възли в щитовидната жлеза

  • 4 633
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте всички! Първо да Ви кажа, че Ви чета отдавна и сте страхотни! Няма друг форум с толкова много информация.
Та на въпроса ми. То е всъщност по-скоро оплакване, защото съм много неориентирана. Преди няколко дена ходих на ендокринолог и ми откри 1 възел в щитовидната жлеза 5мм, даде ми направление с някакъв хормон, който да изследвам и каза да му звънна по телефона за резултата. Освен това лекаря каза, да го посетя след 2-3 месеца и че тогава може да се наложи да ми прави биопсия за да види какво е възелчето. Аз просто се паникьосах и оттогава не съм спирала да плача и да се тръшкам, че имам рак. Четох в интернет, че само 5% от възелчетата били злокачествени, но аз все си мисля, че точно аз ще съм "късметлийката". Ужасявам се при тази мисъл просто. Близките ми казват, че щом лекаря е преценил да отида след 2-3 месеца, значи не мисли,че е сериозно.
Момичета въпросите ми са глупавички май, но все пак ще ги задам  newsm78
Ако е злокачествен възел това означава, че ще е рак нали? Ако е такова и ми се направи операция ще трябва ли да минавам и през химиотерапия?  Ще мога ли да имам деца след такава операция? Да каже някой нещо повече за злокачествените възелчета! Четох много по темата, но все не ми е ясно.
Много ми е зле вярвайте ми, и то не защото аз ще се затрия, а заради близките ми, които преживяха много напоследък, та остана и аз да направя някоя беля.
Благодаря Ви предварително

# 1
  • Мнения: 1 163
Теss,
първо се успокой /ако въобще си в състояние да го направиш/. Когато бях на 23години отидох на ендокринолог за щитовидната жлеза. Тя ме прати на екограф и той установи два възела в левия лоб. Не са ми казвали, че това е рак и тем подобни неща. Пих известно време елтероксин /от който се чувствах ужасно зле и на моя глава го спрях/. Сега съм на 34 години, миналата година лятото реших да си прегледам щитовидната жлеза все пак са минали 11 години. Отидох при ендокриноложката като и обясних проблема и че от толкова години не съм се занимавала със щитовидната си жлеза, нито съм пускала изследвания и как имам два възела в левия лоб. Еми какво да ти кажа докторката НЕ ВИДЯ ВЪЗЛИ. Как преди 11 години съм ги имала а сега ги няма. Явно никога не съм ги имала. Ако бях на теб щях да искам втора консултация с някой друг ендокринолог. А пък и са важни изследванията нека да излязат резултатите.
Според мен отиди и на друг лекар. Hug Hug Hug Сигурна съм, че ти няма нищо. А и ако е толкова належащо защо те вика чак след два три месеца а не веднага. А излязоха ли резултатите на хормона?
На мене ми видяха и хашимото на видеозона но пък изледванията ми бяха безупречни така че и тая диагноза не се потвърди.
Успех и пиши как си!

# 2
  • Мнения: 142
Нищо страшно или притеснително няма във възлите в повечето случаи. За съжаление тези проблеми са доста чести при жените. Възлите са или наследствени, или в резултат на някакъв силен емоционален стрес и/или продължителен стрес. Преди да си слагаш диагноза рак, се успокой, отиди за второ мнение. Най-добре при най-добрите специалисти - които оперират възли. Например в университетската болница по ендокринология до Министерство на земеделието в София (не видях от къде си, ако живееш в друг град потърси друга голяма болница, където работят специалисти).
Ако наистина имаш възел има няколко възможности - след като установят как фунционира щитовидната жлеза (изследват се хормоните) могат да ти предпишат лечение ако има някакъв проблем. Ако няма, и самия възел не е притеснителен се наблюдава периодично. След години може да се наложи операция ако ти пречи, но може и да не се наложи. Биопсията знам че не е много препоръчителна - от една страна е трудно да се проникне точно във възела и второ не е желателно да се раздразва самия възел.
Ако в крайна сметка препоръчат операция - и това не е страшно. Аз съм оперирана - имах два възела - единия доста голям и ми пречеше, затова се оперирах. След операцията се чувствам добре. Имам и син вече, забременях без проблем, за това не се притеснявай. Peace

# 3
  • Варна
  • Мнения: 956
tess_of_durbervilles,  aз съм от тези 5% с рака.
Оперирана съм преди почти 6 години. При този вид рак не се прави химиотерапия  Naughty а терапия с радиоактивен йод.
Не се притеснявай предварително  Hug
Ако наистина се наложи биопсия  ще ти препоръчам д-р Райков - виждам, че и ти си от Варна. Той ми е правил 2 пъти биопсия и той ми откри рака, докато разни светила ме препращаха насам-натам и ме бавиха няколко години.
Успех  Hug

# 4
  • Мнения: 4
Благодаря на всички за бързите отговори. Малко по-спокойна съм вече.
Амар аз ходих точно при др Н.Райков. Явно съм нацелила правилния лекар. Благодаря Ви отново момичета, наистина сте страхотни.  Hug

# 5
  • Мнения: 305
Aelia, би ли споделила къде и при кой си се оперирала. На майка ми и предстои оперция и се чудим на къде да се насочим

# 6
  • Мнения: 142
Bonni, оперирах се в Университетската клиника по ендокринология и геронтология на ул.Дамян Груев. Мен лично ме оперира д-р Кънев, но повечето специалисти там са отлични - само с това се занимават.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 439
Здравей Tess,
Опитай да се успокоиш...макар че е много трудно. Аз не успях да свикна с мисълтта за възела ... прочетох че е малък процента на злокачествените възли а дори и да се окаже такъв е още по-нисък процента на смъртността при този рак. Преди 2 месеца случайно видях моя възел в огледалото, но той беше вече голям и се отрових...подивях, ревях първите дни като магаре,,,качих 10 киолграма щото се успокоявах само с пастички. Сега си се чудя на акъла си ама тогава.
Оперирах се на 9.12 в Университетската болница при доцент Радев. Възелът си беше доброкачествен ама на мен още не ми е минал съвсем ужаса...понякога се питам ами ако са се объркали.
Възлите в щитовидната са много често срещани и ако не ти създава проблеми или не е голям няма нужда от оперативна намеса.
А къде работи този доктор Райков. ендокринолог или хирург  -че сега трябва да си следя левия дял на жлезата щото само той ми е останал...
Спокойно и по-малко се тревожи,  че стреса много влияел на жлезата  bouquet

# 8
  • Мнения: 71
здравейте, имам проблеми със щитовидната жлеза и ми предлагат операция, защото имам възал който бил оплътнен.Възела го имам от 9 години, беше 2см и половина и със ел тероксин 50 падна на 0,8см. Ще се оперирам при доцент Радев в университетска болница Варна. Някои знае ли дали е добър хирург, тежка ли е операцията, след това боли ли много?  Моля за отговор и мнения.

# 9
  • Мнения: 4
Здравей soleil!
Др Райков е ендокринолог и работи в МЦ "Плюс" - Варна. На мене ми беше препоръчан от моята лична лекарка, а и в нета открих доста добри отзиви за него. Има уеб страница - http://raikovendo.dir.bg/ с координати.

# 10
  • Мнения: 142
тежка ли е операцията, след това боли ли много?  Моля за отговор и мнения.
Операцията е лека, прави се при пълна упойка, нищо не усещаш. После боли като при силно възпалено гърло. Ако всичко мине нормално за 3 дни те изписват. Не се страхувай  Hug

Общи условия

Активация на акаунт