Българска номерация на бебшки дрехи?

  • 28 834
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 387
Здравейте,

Някой от вас зане ли на какво отговаря българската номерация на бебешките дрешки например 24-28 или пък 30-36? Предварително благодаря Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 8 272
мисля че на 32 отговаря 94..., но всеки производител си има размери, т.е. някои са уголемени други умалени ...
На Вис виталис за новородено съм купувала (боди) 22, после след около 3-6 тия месец 24

Може би е така  newsm78:

бг-номер  -  см
            22
            24 - 68
            26 - 74
            28 - 80
            30 - 86
            32 - 94
            ......

# 2
  • София
  • Мнения: 1 387
Мерси много. Сега ми стана малко по-ясно Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 43 900
ТЦ...не е баш така имам пижамки 30 размер - те са  към  92-98, т.е. 32 би следвало да е 98-104....нещо такова....
преди имаше пуснати таблици, точно кое на колко отговаря..но не мога да ги намеря....

# 4
  • Мнения: 4 187
Възраст                          Размер                              Ръст


1-3 месеца                      №22                               56,62
3-6 месеца                      №24                               62,68
6-9 месеца                      №26                               68, 74, 80
 
9-12 месеца                                                           80, 86
1-1,5 години                   №28                               86, 92
 
1,5-2 години                                                          92,98
2-2,5 години                   №30                               98, 104

2,5-3 години                                                          104, 110
3-4 годин                        №32                               110, 116

4-5 години                      №34                               116, 122
 
5-6 години                                                             122, 128
6-7 години                      №36                               128, 134

7-9 години                      №38                                134, 140
 
9-10 години                                                            140, 146
10-11 години                  №40                                146, 152



 
 
СРАВНИТЕЛНА ТАБЛИЦА ЗА ВЪЗРАСТ, РАЗМЕР И РЪСТ НА ФИРМА „ВИС ВИТАЛИС”


 
 

# 5
  • Мнения: 15 379
На мен ми е направило впечатление, че различните родни фирми имат различни вариации за определяне на размера и ако един номер е валиден за една фирма, то същият такъв е коренно различен за друга. Крайно време е да влязат в час и да изписват европейските размери - много по-лесен ориентир за определяне размера на дрешки или бельо според мен.

# 6
  • София
  • Мнения: 43 900
А то не че при европейските нямат такива разминавания...но да , като са според ръста или годините на детето по-лесно се ориантира човекWink

# 7
  • Мнения: 2 197
На мен ми е направило впечатление, че различните родни фирми имат различни вариации за определяне на размера и ако един номер е валиден за една фирма, то същият такъв е коренно различен за друга. Крайно време е да влязат в час и да изписват европейските размери - много по-лесен ориентир за определяне размера на дрешки или бельо според мен.
Това е характерно за всички български производители - божа работа е на какво отговаря размера. Иначе съотношението е:
22 52-56
24 58-64
26 66-72
28 72-78
30 78-86
32 86-92
34 92-98
и т.н.
Но имам дрешки с размер 28, които стават на дъщеря ми (98 см. е), а също и такива с размер 34, които са и малки. най-сигурното нещо е - вадиш сантиметъра и мериш . А по отношение на европейските стандарти пак съм склонна да не се съглася, че са чак толкова меродавни - имаме много дрешки, произведени в Европа, които също не си отговарят на размерите. досега единствените дрехи, които са отговаряли точно на зададената възраст са били китайски - имала е досега 3 якета, 4 чифта джинси и сигурно 8 чифта дънки. Всички са били точно толкова големи колкото си пишеше на тях.  

# 8
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Извън конкретната тема:
Ами какво се оплаквате от бг номерацията. Моята дъщеря има блузка на Адидас, на която на етикета вътре пише:
UK 6-9 MO
USA 12 M
F 12 MS
D 74
E 74
I 9-12 M
J 85
CDN 12M
 
В момента е на 1 год и 10 месеца и все още й става Mr. Green

Така че изобщо не разчитам на ничия номерация.


# 9
  • Мнения: 1 298
Срещу повечето държави просто са написани месеците. Доста е ясно.

Виж бг размерите никога не съм ги виждала. На какъв принцип са?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 387
Срещу повечето държави просто са написани месеците. Доста е ясно.

Виж бг размерите никога не съм ги виждала. На какъв принцип са?

На български разбира се  Joy По стар обичай са измислени така, че редовия гражданин-патриот нищо да не разбере.

# 11
  • Мнения: 55
Преди десетина години когато започвах производство отидох в библиотеката и потърсих БДС- стандарти за номерацията на дрехите.След като си попълних заявката ми донесоха и въпросният стандарт който се основаваше на антропологическо проучване на БАН за българското население.Въпросното проучване най-общо се отнасяше за следното- бяха измервани различни групи хора от различните краища на България. В Бургаска област примерно преобладават мъже с височина над 1,60м и тежат съответно 69кг.И така съответно за жени и деца, след това се сравняват с данните от други области и накрая се изготвя образа на средностатистическия български гражданин- мъж, жена или дете.След това вече имаме картината че на еди колко си години детето е толкова високо и тежи толкова и според приетата ръстова таблица 22 номер отговаря на 50 см бебе с тегло 3,2 кг.Обаче това изследване беше правено през 1959 или 1961г според документите- не помня вече кога.Сами преценете доколко е актуална тази статистика и съответно стандарта базиран на нея.Другия момент който внася объркване сред хората е дрехите които са шити извън България или за пазар различен от българския.Те идват с локални етикети или с номерация която отговаря на китайския стандарт примерно.По време на масовия китайски и турски внос през 90-те хората бяха принудени да се съобразяват с написаното на етикета от чуждия производител и в последствие някои от използваните номера бяха приети за масова употреба, като например буквената номерация - S,M,L,XL.Като се има в предвид че в началото на 90-те се зароди и частното производство доста колеги "заеха" наготово чуждата номерация- получи се като при чуждиците в българския език.Сега вече като част от европейския пазар би трябвало БДС да хармонизира и обнови стандарта си, но кога ще стане това поне на мен не ми е известно.Напълно е възможно и да е станало , но типично по български да си стои някъде заключено решението.Лично аз в моята дейност съм приел като най-добър варианта номера да отговаря на дължината на бебето.Логиката ми е че особено в началото ръста се следи ежемесечно и всеки родител или близък роднина редовно се осведомява колко е пораснало детето.Така всеки който иска да закупи дрешка е горе долу наясно с размера който му трябва.

# 12
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Срещу повечето държави просто са написани месеците. Доста е ясно.

Виж бг размерите никога не съм ги виждала. На какъв принцип са?

Ооо, не че не е ясно. Става въпрос за разминаването "UK 6-9 MO
USA 12 M...". Особено, ако това което не са месеци е ръст  Mr. Green
"...D 74
E 74
...
J 85...". Може би едните са с по-големи глави.

# 13
  • Мнения: 1 298
mango, няма как да няма разминаване.

Това важи и за дрехите за възрастни.
Италианските номера са много малки например.
Дреха на Бенетон за 1год.дете се носи от 6мес.холандче сигурно.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 387
Преди десетина години когато започвах производство отидох в библиотеката и потърсих БДС- стандарти за номерацията на дрехите.След като си попълних заявката ми донесоха и въпросният стандарт който се основаваше на антропологическо проучване на БАН за българското население.Въпросното проучване най-общо се отнасяше за следното- бяха измервани различни групи хора от различните краища на България. В Бургаска област примерно преобладават мъже с височина над 1,60м и тежат съответно 69кг.И така съответно за жени и деца, след това се сравняват с данните от други области и накрая се изготвя образа на средностатистическия български гражданин- мъж, жена или дете.След това вече имаме картината че на еди колко си години детето е толкова високо и тежи толкова и според приетата ръстова таблица 22 номер отговаря на 50 см бебе с тегло 3,2 кг.Обаче това изследване беше правено през 1959 или 1961г според документите- не помня вече кога.Сами преценете доколко е актуална тази статистика и съответно стандарта базиран на нея.Другия момент който внася объркване сред хората е дрехите които са шити извън България или за пазар различен от българския.Те идват с локални етикети или с номерация която отговаря на китайския стандарт примерно.По време на масовия китайски и турски внос през 90-те хората бяха принудени да се съобразяват с написаното на етикета от чуждия производител и в последствие някои от използваните номера бяха приети за масова употреба, като например буквената номерация - S,M,L,XL.Като се има в предвид че в началото на 90-те се зароди и частното производство доста колеги "заеха" наготово чуждата номерация- получи се като при чуждиците в българския език.Сега вече като част от европейския пазар би трябвало БДС да хармонизира и обнови стандарта си, но кога ще стане това поне на мен не ми е известно.Напълно е възможно и да е станало , но типично по български да си стои някъде заключено решението.Лично аз в моята дейност съм приел като най-добър варианта номера да отговаря на дължината на бебето.Логиката ми е че особено в началото ръста се следи ежемесечно и всеки родител или близък роднина редовно се осведомява колко е пораснало детето.Така всеки който иска да закупи дрешка е горе долу наясно с размера който му трябва.

Много благодаря за изчерпателния отговор, а беше и интересно Peace

Общи условия

Активация на акаунт