"Урокът за двете бири"

  • 5 284
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 275
Здравейте, момичета!
Исках да споделя с вас един ... нека го нарека разказ, който бях чела на времето. Днес пак се сетих за него (да живее Гугъл) и го открих за нула време. Ще взема да си го разпечатам и ще си го чета всеки ден, докато не ми се набие в малката главица.  Confused
Донесох си малко работа за уикенда, понеже през седмицата не смогнах да приключа с всичко. И съботата, и неделята си бяха изцяло заделени за мен. Нагласата ми беше първо да започна с работата съботата и останалото време да си кисна във форума, да гледам филми, чистене, готвене, пране .... Да, но отново не ми се получи Sad Запълних си деня с малките неща, маловажните неща, неща, които спокойно можех да остава по-късно, неща, които можех изобщо да не направя и пак да не губя нищо.Поради тази причина просках прането късно вечерта, когато ми се спеше, при условие, че се беше изпрало към 17:00, да речем.  Tired И ето ... вече почти ми се спи, а аз не съм си измила косата, работата ми е наполовина свършена. И въпреки, че неделите държа да си лягам рано, за да съм свежа в поденелник, пак няма да ми се получи. Ще си легна късно, няма да ми се става на следващия ден ...  Confused  А какво правих два дена ли? Киснах си тука, обикаляне на онлайн книжарници ... с една дума Интернет. Да нямаше интернет, щеше да е друго маловажно нещо.  Confused

Най-страшното е, че ми се случва и на работа. И знаете ли какви са последствията? Компромис, компромис с мен самата - оставане след и до късно на работа.  Confused
Да, първо слагам пясъка в буркана и после се опитвам да натикам топките.  Confused

Ето и разказа:

Цитат
В часа по философия професорът застана на катедрата, изпълнена с различни предмети и зачака студентите да утихнат.
Тогава взе голям празен буркан от майонеза и го напълни с топки за голф. Попита студентите дали съдът е пълен. Те отговориха утвърдително.

После професорът взе една кутия с камъчета и я изсипа в съда, разклати го леко и камъчетата се наместиха между топките за голф. И отново попита студентите дали съдът е пълен. Те пак отговориха утвърдително.

Сетне професорът взе кутия с пясък и я изсипа в съда. Естествено пясъкът запълни всичко. Той попита още веднъж дали съдът е пълен. Студентите отговориха с единодушно "да".

Тогава професорът взе две кутии с бира от бюрото и изсипа съдържанието им в съда, което изпълни празното пространство сред песъчинките.

Студентите се разсмяха.

"Сега, каза професорът, когато смехът утихна, искам да ви кажа, че този съд представлява вашият живот. Топките за голф са важните неща във вашия живот - семейството ви, здравето ви, децата ви, приятелите ви, страстите и предпочитанията ви - все неща, които ако загубите всичко друго и ви останат само те, животът ви ще бъде достатъчно пълен. Камъчетата са другите неща - работата ви, къщата ви, колата ви. Пясъкът е всичко останало - малките неща."

И продължи: "Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота. Ако губите времето и енергията си за дреболии, никога няма да имате място за нещата, които са важни за вас. Обръщайте внимание на нещата, които застрашават щастието ви. Играйте с децата си. Излезте с партньора си навън, на вечеря. Винаги ще се намери време да изчистите къщата и подредите.

Погрижете се най-напред за топките за голф, за нещата, които наистина си заслужават. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък."

Една от студентките вдигна ръка и попита:"А какъв беше смисълът на бирата?"

Професорът се усмихна."Радвам се, че ме попитахте. Исках просто да ви покажа, че няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери място и за две бири."

Източник: http://ggbit.info/forum/index.php?automodule=blog&blogid=106 … amp;showentry=858

Еми това е!  Confused
Отивам да се къпя ...  Confused

# 1
  • Мнения: 1 862
.... Наистина го бях забравила  Rolling Eyes... Благодаря ти  Hug

# 2
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Хе! Много навреме идва тази поетична притча за двете бири  Joy
Казах ли, че умирам за бира!?  Grinning

Та, идва много навреме, защото преди 2 месеца животът ми се изпълни с една купчина нови топки за голф  Simple Smile
Въпреки това, все ми остава мегдан и за бири. Чудех се дали на мен нещо не ми е наред, но щом и философията го е казала, значи така е - винаги трябва да има място и за 2 бири в живота на човека  Laughing

# 3
  • Мнения: 46 434
Сама ли живееш? Нямаше ли кой да ги метне тези дрехи  Laughing

Хубав е урока, но за ежедневните неща не бих го прилагала, аз правя някакъв компромисен варианат  Laughing работата първо, но понеже е на компютъра, успоредно с нея, цъкане насам натам из нета Laughing като на всеки свършен етап правя по нещо за 5 мин., като максимално съм се погрижила предварително да имам всички неща, които спестяват време, т.е. не простирам - само местя в сишилнята, не мия чиниите - само ги хвърлям в миялната, е, прахосмукачката нямам как, но се преживява. Така ми е по-лесно и нещата стават успоредно без усилия Peace

Което не пречи тепърва и на мен да ми предстои банята Mr. Green

# 4
  • Varna
  • Мнения: 321
Лелее аз тоочно съм изпаднала такова съжаление как си изгубих следобеда правейкииии.. нищо  Embarassed Донесох си работа за в къщи, но я оставих за "после" изобщооо куп неща бях намислила и нищичко не свърших..-мотах се. Сега да я почвам ли се чудя или да лягам  newsm78
Хубава притча  Peace

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Изобщо не си затормозявам съзнанието със самоналагане на вина. Това е още по-тежко.
Правя това, което ми се прави, което ми е приятно, работата и домашните задължения вървят между другото.
На притчата й е хубав краят - за двете бири винаги трябва да има време и да не се измъчвам за това, дали съм сложила топките първо или могат да почакат.

# 6
  • Мнения: 316
"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф."
Хубава притча. Макар че улисана в ежедневието, понякога оставям топките голф извън буркана Cry или в още по-лошия случай - бурканът е пълен и няма място за топките голф.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 692
Понякога се усещам как пълня буркана първо с пясъка  Tired

# 8
  • Мнения: X
Отдавна не се бях сещала...но все пак радвам се ,че за мен все още приоритет са семейството,здравето,децата,вечерите със съпруга ми...всичко друго са подробности, маловажни.

# 9
  • Мнения: 4 275
Не е ли това всъщност "отлагане на нещата за последния момент"?
Сега се сетих за една приказка на баща ми. Той казваше ... "Какъвто ученик, такъв и в живота".
Като погледна назад във времето, ами аз и като малка съм била същата ...  #Shocked
Спомням си, че съм си писала домашно в тоалетната сутрин, преди да тръгна за училище.  Blush
Ужас, искам да се променя!
Ще пробвам утре да свърша по-важните дела ... Rolling Eyes

Никол, с приятеля ми живея. Той тъкмо се беше прибрал от работа и ме подхвана ... Прането те чака, та прането те чака ...  Crossing Arms
А аз така най се дразня, ще си го просна когато аз си реша, само  да не беше 5 минути преди да си легна ....  ooooh!  hang


# 10
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
страхотна притча, при мен лошото е, че първо са двете бири, ако остане време и най-вече желание за нещо повече - имам в пред вид вечер след работа се заемам, но не с голяма охота

# 11
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Много хубав разказ,наистина завиждам на хората,които си подреждат нещата приоритетно,аз съм в абсолютния хаос,доста често започвам от пясъка.

# 12
  • Мнения: 46 434
...
Никол, с приятеля ми живея. Той тъкмо се беше прибрал от работа и ме подхвана ... Прането те чака, та прането те чака ...  Crossing Arms ...

А той с какво беше зает, когато те подхвана?

# 13
  • Мнения: 2 175
Чудесен разказ, благодаря че ми го припомни..

Аз винаги се опитвам да смогна със всичко, по едно време бях направо роботизирана..
Истината е , че колкото повече се товариш, толкова повече можеш и да поемеш..и да даваш "зелено" на другите да ти прехвърлят и техните грижи и задължения..
Добре че приятелят ми е в другата крайност и малко ме поукроти..
Единствено край него съм способна да се кротна и просто да не правя нищо..

 Embarassed

# 14
  • Мнения: 359
Помните ли "Вещиците от Ийстуик" с Джак Никълсън? Там имаше подобна история: "Бързаш да изчистиш къщата, но тя утре пак ще е разхвърляна, да измиеш чиниите - утре пак ще са изцапани и пр., и пр." Пясъкът край няма, това е!

Общи условия

Активация на акаунт