Към тези, които са си правили сами локалното парно

  • 22 917
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 100
Здравейте, татковци Simple Smile
Взехме си апартамент, НС и сме решили да правим сами локално парно, да се топлим с камина с водна риза, на твърдо гориво (комбинирано дърва и въглища). Има ли такива от вас, които сами са си правили такова парно? Бихте ли споделили някои тънки моменти, които е добре да знаем при направата? Simple Smile На снимков материал също много ще се радваме - най-вече за идеи за камината, разположение и т.н.

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Първо, тази тема не е за Татковци и я местя в Нашият дом...

И второ... Подписът ви е по-голям от максимално разрешения... Можете да оставите или само линийката, или само картинката... Но не и двете...!

# 2
  • Мнения: 161
Имам един-двама приятели дето са си правили самосиндикално парното и имаха най-различни проблеми. Аз не бих те посъветвал да се вържете с препоръчан от познати "спец" дето си работи самосиндикално, защото когато стане проблем върви го намери ако щетите са големи.
Какво да е парно (аз съм на газ) си има нужда от съответните изчисления - помпи, обем на водата в кръга, сечения на тръбите , мощности на радиатора, съчетание между тръби, радиатори и камера предвид електролизата и и пр. затова ви препоръчвам да си изберете читава фирма и да дадете някой лев повече, но да ви дадат гаранция и при донастройването да ги скъсате да идват да ви оправят нещата. Има си трикове и донастройване и без него не можете да минете. Камините на дърва са ниско автоматизирани и ще ви трябва известно време докато свикнете да подавате дърва така че да не ви е много жега, нито да е студено и да не превишавате определени атмосфери налягане и температура на кръга.
На първо място препоръчвам Ерато, вече сами си преценете и можете да поразпитате масата от други фирми - Топло, Жега и пр.

В новото строителство климатикът е предимство, особено ако е с разните му там поленови, плазмени филтри и пр. защото изсушава въздуха. При парното ще ви бъде по-комфортно но влажността на въздуха в помещенията ще бъде сравнително повече, е.. ще проветрявате малко по-често първите две години, няма как.

# 3
  • Мнения: 2 926
Ние сме с локално парно - камина с водна риза.
Отопляваме огромен апартамент от 5 големи стаи, големи коридори, баня и отделно тоалетна.
Изключително съм доволна, топлината няма нищо общо с тази от климатика.
Не знам дали си наясно, но доста солено ще ви излезе изграждането на самото парно.
Но определено си заслужава.
Радиаторите са в зависимост от квадратурата на стаята.Във всяка стая са ми с различен брой ребра.
Не знам какво точно те интересува....

# 4
  • Мнения: 2 100
Карамел, няма да ни излезе по солено от това фирма да ни го направи. Simple Smile Апартамента е с 2 спални и дневен тракт, има добра външна изолация. Към момента ме интересува дали използвате въглища или сте само на дърва и каква температура поддържате в стаите? Самата камина отдава ли много топлина или трябва да се слагат допълнително радиатори в стаята, където е? Имаме идея да сложим камината до кухнята, но незнам дали ще топлоотдава много и дали този вариант ще е удачен. За момента ще питам това, а по направата после  Simple Smile

chefolino, проблема с влагата сме го измислили - влагоуловител+печка тип чудо  Crazy

# 5
  • Мнения: 2 926
Да, определно ще ти излезе по-евтино, но все пак трябва човека, който го прави, да знае какво прави Simple Smile
Ние използваме само дърва, защото тия въглища са прекалено кофти да ги разнасам из хола.
За топлината от камината много зависи от квадратите на стаята в която се намира.
Радиатори имам във всички помещения, без хола, където е камината.
Хола е голям, но камината е съвсем достатъчна.За съжаление в момента не мога да ти кажа точната квадратура.
Но там където е камината ми е най-топло.По другите стаи поддържам около 24-25 градуса.

# 6
  • Мнения: 2 100
Изненадах се като прочетох, че в стаята с камината нямате радиатори. През фирмите, през които минахме всички ни казваха, че е задължително да има радиатор и в стаята с камината...че и в коридора. Колко + колко kW ви е камината? Стаята, в която ще ни е камината е 25кв.м. Ние ще предвиждаме да слагаме и колектор..и там имаме въпроси.  Crazy

# 7
  • Мнения: 2 926
Оффф струва ми се, че 21 kw, но да не те излъжа.....
Поне такъв спомен ми е останал....

# 8
  • Марс
  • Мнения: 439
Здравейте, първо извинявай че ползвам тази тема, но го правя за да не отваряме постоянно нови.
Та аз чух много добри отзиви за камина, но не с радиатори е с топъл въздух, и ако някой има, също ще помоля за отзиви и майстори. Да кажа само, че не сме от тези които издържат на 18 С, трябват ми поне 24-25С.

# 9
  • Мнения: 931
Нас в момента също ни вълнува този момент с парното само че ние се спряхме на котел, защото сме в къща.И ние мислихме само да си го направим но не рискувахме спряхме се на специалсти които дойдоха и ни измериха обема на помещенията дадоха ни оферта и всичко необходимо за парното от котел до кранчетата.Казаха че можем да си купим материалите и да викним пак специалисти да ни го монтирам, е не инженери този път но пак хора от тази фирма.Така спестяваме печалбата от материлате които фирмата взема от тези неща и плащаме само за офертата и монтажа на инсталацията на въпросната фирма.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 931
Хич не рискувайте да си го правите сами. Намерете си и читав майстор, защото специално за системите с камина си има някои тънкости, за да не стане после бум. И задължително отворена система.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Ние сами си го правихме, но мъжа ми се занимава с такъв тип дейност.
На база квадратура (кубатура) се изчислява размера на радиаторите и камината (киловатите), каква циркулационна помпа (на база обем вода), разширителен съд, трябва да се помисли от къде ще се пълни и празни системата(наличие на водопровод и канал). Ако е отворена системата се изгражда по малко по-различен начин от затворената(като местоположение на отделните компоненти).
В стаята, в която е камината няма нужда от радиатор. Колкото крайни точки имате (радиатори, бойлер), колекторите (на подаващата и на връщащата тръба) трябва да са с толкова разклонения.
Системата може да изградите с тръби 16 (най-тънките), но по-добре е с 18 или 20 (оскъпява се естествено). Размера на подаващата тръба от котела (камината) до колектора по принцип е 32.
Това в най-общи линии.
Предполагам си наясно с прахоляка и мърсотията, които ще са налични в стаята, където се помещава камината.

# 12
  • Мнения: 2 100
Аз пак да кажа, че сами ще си го правим при всички положения. Няма смисъл да казвате да не го правим. Така сме преценили, сигурни сме, че ще се справим. Все пак не правим космическо оръжие  Crazy Предложенията от фирмите за нашия апартамент са такива - материалите ако са 2500, с труда излиза 4500-5000, което за мен е някакъв абсурд! Майсторите вземат доста парички, затова ние сами ще си майсторим. По тази причина сами ще си слагаме и плочките и ламината...абе целия ремонт само ние...Но това е друга тема.  Peace

Aннa, системата ще е отворена Simple Smile

vesi1, благодаря, че се включи с конкретна информация  Simple Smile Искам да попитам ако в една стая се слагат 2 радиатора на какъв принцип трябва да са свързани - последователно или не?
А колектора го мислим само да е за топла вода, не за отопление.
Има ли камина, която може да ни препоръчате, но да е на дърва и въглища. Квадратурата на апартамента ни е 74кв.м.

# 13
  • Мнения: 2 068
Нашето парно баща ми  и неговите приятели / все разбирачи  Whistling/ го направиха.
И така Радиаторите така са вързани че ако отвъртиш каранчето на единия другите спират да топлят. Разширителния съд е затворен а трябва да е отворен. Печката е само за 2 радиатора ние имаме 4  Mr. Green http://www.diplomat.bg/product_details.pcgi?product_id=35
+ с мъжа ми вързахме и бойлер. Връзките не са направени както трябва и често текат.
Та това нещо да се учудиш но топли. Отиват ни околи 25кг въглища за 12ч. Дърва не използваме.
Обаче моят съвет е да си наемеш някой който наистина разбира, за да не обикаляш като мен да проверчваш радиаторите и да попиваш водата.

# 14
  • Мнения: 1 187
А колектора го мислим само да е за топла вода, не за отопление.
Той се връзва за същата система. Ползва се един разширителен съд и един ups. Тази цена за труд не ми се струва реална. По-добре поискай оферти и от други фирми или просто помоли някой от майсторите да ти го прави след работа. Така парите ще отидат само за него и ще е много по-евтино. Камината мъжът ми си я направи сам - ще кача утре снимка.

Общи условия

Активация на акаунт