Абсурдни твърдения на педиатри?!

  • 3 272
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 718
Нямам особено голям опит в отглеждането на деца, но изчетох доста литература (съвременна и не дотам), подготвяйки се за появата на моята дъщеря. След нейното раждане обаче се сблъсках  с доста абсурдни съвети на педиатри, особено относно храненето, които ми се струват отживелица!За отношението да не говорим-под всякаква критика!
 В крайна сметка излиза, че човек трябва да се консултира с няколко специалисти, за да прецени кое е най-правилното решение за него и бебето!
Няколко примера за несполучливи според мен съвети и твърдения на лекари:
- вода със захар от първите дни;
- премахване на нощното хранене от първата седмица и заместването му с вода;
- оризова каша от втори месец против повръщане;
- захранване със сокове от втори месец;
- кърмене по строго определен график; отричане на кърменето на поискване;
- дохранване с АМ от първата седмица (да не би да не му стига кърмата);

Моля ви, ако сте се сблъсквали с подобни противоречиви преоръки от педиатри, споделете!
Все си мисля, че във всяка професия, човек трябва от време на време да обновява информацията, с която борави, да следи новите тенденции и изследвания, а не да се уповава на практики от преди 30 години. Особено ако се отнася за деца!!!

# 1
  • Мнения: 199
От моята педиатърка съм много доволна, но намерих нейни координати тук във форума Grinning. Иначе съм чувала какви ли не неща, сега се сещам за овесена вода на новородено против запек  ooooh! Темата сигурно ще бъде дълга - за съжаление Sad   

# 2
  • Мнения: 718
Ами с тези "компетентни" съвети съм се сблъсквала нееднократно, въпреки че бях прочела много за кърменето в библиотеката тук, в болницата толкова ми бяха "промили мозъка", че като ни изписаха бях заредила захаросаната вода и адаптето (защото ме убедиха, че и кърмата не ми достига). Бързо се опомних и не посегнах към тях, но параноята, че не ми достига кърмата ме държа в първите 2 месеца. Лично аз полезен съвет за кърмене и захранване от лекар не съм получавала, не поставям всички под общ знаменател, но ми прави впечатление, че повечето изобщо не са в крачка с тенденциите, новите проучвания и препоръки, карат си постарумо и това е. Разковничето според мен е да бъдем информирани, защото така по-лесно отсяваме истинските съвети от дезинформацията:
Ето малко за забавление, бисери от лекари и нелекари:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=312730.0
Ето и педиатри за изключително кърмене и късно захранване:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=367580.0
  bouquet

# 3
  • Мнения: 543
Ми сменяйте ги, бе Simple Smile

Аз пък бях прочела в една книга, която ми подариха, че втория месец се започва сокчето и отивам на консултация и питам кога ще даваме сокче. А лекарката ни ме погледна като натровена и рече: "Рано е още, мнооого е рано."

# 4
  • Мнения: 11 053
Хе, ми нашата педиатърка уж е поддръжничка на дългото кърмене, досега дума не ми е обелила за захранване, ноооо сега идват хитовете:

"Марта какво яде?"
"Само кърма, от четвъртия си ден." (в болницата поради мои здравословни проблеми хапна и АМ)
"Нощем буди ли се?"
аз послъгвам умерено: "Към 5 am".
"Аха, то 5 е вече сутрин, значи сте на 6 (!) хранения. Вода пие ли?"
"Не."
"Аха, отказва." (Аз не съм й давала вода или биберон никога.)

Абе къде учат тия хора бе...

# 5
  • София
  • Мнения: 2 004
Мен най-много ме ядоса съвета за предлагането на вода. И то не точно предлагане, а насилване  Twisted Evil Как (и защо) да насилвам детето да пие вода като явно кърменето на поискване му дава достатъчно течности.
Друго дразнещо беше да давам сок на един навършен месец. Като казах, че и СЗО препоръчва само кърма или АМ до 6 месеца педиатърката взе, че ми се разсърди.   hahaha

# 6
  • Мнения: 718
Да, това със сърденето е много характерно. Изключително лично приемат всеки опит за различно от тяхното мнение!

# 7
  • Мнения: 543
Много са абсурдите на нашия лекар, но няма да забравя как на 4 месеца ни посъветва да записваме на кухня. Преди няколко дена навършихме 1 годинка и реших да взема от кухнята. Яденето за 4-6 месец се състоеше от пасирано на едро пюре и аз с голяма скептичност взех, защото ние и до този момент ядем само перфектно пасирано. За голямо мое учудване детето си изяде около 100 грама, но след около пет минутки повърна всичко - причината беше люспа от чушка, малко по-голяма  от нокътя ми.
Така безславно завърши опитът с кухнята.
А иначе и на нас ни предписа веднага вода със захар, щото не се знаеше дали сме карали жълтеница....
 И още много други, ама бебето си иска своето сега.

# 8
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 298
трябва да споделя. ще правим ваксина. момчето плаче още преди да сме я сложили, защото му се спи и не иска да е по голи крака. слагам го на гърда, той се кротва (ест. всесилната цица) и аз казвам на сестрата - хайде. тя обаче се тръшва и изписква - не, ще  аспирира, ще се задуши. е, на моя отговорност постави инжекцията!!! синът ми даже не се събуди.
не знам, сигурно сте чували де, но сукането има силно обезболяващо действие за бебетата.
иначе педиатърът ми е готин, не е обстоятелствен, не дава акъл, освен ако не питаш. или може би ние от началото така си построихме отношенията.

# 9
  • Мнения: 636
Аз съм доволна от нашата педиатърка. Ако не беше тя да ме посъветва да спра добавката, която препоръчаха за дъщеря ми в боницата, сигурно нямаше да имам толкова дълъг кърмачески стаж.

Що се отнася до абсурдните съвети, вие конфронтирали ли сте ги? Може би педиатърът има нещо предвид, а не е непременно неграмотник и ако го попитате, ще ви обясни. Като питах защо трябва да давам вода на новороденото си бебе, педиатърката ми каза, че е с по-изразена жълтеница и че така по-бързо ще се изчисти. Прозвуча ми съвсем логично. Все пак, билирубинът е невротоксичен, а водата за кърмачета - само токсична Simple Smile Аз лично давах вода 20-тина дена и като се изчисти жълтеницата, спрях.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 004
Що се отнася до абсурдните съвети, вие конфронтирали ли сте ги? Може би педиатърът има нещо предвид, а не е непременно неграмотник и ако го попитате, ще ви обясни.
Ооо, аз съм от питащите  Wink Косьо нямаше жълтеница, а вода трябвало да пие, за да не се обезводни. А човека с такова отвращение я плюе и как пищиии като се опитам да дам нещо, което не тече от цица.

# 11
  • Мнения: 322
И аз не съм доволна от моята педиатърка, тъй като ми е първо детенце и бях много неука когато малката се роди, не знаех каво точно да правя, най-вече по отношение на кърменето. Гърдите ми бяха пълни, а педито ме караше да дохранвам с АМ, а не отчете факта, че само за 3-те дни в болницата малката беше възвърнала рожденното си тегло. Благодарение на бебчо, който твърдо отказа добавката, в края на първия месец само на кърма беше наддала 1.800 кг  Shocked. А тя, нищо не каза  Thinking, нито че е добре, нито че е зле. Продължи да ми препоръчва да дохранвам  ooooh!. Когато се урегулира кърмата, а аз естествено бях свикнала гърдите ми да са пълни и тежки, си казах, край, кърмата спря. Педито ми направи пробно кърмене, при което малката изсука 90 гр, каза че е малко, да дохранвам. Изобщо тя си говори, аз си правя каквото си знам. Вече не ме пита изобщо кърмя ли, не кърмя ли, пък и по-добре. А, не се разминахме и с препоръките за сокче от 3-ти месец, пюре от 4-ти и т.н., при което и заявих, че не бързам да захранвам.
Онзи ден малката беше болна малко, но нашта щяла да ходи на семинар, бла-бла, та ни прати при друга педиатърка по заместване. Та тази щом видя Калина, и вика " Ооо, ти май си кърмено дете, щастливка си, малко останаха такива като теб, браво."Та има си хора и хора. Все пак аз съм си я избрала по препоръки на тоя и оня, добре че ги има форумите и интернет, които между другото са доста ненавиждани от педиатрите. Мойта ми вика: вие с тея форумиии.... Еми така е, докато има такива като вас.

# 12
  • Мнения: 425


Що се отнася до абсурдните съвети, вие конфронтирали ли сте ги? Може би педиатърът има нещо предвид, а не е непременно неграмотник и ако го попитате, ще ви обясни. Като питах защо трябва да давам вода на новороденото си бебе, педиатърката ми каза, че е с по-изразена жълтеница и че така по-бързо ще се изчисти. Прозвуча ми съвсем логично. Все пак, билирубинът е невротоксичен, а водата за кърмачета - само токсична Simple Smile Аз лично давах вода 20-тина дена и като се изчисти жълтеницата, спрях.
Ами няма нищо такова -билирубинът се изхвърля с акото,а не през бъбреците-така че е по -добре бебето да се слага по -често на гърда за да ака по-често,отколкото да се налива с вода.
Иначе и аз съм получавала от педиатърката ни абсурдни съвети-за кърмене по режим и че първите дни бебето трябвало да изсуква точно по 70 гр на хранене #Crazy-но слава богу,не съм ги спазвала-и съм и го казвала-не ме е страх да влизам в конфронтация,когато съм абсолютно убедена в правотата ,на това,което върша.Глупостите от сорта на сокче от 40-тия ден-ей много ги обичат тия срокове-съм си ги пускала край ушите-на въпроса давам ли-казвам "Не" и така.

# 13
  • Мнения: 543
Да напиша още нещо - с мъжа ми се уговаряхме какво да лъжем за захранването...
А по въпроса за конфронтацията - в края на първи месец ми кза да дам сокче, аз се възпротивих и док се съгласи, но при втория месец беше категоричен  трябва вече да се дава сок, че закъсняваме....
Добре, че е форумът!

# 14
  • Мнения: 718
А, пропуснах и още няколко изказвания на "специалисти":
- от сокчетата през 1-2 месец минавали коликите (!!!???)
- кърменето на поискване се практикувало само от циганите (!!!!!!)

БЕЗ КОМЕНТАР!!!

Общи условия

Активация на акаунт