Какво представлява дюстабанът?

  • 897
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
Какво представлява това?  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 603
Доколкото знам, стъпалото е без свод.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Стъпалото е плоско,няма извивка

# 3
  • Мнения: 3 830
Дюстабанът е т.нар. плоско стъпало. Доколкото знам спада към ортопедичните заболявания.
Самото стъпало има два свода и когато единият или двата се смъкнат, тогава се получава плоско стъпало, т.е. дюстабан.
Може да се получи от претоварването на краката, слаба мускулатура на долните крайници, когато крайниците не са подготвени за тежки физически натоварвания.
Знам и че когато е в начален стадий може да се лекува. На по-късен етап няма лечение.
Чувала съм, че хора с плоско стъпало често се оплакват от болки в стъпалата и в долната част на гръбначния стълб, изкривявания и т.н.. Peace

# 4
  • Мнения: 1 000
Чувала съм се ,че от постоянно носене на обувки с плоска подметка(примерно маратонки)може също да се получи newsm78.Малко не ми се вярва,ама все пак да попитам-мислите ли,че е възможно

# 5
  • Мнения: 3 830
Чувала съм се ,че от постоянно носене на обувки с плоска подметка(примерно маратонки)може също да се получи newsm78.Малко не ми се вярва,ама все пак да попитам-мислите ли,че е възможно

Не мисля така.
Ако няма тежко физическо натоварване в същото време, не виждам как ще се получи. Peace

# 6
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Дюстабан (Плоско стъпало)

Определение
Стъпалото има два свода - напречен и надлъжен. Напречният свод е разположен между основата на първия и петия пръст и осигурява опората в предната част на стъпалото. Надлъжният свод представлява извивка, която започва от петата и завър шва в основата на пръстите.


Клинична картина
Плоскостъпието се състои в отпускане (изглаждане, спадане) на надлъжния свод или на двата свода. Плоското стъпало се среща при около половината от хората на възраст над 40 години. Главната причина е хроничното претоварване на стъпалата. Факторите, които предразполагат към деформацията, са слабото развитие на мускулите на краката, разширени вени, неудобни обувки, напълняване, рахит. Много бързо и болезнено стъпало се развива в млада възраст (16-20 години) у лица извършващи тежка физическа работа без достатъчна подготовка или след тежко боледуване.
При бавно развитие на плоско стъпало болните се оплакват от болки в стъпалата и лесна умора. Болкте се усилват при ходене и стоене и се облекчават след почивка. Нерядко болките се разпространяват нагоре в краката до тазобедрената става, а понякога обхващат и поясната област. Често в края на деня по гърба на стъпалото и в глезенната област се установяват отоци, които след това изчезват. Много често постепенно стъпалото се удължава, а в средната си част се разширява. Походката става патешка, болните не могат да бягат бързо, подскачането е особено болезнено.


Лечението в ранен стадий се провежда с масаж, топли вани и еластично - натоварваща гимнастика, носене на коригиращи подложки. В напреднал стадий се препоръчват ортопедични обувки. По строго показание се предприема оперативно реконструктивно лечение.


Прогнозата при правилно лечение е добра. При закъсняло лечение прогнозата е неблагоприятна.
Профилактиката се състои в ранно приучване на децата към правилна походка и издържливост при продължително ходене. Полезно е ходенето с боси крака върху неравна повърхност и участие в спортни игри. Предразположените лица трябва да носят удобни обувки с пружиниращи подметки и подложки.

Общи условия

Активация на акаунт