Кърмене и Бета-хемолитичен стрептокок

  • 2 983
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 333
Здравейте мами,

Благодаря за страхотния форум и многото полезна информация тук. В момента очаквам първата си бебка и благодарение на този форум и на статиите в библиотеката се "запалих" да кърмя активно и по възможност продължително моето мъниче, ЖЗ.

Имам едно питане към вас. В 4 месец ми откриха стрептококи при микробиология, пих АБ. Преди 3 седмици при микробиология стрептококите пак се появиха и пак пих АБ (друг). Тази седмица направихме контролна микробиология и явно пак си е там макар, че уж беше чувствителен към антибиотика, който ми предписаха. Моята си лекарка каза, че повече няма нужда да се тровя с АБ, а при самото раждане ще направим АБ профилактика венозно.

Защо разказвам това? В крайна сметка като раждам бебка, а явно и след това ще си нося стрептококите в организма (което за мен не било вредно). Възможно ли е тези стрептококи да са причина да не мога да кърмя или да доведат до някакви проблеми при кърменото бебче?

Някой да се е сблъсквал с подобен проблем?

Благодаря за помощта.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей Grinning

Хубаво е, че отсега мислиш за кърменето на бебенцето Hug
За щастие стрептококите имат отношение единствено към раждането - детето не трябва да ги получи по време на раждането, тъй като (макар и много рядко) могат да доведат до сериозни увреждания, ако не се лекуват, затова се прави тази антибиотична терапия по време на раждането.

За кърменето нямат отношение и няма да ги предадеш на бебето през кърмата или с контакта с него. Кърмиш си съвсем спокойно, веднага след раждането, все едно не си имала никакви проблеми. АБ при раждането не пречи на кърменето - единствено трябва да следиш за гъбички при теб или детето заради честата употреба на антибиотици в последните месеци.

# 2
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 297
здравей и от мен.
тъй като хедра ти е отговорила, аз само ще добавя, че в редица случаи (например при всички оперативни раждания) се прави рутинна антибиотична профилактика и това не е проблем за кърменето.
ако се наложи да лекуваш евентуални гъбички с медикамент - флуконазол (фунголон, дифлукан) е напълно съвместим с кърменето. профилактично може да приемаш лактофлор или друг препарат съдържащ лактобацили.
стрептококите във вагиналния секрет ли?
ако си носител пускай от време на време (например веднъж годишно) обикновена урина... това, естествено няма нищо общо с предстоящото ти раждане.
от мен - с пожелание да мине леко и да се кърмите дъъъъълго-дълго и успешно.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Около 1/3 от възрастните са носители на StrepB без да им създава проблеми, като бактерията обитава храносмилателната система  и има свойството да мигрира и във вагиналната област. И както при теб се е получило, резултатите от лечение с АБ често са само временни и затова, ако такова се прилага, трябва да е максимално в края на бременността. Затова обикновено се прави тест между 35-37 седмица и в зависимост от резултата тогава се решава орален АБ или венозен по време на раждането.  Рискът от заразяване на бебето се увеличава, ако са минали повече от 18 часа от пукването на мехура (независимо спонтанно или не), както и от чести вагинални прегледи, т.е. ако раждаш нормално, гледай да отложиш момента на пукане на мехура, както и честите прегледи. Освен това имаш време да се опиташ да повлияеш и по други начини - балансирана диета, която благоприятства чревната флора (сладкото например, определено не помага:)), храни, богати на вит.Ц. Можеш и да помислиш за хранителни добавки с пробиотици - има много вече: лактофлор, нормофлор, биогая, ентеросан, аквасорс ацидофилус и бифидос и др.

# 4
  • София
  • Мнения: 333
Благодаря ви,

както за отговорите, така и за позитивната информация.
Не ми се искаше бебка да започва с АБ от първия ден, но явно така ще е най-добре за всички.

За гъбичките- при всяка антибиотична терапия ми даваха да си слагам Гино Доктарин глобули за профилактика от гъбички. Надявам се да нямаме проблеми с тях и за напред.

За хранителните добавки с пробиотици - има ли нужда да се консултирам с лекарката ми да ми даде рецепта или мога направо да си ги взема от аптеката? Или казано по друг начин, могат ли да навредят и има ли противопоказания или са безобидни дори за бременни? Питам, защото съм на преглед чак на 23 февруари и тогава ще разпитам Док, но ако има вариант да помогнат и са безобидни мога още от сега да ги пробвам.

Успешен ден и още веднъж много мерси!

# 5
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 297
пробиотиците се продават без рецепта и няма проблем да ги приемаш и сега. всъщност най-добрият им източник е домашно квасеното кисело мляко - в него са в абс. натурален вид  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 561
И аз бих ти препоръчала да наблегнеш на пробиотиците,хранителните добавки и алтернативните средства за лечение.
Имах стрептококи преди да забременея и в началото на бременността, но благодарение на коластрата на Аквасорс се отървах от тях. Пих я цяла бременност
От дългогодишните битки с всевъзможни гъбички и бактерии знам, че нищо не помага така както усилването на имунитета.Никакво мазане, глобули, хапчета не може да се сравни с това, което организмът ти може да постигне сам, стига да се позасили с подходящи средства.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 691
Може ли да се пие лактофлор докато се кърми

# 8
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 297
Може ли да се пие лактофлор докато се кърми
може  Peace

# 9
  • Мнения: 2 070
На мен също ми откриха стрептокок при последните изследвания, не толкова рано като при теб
Тъкмо да се решава какво лечение ще се предприема и взех, че родих
Бях чела, че на запад на места вливат антибиотик преди самото раждане или дават на детето непосредствено след него, на други места пък просто следят бебето
Предупредих израждащата лекарка за това, после при всяка бебешка консултация с неонатолозите в родилното им напомнях, защото аз не знаех за какво трябва да следя, а фактът не беше отбелязан никъде
Те постоянно ме успокояваха, преди раждането пък изобщо не ми вляха антибиотик
Гинеколжката ми обаче бая ме беше шашнала, както и нещата, които прочетох в нета като възможни последици за бебето

В крайна сметка на детето и на мен нищо ни нямаше, после и с кърменето не сме имали проблеми, тук момичетата са ти казали, че не е проблем
Това са бактерии, които са навсякъде около нас или в нас и при занишен имунитет колонизират, в смисъл че стават повече
Кърмата пък има бактерицидни свойства, донякъде пази кърмачето

Общи условия

Активация на акаунт