Рецепта за сирене тип "Дунавия" в домашни условия

  • 15 822
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 568
Най-накрая изнудих майка ми да си спомни как я правеше навремето пустата "Дунавия", че толкова вкусно сирене никога не бях яла.
Рецептата е елементарна, дано да няма проблеми с пропорциите.

5 л пълномаслено прясно мляко (желателно е да е овче, но и с краве става) се сварява и се охлажда до температура, малко по-ниска от температурата за подквасване. Приблизително около 35 гр.
Към него се прибавят 2-3 с. л. кисело мляко с жива закваска, ако е домашно от някоя селска баба, още по-добре. Разбърква се добре.
2-3 капки мая за сирене (5-6 за по-сигурно, че вече и маята не била едновремешната!) се разтварят в малко хладка водичка, изсипва се в млякото и пак се разбърква.
Съдът се затваря добре и се завива на топло. Трябва да стои и да се подкваси, докато отгоре изплува много суроватка и млякото започне да се отделя от стените на съда.
Отвива се и се оставя да изстине. Разбърква се добре и се изсипва в тензух, който се завързва добре. И тук вече идва разликата с технологията за производство на обикновеното сирене. Тензухът не се окачва да се изцежда, а се притиска в калъп (или между две тави, горната с тежест) и се изцежда, докато спре да пуска суроватка. Не трябва да престоява прекалено дълго време, обаче.
След това сиренето се вади, нарязва се и се посолява. Оставя се така да престои и да си поеме солта.
Това е. Не съм го пробвала лично, само съм яла преди години, когато майка ми, прясна-прясна селянка, гореше от ентусиазъм да си прави сама сиренето. Сега вече не иска.  Tired
Ако някой се навие да го прави, да каже дали се получава или не. Аз лично не мисля, че разликата във вкуса може да се дължи на начина на изцеждане, но майка ми твърди обратното. Grinning


ПП Приемам и съвети как да я накарам отново да започне да прави, а не да ми излиза с номера, че в селото вече почти никой не гледал крави и всички си купували сиренето от магазина.   Thinking
Ех, вече и бабите не са като едно време. Как да изтърват сериалите...  Tired

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Майка ми прави такова сирене. Дори мъжът ми и направи калъпче за изцеждане. Но ние го ядем прясно, не го дочакваме да зрее. На единия ден го прави, на другия го няма Mr. Green

# 2
  • Мнения: 25 568
Ами, доколкото схванах, няма нужда да зрее, защото млякото е сварено предварително. Само при сиренето от сурово мляко било задължително да узрее, за да се убият патогенните бактерии.  newsm78

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Може и така да е, нашето сирене никога не е доживявало до 5я ден, камо ли до 45, за да видим какво ще се случи.

А миналата година мама направи опит и за кашкавал, добавяше лимонена киселина, обаче в кой етап? Не се получи много зле. Дори беше по-добър от някои "купешки" марки.

# 4
  • Мнения: 25 568
Не знам. Моята пробва веднъж-дваж, но нещо не и се получи. А съм яла разкошен домашен кашкавал! Явно си е до майсторлък, както при всички неща.  Laughing

А относно "Дунавията" - струва ми се, че май не можеше да зрее. Яде се прясно. Даже ми се върти някакъв бегъл спомен, че оставено в хладилник няколко дена прокисва като киселото мляко.

# 5
  • Мнения: 1 168
Тъкмо щях да пускам тема да питам за рецептата за домашно сирене Laughing Само че на маята пише на 1 л. мляко 3-5 капки  newsm78
Относно кашкавала, имам от зълва ми лседната рецепта /не съм я пробвала/: на 4 л. мляко се прибавят 4 с.л. сол /но това според вкуса/, вари се 10 мин., прибавя се една супена лъжица с връх лимонтозу и се бърка. Така около 5 мин. и трябва да се пресече. Пецежда се през 2 ката мокра марля /тензух/ за около половина час. После се слага в калъпчето /с дупчици, да може да изтича сурватката, притиска се и стои на стайна темп. 12 часа. После се прибира в хладилник.

Сега за сиренето да питам - има ли значение какъв е съда, в който се кваси /пластмасов, метален, стъклен/?

# 6
  • Мнения: 25 568
Само че на маята пише на 1 л. мляко 3-5 капки  newsm78


Слагай колкото пише - може да има разлика в концентрацията.
Питах майка ми - не трябва да се слага нормалното количество мая, а по-малко, наполовина.
А за съда - не знам. Майка ми ползва метални тенджери. Но предполагам, че в керамичен съд сигурно става най-хубаво.  Confused

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 17:00 от Как`Сийка

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
irina_vas , а мая не слага ли на кашкавала?

# 8
  • Мнения: 1 168
Ми не, каза само сол и лимонтозу newsm78
Но аз съм го опитвала - става нещо средно между сирене и кашкавал /не го оставят да узрее, обаче, два-три дни и .../ може ако узрее да заприлича на купешкия кашкавал

# 9
  • Мнения: 25 568
Съмнявам се, на кашкавала също се слага мая. Това, както го описваш, си е извара.
Я питай пак, да не е забравила зълва ти да спомене маята?  Grinning

# 10
  • Мнения: 1 352
Слага се, слага се мая за кашкавала Flutter.
Татко ми едно време правеше и ставаше много хубав. Единствения недостатък беше, че с много мляко накрая излиза едно малко парченце кашкавал.

# 11
  • Мнения: 1
Извинявам се предварително за подновяването на тази тема, но все пак не е хубаво да се заблуждават хората.

Сирене "Дунавия" в домашни условия не може да бъде направено.
Стига да не се инвестира едно доста голяма сума за машини и така мераклията да се заима с машина подходяща за промишлено производство на сирене, а не за домашна употреба.

С това не искам да кажа, че предложената рецепта е лоша, но просто не е за сирене "Дунавия" !!!

Ето едно хубаво описание на технологията за производство на сирене "Дунавия" чието производство в България започва в Плевен.
http://moi-dom.net/stokoznanie/192-mlechni-produkti.html?start=1

Заблудата на много хора особено когато започна да се предлага за първи път са, че се слага мас  - но това е породено от високата масленост - сиренето се прави от пълномаслено мляко, и всичката масленост на млякото остава в сиренето, докато при "бялото салумурено сирене" не всичката масленост остава в сиренето, а част от нея отива в суроватката.
При направата на домашно сирене от бабите ни, от суроватката се прави извара, а това което остане може да се даде за храна на животните - примерно да се забърка за прасенцата. Суроватката която остава след "Дунавия" не може да използва за нищо поради почти пълната липса на полезните вещества (протеини и мазнини) в нея, в сравнение с бялото саламурено сирене.

Общи условия

Активация на акаунт