Разчитане на резултати от КТ - има ли специалисти тук?

  • 2 271
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 272
Здравейте, почвам с малко предистория. Става въпрос за баща ми. Той е на 60 години. От 30 и няколко години е международен шофьор - т.е. работата му се изразява в това да е седнал и да натиска газ и спирачки. От няколко месеца усеща изтръпване в дясното стъпало - може да стъпва на пръсти, но не и на пета. Той не обърнал голямо внимание и не взел мерки на време. При рутинна лекарска проверка от фирмата му докторката му каза, че не може да пътува, тъй като открила , че има пареза на крака. Стоя в болница 10 дни на системи и инжекции - казва , че няма никакво подобрение. В момента прави и физиотерапия. Остават му още 3 процедури. Пак нямало ефект. Направи си скенер и ето резултатите:

КТ изследване на лумбален сегмент от гръбначния стълб на нива L3/4,L4/5 и L5/S1/C дебелина на среза и стъпка от 3 MM /:
На ниво Л3-Л4 се наблюдава дорзална дискова протрузия. Двустранно стеснени латерални рецесури. Стеноза на вертребрален канал – интерпедункуларен размер – 11 мм.
На ниво Л4-Л5 дискова патология не се установява. Стеноза на десен летерален рецесус. Абсолютна стеноза на вертебрален канал – 9 мм.
На ниво Л5-ЕС1 наличие на неголяма дорзална дискова протрузия. Стеснен се представя ляв латерален рецесус. Нормални размери на вертебрален канал.
На скенираните нива – груба ръбова остеофитоза в областта на прешленните тела и спондилоартрозни изменения на интервертебрални стави.


Интересното е, че казва , че не изпитва абсолютно никакви болки - нито в кръста, нито в крака - само това изтръпване и невъзмоността да стъпва на пета. Много е притеснен, че няма да може да пътува повече. Аз също съм много загрижена за здравето му.
Моля някой компетентен да каже - това много ли е опасно и какво следва от тук на татък?
Извинявам се за дългият пост. Надявам се все някой да го прочете. Благодаря предварително.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 00:05 от Raliva

# 1
  • Мнения: 166
Предполагам,че състоянието му се проследява от невролог и неврохирург.Лечението на пареза на периферен нерв е нерядко дълъг и труден процес,защото тя/парезата/ е следствие на нещо.От направения скенер става ясно ,че има дегенеративни изменения по прешлените и ставите,формиращи гръбначния стълб/това,което наричаме в ежедневието шипове/,но и наличие на две нива на дискови хернии и най-вече-стеснението на гръбначния стълб в областта на кръста.Тогава,когато измененията са напреднали и не се очаква кой знае какво подобрение от консервативни методи на лечение-противовъзпалителни,физиотерапия,се прибягва и до хирургична интервенция.Най-добре търси мнението на добър невролог и неврохирург.Успех.

# 2
  • Мнения: 2 272
minilini благодаря ти за бързият отговор. От цялата терминология ми стават ясно само шиповете.... другото не го разбирам.
Значи положението си е за операция , така ли да го разбирам ? Sad

# 3
  • Мнения: 166
Едва ли някой от тук ще се нагърби да каже какво точно е необходимо във вашия случай,посочих възможните варианти-довери се на лекарите-Варна не е малък град,имате добри специалисти.

# 4
  • Мнения: 623
Мила Raliva защо ми се струва, че тук няма кой да ти разчете резултатите
По-скоро има опасност, някой да ти изкара акъла

Да наистина един шип може да причини подобни симптоми на пареза
Но все пак диагнозата трябва да се постави от правоспособен лекар в реалния му кабинет, а не от виртуалното пространство

Най-добре търси мнението на добър невролог и неврохирург.
А ако евентуално не е от тяхната компетенция те ще ти кажат към какъв специалист да се обърнете още

# 5
  • Мнения: 2 272
Благодаря на всички за отговорите. В момента става въпрос за Пазарджик ,  може би не всички доктори са такива, но тези при които той е отишъл не са му обяснили нищо! Само са го стреснали . И аз реших да пиша във форума, както обикновено , когато нещо не ми е много известно. Иначе - да . Предполагам ,че ще смени лекаря и ще видим. Просто исхах да разбера дали е опасно това състояние и дали непременно ще се наложи операция. Както и дали ще може да пътува пак, понеже за него това е много важно.

# 6
  • Мнения: 623
Ще получиш отговор на всичките си въпроси
Но малко търпение ти трябва, няма да е тази вечер и не от нета  Grinning

Диагноза не се поставя така наслука, даже и от лекари
А в Европа, но в цивилизованата  Grinning лекарите сами търсят мнението на друг техен колега
Е у нас за съжаление не е така и ние сами трябва да си търсим другото мнение
А когато го потърсим, може да бъдем упрекнати
Но ти търси, нищо че лекарите не го одобряват

Желая ти успех

# 7
  • Мнения: 2 272
Ще получиш отговор на всичките си въпроси
Но малко търпение ти трябва, няма да е тази вечер и не от нета  Grinning

Диагноза не се поставя така наслука, даже и от лекари
А в Европа, но в цивилизованата  Grinning лекарите сами търсят мнението на друг техен колега
Е у нас за съжаление не е така и ние сами трябва да си търсим другото мнение
А когато го потърсим, може да бъдем упрекнати
Но ти търси, нищо че лекарите не го одобряват

Желая ти успех




Благодаря ти !!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт