Бързо питане - съкращаване на лични имена

  • 13 533
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 915
Привет.

Едно бързо питане, че пиша едни Протоколи в офиса, а колегите не са ориентирани нещо.

Та значи, искам да изпиша съкратено лично име и да изпиша цялата фамилия - примерно Д. Петров.

Защо имам някакви бледи спомени, че ако името име започва с гласна, последвана от съгласна, то трябва да съкратим до втората буква - примерно от Ивелина Петрова да стане Ив. Петрова, а не И. Петрова... Thinking

От друга страна, това не важеше ли и за първа съгласна в името, последвана от втора такава - примерно от Светлана Петрова, става Св. Петрова, от Христина Попова - Хр. Петрова.

А ако е първата съгласна, следвана от гласна, се съкращава само по първа буква - Мирослава Петрова - М. Петрова...

Така ли беше или съм забравила?  Thinking

# 1
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Според мен е точно така! Но да не те подведа изчакай и някой друг Peace

# 2
  • Мнения: 4 915

Май така си беше - съкращава се до съгласна.

Благодаря.  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 6 302
Не, не е съвсем така. За Св. Петрова си права. За Ивелина Петрова и двата варианта са правилни, т.е. по твоя преценка го правиш.

# 4
# 5
  • Мнения: 3 634

А на гласна можеш да съкратиш само, ако името започва с "й" - Й. Йовков, а не Йор. Йовков  Peace

# 6
  • Мнения: 2 388
За Ивелина Петрова и двата варианта са правилни, т.е. по твоя преценка го правиш.

Защо са правилни и двата варианта? Моля да поясниш. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 915
Да, и на мен ми е интересно.  Simple Smile

Благодаря на всички.

# 8
  • Мнения: 388
Привет.
Така ли беше или съм забравила?  Thinking

така е не си забравила  Simple Smile

# 9
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 562
За личните и бащини имена се съкращава след първата буква или след съгласна - правилно е и Св. Петрова и С. Петрова. Справка - някоя граматика, аз ползвам "Кратка практическа граматика на бълг. език", изд. Труд.

# 10
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Аз доколкото си спомням правилото за съкращения беше, че се съкращава задължително преди гласна, независимо с каква буква започва името (Йордан - Й., Иван - Ив., Стоян - Ст., Андрей - Андр., Христо - Хр. и т.н.)

# 11
  • Мнения: 307
Специално за Андрей - Андр. според мен е само Андрей - А.
Светлана може и Св. и само С.

# 12
  • Мнения: 2 388
Да питам директно аз.
От известно време получавам едни оферти, подписани от И. ( Иван ).
Правилно ли е или не?

# 13
  • Мнения: 307
Правилно е. По последния речник, който имам от 2002 г. пише, че се съкракава така:
Ива Петрова - И.Петрова
Ана-Мария Петрова - А.-М. Петрова

П.П. Не се съкращават лични имена само ако вървят с прякор.Примерно  ако някой си Иван е известене като "Иван Големия карък" не се съкращава.

# 14
  • Мнения: 2 388
Благодаря. Ще спра да се дразня тогава, защото грешката е в моето незнание.

Общи условия

Активация на акаунт