Трябва ли велосипедистите да имат книжка или друг документ?

  • 2 482
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 261
Трябва ли велосипедистите да имат книжка или друг документ ,когато са участници в движението по пътищата?
Задавам този въпрос,като водач на МПС и блъсната от колело тези дни на пешеходна пътека.
Свидетел съм и на ситуации как криволичат по пътя и ти вземат акъла,а също и как карат по тротоарите и се блъскат в малки деца и колички с такива.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По твоята логика и пешеходците трябва да са с книжки, защото и те участват в движението по пътищата. И онези на скейтбордове, ролери и т.н.
Не е необходимо да имаш документ за да спазваш елементарни правила и закони.

# 2
  • Мнения: 2 261
Ролери и скейтбордове не засичам всеки ден ,както велосипеди.
За  пешоходецът съм съгласна,но и те стават все по възпитани според мен Peace

# 3
  • Мнения: 13
Трябва да са трезви и да имат поне един курс за безопасност на движението,ако не си спомнят ученото в детската градина и училище.

# 4
  • Мнения: 581
 Не мисля, че имат нужда от документ.
 Според мен велосипедистите изобщо нямат място на улиците и по тротоарите заедно с другите участници в движението.Трябва да има отделни алеи и улични платна, по които да се движат само те.За голямо съжаление обаче не виждам как може да стане това, особено в големите градове.

# 5
  • Мнения: 11
Ако става дума за деца с колело- мисля че родителите са тези, които трябва да обяснят най-елементарните правила за движение.Не е правилно за всичко да разчитаме на училището.Иначе всеки ден на пътя виждам неправилно пресичащи колоездачи и такива,които дори не се оглеждат, преминавайки през кръстовище .Да не говорим за ДЕЦА с мотори!! За да угодят на децата си , някои родители са способни на всичко.Пък после шофьора виновен че е блъснал непълнолетен на мотор  newsm78

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
абсурдна идея

# 7
  • Мнения: 12 648
Ако става дума за деца с колело- мисля че родителите са тези, които трябва да обяснят най-елементарните правила за движение.Не е правилно за всичко да разчитаме на училището.Иначе всеки ден на пътя виждам неправилно пресичащи колоездачи и такива,които дори не се оглеждат, преминавайки през кръстовище .Да не говорим за ДЕЦА с мотори!! За да угодят на децата си , някои родители са способни на всичко.Пък после шофьора виновен че е блъснал непълнолетен на мотор  newsm78

Велосипедистите засега се причисляват към пешеходците - всичко им е разрешено. Искам да има места, където е забранено - пример - Цариградско. Но тъй като алеи за велосипедисти почти няма...
Деца на мотори - с книжка. От 16 г. с 50 кубика.  Това е по закон.
Майки с колички -  дали не трябва и те да имат книжка. защото понякога се движат...неам думи.

# 8
  • Мнения: 5 710
Не, не трябва.

# 9
# 10
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Няма как да се изисква книжка, но поне може да им се забрани движението по натоварените булеварди. Писна ми да шофирам, оглеждайки се като заек откъде ще ми изскочи малоумен велосипедист  Stop

# 11
  • Мнения: 234
аз пък се надявам да станат повече велосипедистите, че да намалее малко тоя трафик  Heart Eyes
Нормално е да има велосипедисти, здравословно, не се замърсява околната среда. Задължително обаче трябва да има приспособени платна за колоездачите, в които да не навлизат колите - но мисля, че българина е с такъв манталитет, че това никога няма да стане  Grinning

# 12
  • Мнения: 6 991
аз пък се надявам да станат повече велосипедистите, че да намалее малко тоя трафик  Heart Eyes
Нормално е да има велосипедисти, здравословно, не се замърсява околната среда. Задължително обаче трябва да има приспособени платна за колоездачите, в които да не навлизат колите - но мисля, че българина е с такъв манталитет, че това никога няма да стане  Grinning
На това мнение съм.
Не карам велосипед само защото ме е страх от кучетата....

# 13
  • Мнения: 7 107
Само на каруцарите.
Да вземат да направят велопътеки и проблемът  с велосипедистите ще се сведе до хич.
Къде успявате такова натоварване на двуколки да откриете в момента?

# 14
  • Мнения: 2 480
Някога са издавали такива от КАТ на децата, след положен изпит за да се радват, а не по-необходимост. Няма нужда от книжки, а от ограмотяване и санкции! Тяхното движение навсякъде е съвсем безотговорно и хаотично! Често карат срещу движението, за тях не съществува червен светофар, качват се на тротоарите когато и където си поискат! А да сте чували за глобени велосипедисти и пешеходци през последните години??? Преди 20-30г. и това се случваше. Имаше  образователни филмчета по телевизията за правилника за движение вс. седмица. СБА организираше викторини на тази тема, както и опреснителни курсове за всички шофьори. От такива мероприятия  имаме остра нужда сега! И в у-ще трябва да се провеждат повече часове за този правилник като се обяснява за пешеходците и за колоездачите. Би следвало и родителите често да се занимават с това.
Е, най-добре ще бъде, ако направят навсякъде велосипедни алеи, както е в цивилизованите държави!   

Общи условия

Активация на акаунт