Дърпана баница - стъпка по стъпка

  • 66 861
  • 111
  •   1
Отговори
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Знам, че има такава рецепта в нета, още ми е пред очите изкусителната снимка на Пина  Crazy , но май стъпка по стъпка снимано не се сещам...пък и да има, просто да ви подсетя.
 
Майка ми е от Плевенския край и гостуванията там в детството ми винаги свързвам с печената кокошка, топлата питка и дърпаните баници, с които баба ни посрещаше.
Майка ми също меси хубави баници, но отдавна не е, че  вече я болят ръцете.
Аз все се каня да я накарам да ми обясни кое как, но днес не се стърпях и реших да се пробвам.
Ами стана, никак не е трудно.

Ето рецептата и снимки стъпка по стъпка, за да опита всеки, който желае.

За тестото:

600 гр. брашно /ако е нужно, добавете още/
300 мл. хладка вода
7-8 с.л. олио
1,5 с.л. сол

300 - 400 гр. сирене
мазнина /олио, краве масло, маргарин/ за поръсване на корите

Замесете меко и еластично тесто /аз пуснах машината, че имах друга работа/.
Оставете час да почине. Разделете на 6-7 топки. Плюйте си в пазвата  Mr. Green и почвайте да дърпате ето така:

Първо раздърпайте с ръка всяка топка:

Поставете на намаслена повърхност и продължавайте да раздърпвате/ за начало може леко да разточите с точилка/:

Раздърпват се крайчетата с пръсти ето така:

Трябва да стане много тънка кора, да прозира през нея. Не се притеснявайте, ако някъде се скъса. С нож изрежете по-дебелите краища:

Намазнете и посипете с натрошено сирене:

Навийте на руло:

Навийте като охлюв всички кори в намазнена тава. Отгоре разпределете парченца масло:

Печете в предварително загрята фурна до зачервяване. Напръскайте обилно готовата баница с вода /около 3/4 ч.ч./, завийте с кърпа и оставете да омекне.
Да ви е сладко!



П.П. Тържествено обещавам съвсем скоро да накарам майка ми да направи и от дърпаните сиропирани баници  Crazy - ще снимам и записвам прилежно всичко bowuu.

Последна редакция: сб, 24 яну 2009, 19:47 от mari_eta

# 1
  • Мнения: 7 474
Страхотно изглежда  Crazy и благодаря за снимките  bouquet

# 2
  • Мнения: 3 830
Много добре.  bouquet
Баща ми прави по подобен начин тутманик. Някой ден ще снимам и покажа и по неговия начин.

# 3
  • Мнения: 1 195
 Браво smile3501
Много добре изглежда  bowuu

# 4
  • Мнения: 515
Браво страхотна е!
Estellia заинтересува ме с тутманика...

# 5
  • Мнения: 3 830
Браво страхотна е!
Estellia заинтересува ме с тутманика...

Скоро ще го накарам да го направи и ще дам подробно описание, снимки и т.н..  Peace

# 6
  • Мнения: 1 352
А така, сиропираната ме интересува мен, ще чакам рецептата Flutter.

# 7
  • Мнения: 1 283
  bouquet Браво mari_eta ! Благодаря за старанието  и обяснението! Как ми се прияде такава баничкааа, ама един мързел ме е хванал напоследък. Записвам се да следя темата и за другата сиропирана баница  Peace

# 8
  • Мнения: 1 785
Мариетка, чудесна работа. Благодаря за подробното описание..., амааа..., абе, да си го кажа, страх си ме е за това нещо и това си е.
Имам един въпрос, не се ли дърпа във въздуха, аз такива спомени имам, така, като гледам се дърпа на маса. И още един въпрос, тегли се с мазнина, така ли? Пак грешно съм разбрала, че тая работа се прави с много брашно. Ще се пробвам аз. Ама с малка доза. Дозичка. Пък да видим  това чудо   chef

пп: Къде е рецептата на Пина, спомням си, че имаше тема, но не я откривам. Няма я и в нейните рецепти.

# 9
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мариета, ох, такава вкусотия са сиропираните баници Crazy...по спомен пак се дърпаха, но после всяко руло се усукваше и издърпваше. Пак се пекат на охлюв завити, после леко се начупват както са в тавата и се заливат със сироп...ммммм, калорийни бомби, ама страшно вкусни Mr. Green.

Кърли Сю, не, на маса се дърпат. Даже в оригинал  Laughing майка ми постилаше парче плат, и дърпаше на него. Тя така раздърпваше корите, че провисваха от кухненската маса и после повдигаше плата и с него ги навиваше...аз нейните умения незнам дали ще стигна, но щом от първия опит успях, значи всеки може. И не, не се намаслява, само мушамата на масата леко намаслих, че да не залепват. И никакво брашно не се слага. Колкото са по-тънки корите, толкова е по-вкусна.

Тази доза тъкмо стига за една стандартна тава за баници.
Снощи топла-топла уж щеше само да се опита, пък почти замина тавата Laughing. Тази сутрин студена също е много вкусна - щом големия сега лапа и пита за още, значи е супер!/щото той е такова злоядо магаре Crossing Arms.../.
Пък дребния снощи обикаляше и зяпаше като малко гардже "Ам-Ам" hahaha...после цяла нош вода лока, че сиренето ми беше малко солено.

# 10
  • Мнения: 1 785
Срам, не срам, да си кажа. Нищо не стана. Аз си знам, че съм с две леви ръце, ама, пусто, мерак...
Замесих малко топченце, да не става зян, разделих го на две, едното пробвах да дърпам с намаслени ръце, другото - с набрашнени. И двете тръгнаха да се късат  Rolling Eyes, но аз очквах този вариант  Twisted Evil. Точилката чакаше в бойна готовност. Добре че за такива като мен има точилки. Свих набързо две малки кори. Ама много ме е яд, че не мога да ги издърпам като вас. Сега ще пека. Ако стане нещо - снимка.
Въпреки че съм срам за темата.
Мариетке, такава носталгия ме хвана с това "ам-ам"  Heart Eyes

# 11
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Кърли, ей сега проведох телефонна консултация с майка ми. Каза, че за по-добро дърпане малко оцет да се сложи в тестото.
Ама мойта и така стана. Бавно, бавно, само издърпваш краищата както съм показала. И какво като са се скъсали - и по мойте имаше дупки, то после като завиеш не личат Mr. Green.
А, и за сиропираните ми каза, ама нека да минат два-три дни, че съвсем ще се освиним ooooh!...

# 12
  • Мнения: 11 607
Къдравелке, ето на Пина, има я в рецептите и - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122983.msg3591245#msg3591245 - аз я правих скоро, една от грешките ми бе,че я оставих прекалено суха. Като габровка към маслото се отнесох.....

Ще пробвам и тази...Мда.....аз понякога такива брюкселски дантели правя, че ме е срам от мене си! Ама не се и отказвам...

Сиропирани и сладки баници не обичам, нито сладки питки. За сладкото си има шоколад.

И друго - Мариетке, как няма да я правиш баницата, като в темата за хлебопечките щеше да си родиш.....До последно!

Къдравелке, и аз съм с две лени....Едината от тънкостите за мен е тази наистина да се оставят топките да починат и по-леко се дърпа с тесто, което има повече мазнина в себе си. Ръцете намаслени и смело.

# 13
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Стига бе, Маме, такава съм, със скръстени ръце не стоя Blush...ей на, има още от Кодрит кадира, малко от баницата, пък аз все на Наталина във Виенските кифли ми е ума...съмнявам се, че няма да устискам до довечера, ама де да видим...
Пък официално съм на диета, опитвам по малко и толкоз, че иначе ooooh!...

# 14
  • Мнения: 1 785
Момичета, мерси за скоростните отговори, ама изобщо не си мислете, че за една-две дупки се кахъря. Просто не можеше да се дърпа и това е. Щях да направя нещо като пръстен  Embarassed, ако бях продължила в същия дух. Хммм, може би грешката ми е в това, че не чаках достатъчно. Гледам сега и на Пина рецепата (Мамче   bouquet, уж гледах  Rolling Eyes), трябвало да се чака. Трябва, трябва, ама сърце юнашко трае ли...
Абе, може би ще се опитам пак (по-скоро ви лъжа  Laughing), но с точилката поне имам коз. Пук после може и да послъжа, че съм я дърпала  Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт