Зърнени храни

  • 5 596
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 070
Здравейте, търся рецепти за приготвяне на всичко що е зърнено, но не на супа или на каша като за бебета. Боб и леща е ясно, но разни неща от сорта на елда, кафяв ориз, нахут.

Също така - как мога да ги съчетавам, с какво е подходящо да се овкусяват...

# 1
  • Мнения: 23
За моят опит с елда мога да споделя малко: никога преди не бях опитвала, но реших да си купя и да пробвам (веге съм п принцип).
Та първият път сварих 1/4 от пакетче от 500 гр. и след като изстина я добавих към купчина свежи зеченчуци (всичко на око и колкото обичате): морков, чушка, зеле, стъкче праз лук - но може да върви и с пресен, кисела краставичка, накрая залях с ябълков оцет и олио, сол на вкус и салатката беше готова. Би се допълнила много добре ако имаше червени домати нарязани вътре, но аз нямах под ръка. Установих, че елдата много си отива с домати като вкус - с нещо по-кисело или поне на мен така ми харесва. Последно в неделя си правих една странно вкусна вечеря на основата на елда: отново същото количество сварена елда, 2-3 кисели краставички, стръкче праз и буркан (400 мл.) домашна лютеница - цялото това разбъркано със ябълков оцет, олио и сол. Беше много вкусно. Който иска може да го ползва като салата или гарнитура, но за мен беше основно ястие. Сега мисля да пробвам зеленчукова яхния (каквито зеленчуци ми се намират) с елда - мисля си че може да замества ориза, тъй като се вари лесно.  Малко странно мирише като се вари, но пък била полезна.
От другите зърнени - широко ползвах овесени ядки (дори готвени със зеленчуци стават т.е. повече зеленчуци и за сгъстяване на цялото чудо 4-5 лъжици овесени ядки).
Любопитно ми е как се готви сух грах и соя. Видях сух грах да се продава в кауфланд и не беше скъп, но не купих защото мисля че трябва да се вари много време. Иначе рецепти с нахут можеш да потърсиш в арабска кухня - аз никога не съм готвила такова нещо. Принципно се придържам към продукти, които виреят на географската ширина където съм родена т.е. тук и всякакви екзотики много не ми понасят. Помня първият и последен път в който ядох манго - е, по-вкусно нещо от нашите пъпеши няма, та няма да повторя май. Успех с готвенето на зърнените все пак. Булгур също може да използваш както елдата т.е. навсякъде вместо ориз.

# 2
  • Мнения: 1 906
Ще следя темата с интерес  Peace

# 3
  • Мнения: 2 070
Благодаря ти!!!  Hug

Аз тъкмо си мислех да взема едни замразени зеленчуци и да ги задуша с масло и да прибавя към малко сварена елда. Аз всъщност леко я запекох, за да правя каша на бебето и сега ще я сваря, сигурно мн бързо ще стане. По принцип така правя ориз и е много вкусно, сега ще пробвам с елда.
Аз също интуитивно реших, че ще е хубаво с нещо по-свежо или киселичко вътре, ще сложа и домат или кисели краставици, после ще напиша как е станало. Може да пробвам да направя по отделно с различни неща. Имам и царевица..

Ще се радвам и на други рецепти със зърнени храни, решили сме малко да правим опозиция на свекървените месно-тестени вкусотии, от които станахме сто кила. Имам нужда от нещо здравословно, вкусно и свежо!

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не разбрах последно зърнени или бобови те интересуват (нахута не е към зърнените...)
та пиша каквото се сещам:

мексиканска манджа
червен боб (аз взимам консерва), царевица (пак консерва) и сварен бял ориз.
свесвам всичките в купа.
отделно правя доматен сос, по-пикантен.
всеки си сипва от варивата, прави си кладенче и вътре се слага соса.
диетично не е, но е много вкусно.

от нахут (аз правя и от леща) фалафели - пак не са диетични...
също то сварен нахут - хомус
нахут с телешко
салата от сварен нахут с печени чушки и кисели краставички

вземи си марокански кускус или дребен булгур.
заливат се с вряла вода и не трябва да се варят, т.е. стават бързо.
после стават за Табулле салата, за гарнутура към меса....със сирене.... абе каквото ти хрумне.

лещата може да се прави на салата с домати Peace

елда не съм готвила newsm78
едно друго подобно съм си купила, ситно е като пшенични трици.
има рецепта към него за кюфтета, но аз не ги харесват, стават ми мазни Rolling Eyes
добавям го към хлябовете просто....

а да - не забравяй, че всички тези житни и бобови може да го покълнеш и да ги ползваш към салати или ястия в уока Peace

аз си правя кълнове от 3 цвята леща и мунго боб Peace
от жито не ми харесват... Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 185
Нахута е любимото  на моя съпруг.
Приготвям - Пиле с нахут и зеленчуци
                    Нахут с боб /готвя по същия начин както само боб/
                    Пълнени пиперки с нахут и ориз.
                    Ориз с грах и моркови.
                    Соеви зърна със зелен боб.
Според моите експерименти  Wink нахута се комбинира добре по вкус с боб, пиперки и кендибонен /мексикански боб/

Житото - има една тукашна рецепта Леща с жито и кньодели, но на мен не ми допада на вкус

# 6
  • Мнения: 229
Можем ли да разширим темата ,като прибавим и зърнените -Киноа и Амарант -много богати на протеини и могът да заместват ориза.
Виждам ,че ги има в някои магазини и ако ги използвате пишете рецепти.

# 7
  • Мнения: 2 070
Да, под зърнени имах предвид всичко, което е на зърна, включително и кълнове и всякакви такива.
 

  bouquet

# 8
  • Мнения: 262
Киноа и Амарант -много богати на протеини и могът да заместват ориза.
Виждам ,че ги има в някои магазини и ако ги използвате пишете рецепти.

А в кои магазини ги има , че това с протеините ме заинтригува?

Мерси предварително.

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз си бях купила амарант, но варен нещо не го докарах  Rolling Eyes
все лигав ми ставаше.
иначе вкусно... ама вид никакъв...

после разбрах , че може да се пука като царевица и го опуках,
и го карамелизирах. ползвах го за основа на сладкиш Mr. Green

киноа не съм си купувала... може да пробвам скоро newsm78

# 10
  • Мнения: 229
в "Сара-2" в Изгрев има

# 11
  • Мнения: 262
Мерси , ще потърся.

Пуснах търсачката и ми излязоха теми за захранване на бебета.

Четох , че киноата била много вкусна , а за амаранта отзивите не бяха ласкави.

А мен ме интересува дали става нормално ядене с тях , в смисъл вкусно , някой пробвал ли е ?

# 12
  • Мнения: 2 070
Снощи пробвах елдата. Извода ми е, че има много силен вкус и трябва да се слага по малко към други неща, та затова сега разполагам с доста сварена елда, която не знам какво да правя. Отделно направих задушени зеленчуци - сложих малко от нея вътре. Също и кус кус с риба тон, кисели краставици и съвсем малко майонеза. И там сложих малко елда, но ако беше повече нямаше да е добре.

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
темата изпада назад, а аз я намирам за много интересна Wink

та от мен:
фалшиви бъркани яйца



направени са от 2 с.л. брашно от нахут, вода и сол.
слага се вода като за палачинково тесто.
после се пързи като бъркани яйца...

мъжът ми не позна, че това не са яйца  Shocked

# 14
  • Мнения: 6 390
интересно ми е - запис

Общи условия

Активация на акаунт