понеже аз тогава изобщо идея си нямах и нищо не  ми говореха тези неща, нито попитах коя точно клапа (аеротна, митрална...) и де факто не знам какъв е проблема ми точно формулиран! Но май е това....Изписа ми "concor" по 1 на ден. Вземам го от  1 седмица и сърцебиенето наистина изчезна,но сега усещам че пак не бие правилно. От време на време започва по-силно,после по бавно....сутрин пулса ми е нисък,после скача....Тези неща ме притесняват.Чух от една друга лекарка че това било често срещан проблем сега и много хора страдат от него. Всички ми казват че тове не е сериозен проблем, водел се козметичен дефект и т н...Правиха ми пълни изследвания, казаха ми че са напълно наред, няма общо със счетовидната жлеза. Но проблема ми е че от време на време се чувствам отпаднал,нерасзположен...като болен....имам болки и стягания в гърдите, отзад също, болки или пробождания в сърцето или някъде около него най-често. Главоболие от време на време. Това не е през целия ден но определени периоди,после минава... Тези неща ги казах още преди седмица на кардиолога и той не ми каза нищо определено,каза че засега всичко било наред. Аз лично мисля че ако тези оплаквания са нормални (а маи е така) този пролапс не е изобщо толкова безобиден както го описват...Не ми е правен така наречения "холтер" за 24 часа екг, а като се поразрових из интернет видях че това често се пави за по точно диагностициране състоянието на сърцето. Не знам може би трябва...
Това е, ако някой знае нещо по въпроса нека сподели, ако има кардиолог или лекар нека си каже мнението ще съм му благодарен... Simple Smile

# 13
  • Мнения: 686
toto777, на мен всички ми казаха и ме увериха, че пролапсът е козметичен дефект и в общи линии много хора го имат. Някои дори не знаят за съществуването му.
Може би наистина нямаш нужда от холтер, ако са те видели вече на ехокардиограма.
Не се притеснявай!  Wink
Аз лично усещам проблем, когато съм по-притеснена, по-нервна, което пък се случва често... не зная вече заради базеда или характера ми.. или начина на живот  Whistling

# 14
mili , това е напълно нормално, аз също се притесних адски особено в началото а и по принцип съм си повече "нервак"....А и другото което ме притесняваше ч съм на 21...не ми ли е прекалено рано за такива проблеми?!
Самата мисъл че имаш проблем се настанява в тебе и въпреки че се мъчиш да я прогониш и се уж успокояваш не е толкова лесно. Колкото повече мислиш за това, това естествено само усложнява положението...Но все пак не че подценявам психологическия фактор но не вярвам той да доведе до всички тея  неща...може да усложнява нещата-факт, но със сигурност тоя се появява вследствие на всичко....
Може би пак трябва да ида, не знам на периоди от деня ме боли и глава и то една "тъпа" болка и не само..общо взето всичко ме боли, ,чувствам се отпаднал. сърцебиенето съвсем изчезна даже ми бие прекалено бавно сърцето. Mili, а ти гълташе ли го тоя конкор? защо са различни лекарства,след като е горе долу еднакво Whistling чудя се дали да продължавам да го гълтам точно това хапче, а п не мога да отида при същия доктор който ме гледа понеже съм студент в друг град и ще ми излезе малко скъпо...но главното е че вече ми се повдига като видя болница!

Общи условия

Активация на акаунт