Първите седем години на недоносеното

  • 3 726
  • 16
  •   1
Отговори
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Точно преди 7 години се роди, 3 месеца преди термин (28гс), моят любим и неповторим Сашко. 1110 грама, нито повече нито по-малко. Точно по това време бях в операционната, между живота и смъртта. Последваха тежки месеци на притеснения и сълзи. Първо се молех да оживее, после да няма тежки увреждания, после постепенно спрях да разказвам на всеки срещнат, че е недоносен, спрях да коригирам възрастта му. Е, никога няма да забравя че се е родил недоносен, де! Питах се дали ще седне, дали ще се изправи, дали въобще някога ще се научи да яде (само на биберон до 2 годишен), дали ще проходи ( веднага след това протича и до днес не е спрял). Днес си имам рожденик, жив и здрав, такъв, за какъвто не смеех и да мечтая точно преди 7 години. Той е като всяко друго дете, жилав, здрав, абе, пъ, пъ, да не е на уроки. Много е интелигентен според думите на учителката и така. Някой път ще ви разкажа подробно за първите ни дни и месеци. Аз отдавна не влизам във форуми за недоносени, поне не по 7 пъти на ден, както когато се роди. Тогава често гледах снимки на големи недоносени и много им се радвах. Благодарна съм на родителите минали по трънливия път на неонатологиите, които тогава ми вдъхваха кураж. Аз едва ли ще съм ви от полза, тъй като вече съм позабравила терминологиите и проблемите на недоносените като БПД (бронхопулмонарна дисплазия), CPAP, ROP и така нататък. Искам да ви вдъхна кураж, да ви пожелая здрави нерви и търпение и от все сърце вашите мънички съкровища да са ви живи, здрави и много щастливи! Ето го съкровището ми, снимките са отпреди 3 месеца и веднага щом имам нови ще ви ги пусна!

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=288033&pid=7766129

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=288033&pid=7766031

Красавец е, нали Peace?

Успех и лека седмица на всички

# 1
  • София
  • Мнения: 39 723
Голям сладур е твоя Алекс   bouquet

# 2
  • Мнения: 6 604
Честит рожден ден и от нас на големия Сашко.



НАистина е голям сладур.
Този пост сигурно и аз ще го напиша по абсолютно същия начин след 7 години. Дай Боже със същия оптимизъм. И мен ме преследват същите притеснения. И Мария е родена толкова рано-27 г.с. и само 950 гр.
Да ти е живо и здраво момчето  bouquet.
Включвай се по-често със съвети. Вярвам,че всички мами тук ще са благодарни Hug.

# 3
  • Мнения: 1 685
честит рожден, Ден  на Алекс!!!Нека ви е здрав,  и много ви радва.Съгласна съм с мидичка PeaceВключвай се по-често със съвети Hug      Поздрави Hug

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Радвам се, че сте се справили с всички препядствия. Много готин, вече голям мъж.
Желая му от сърце щастливо детство. Hug

# 5
  • Мнения: 59
Невена,Честит рожден ден на синчето си ,да е жив и здрав и много много дълги години да те радва ,минала си през много препятствия и си ги преодоляла само ти си знаеш как ,браво ,искрени поздрави  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 1 711
Честит Рожден ден на порастналия Алекс!   bigdance2 newsm59  bigdance2
Да ти е жив и здрав и да се радва на едно прекрасно детство!   bouquet

# 7
  • Мнения: 360
Страхотно си го написала. Благодаря ти!
Да е жив и здрав прекрасният ти син и да расте все така голям, силен, умен и добър!
 newsm59

# 8
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
От все сърце ви благодаря за хубавите пожелания. Те значат много за мене. 7мият рожден ден на едно недоносено е специален, един вид равносметка, успокояване, излизане от диагноза и много важен за родителите. Тогава вече са потвърдени или отхвърлени диагнозите, има прогрес, децата на кислород в къщи обикновено се отърват от оковите на бутилката и тръбите, РОПа е изгорен или непреодолян Sad, кривогледството излекувано, с очилата са свикнали, дробовете са израстнали БПД, хематомите са резорбирани, белезите от системите са избледнели, ох, спирам, че стана като учебник по медицина, с който вие поне сте свикнали.

Едно време когато висях из форуми за недоносени докато се цедях като дойна крава с индустриалната болнична помпа много се радвах на писанията на ветерани с големи вече деца и все си мечтаех да съм и аз като тях и да си имам здраво дете и да нямаме дълготрайни увреждания, нищо че ми настръхваха косите от това през което са минали и знанията им по медицина бяха като на университетски професор. Е, моят час дойде! Надявам се никога да не се сблъскам с последици от недоносеността ( те са много) и не е невероятно да се открият на по-късен етап. Но вече не ме е страх. Роди ме, мамо, с късмет, па ме хвърли на смет!

"There are two ways to live your life.One is as though nothing is a miracle.The other is as though everything is a miracle." - Albert Einstein

Превод:" Можете да живеете по два начина. Единият - като че нио не е чудо. Другият - че всичко е чудо" - Алберт Айнщайн, роден недоносен.

Прегръдки и целувки за всички вас, които имахте търпението да изслушате излиянията ми. И много кураж!

# 9
  • София
  • Мнения: 39 723
Ох, аз да взема да се разровя за епикризата на Дияна.
Тя се роди 20 дена по-рано, в другата тема бях писала. Не помня да са ми казвали, че не е недоносена, все пак се роди почти 2,700г. 24 часа обаче беше на с-ма. Казаха имала гъста кръв, разреждали я. Ето и аз си припомням някои неща.
Моята красавица другият месец ще стане на 8. Най-големи проблеми е имала с ушите. От 2г до миналата есен правеше по два отит-а на година. Има и астигматизъм на лявото око.
Да са ни живи и здрави дечицата.
Надявам се след 7г да напиша същото като теб, за моя Алекс Simple Smile

# 10
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
АнМари, и ние имаме големи проблеми с ушите - нищо не влиза Rolling Eyes. Отит вече забравих какво е, допреди 2 години ни беше ежедневие. С очите засега нямаме проблеми, но трябва да го заведа на очен, че преди 2 години педиатърът отказа да ни прати, щото виждал буквите и мъжът ми ме хока, че все знам повече от докторите. 2700 гр 20 дена преди термин не ме впечатлява. Аз самата съм родена на 34 седмици около 2-2500 преди 20 умножено по 2 години  Laughing. За гъстата кръв не зная, нищо не ми говори освен ако не се сетиш латинската диагноза. Много бели кръвни телца ли имаше или червени? Проблем със съсирването ли е? Оттогава има ли други симптоми - кървящи венци, болки в стомаха, главоболие, умора, разстройство? Сещам се за ААС (Antiphopholipid Antibody Syndrome), протеин С, фактор 11, полицитемия итн. Ако сгъстяването е било само след раждане може да е било от изчакване преди да се върже пъпната връв. Виж "Dr Raju said delaying clamping too long can send too many red blood cells into the baby's system. That can make the blood too thick, stressing the heart and respiration, and possibly triggering jaundice or brain damage. " - изчакване преди връзване на връвта може да пропусне прекалено много червени кръвни телца в тялото на бебето. Това сгъстява кръвта и....". Това от тук:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3747098.stm

Хайде, нищо ви няма!



# 11
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Просълзи ме начинът по който си описала несгодите. Още съм съвсем "прясна" мама на недоносено човече и да си призная, понякога умирам от страх. Но вярвам. Вярвам и съм убедена, че тя ще се справи. Роди се в 29 г.с 1400 г, 38 см на 03.01.2009 моята малка Софи. Почти от самото начало диша самичка, дори изплака на мама героинята Heart Eyes Сега е в кувьозче, вече без никакъв кислород, без антибиотици, със сонда за хранене. Чакам и броя грамчетата й.Силно се надявам и се моля да няма здравословни проблеми, засега поне не се откриват. Притеснявам се за очичките, казаха ми че е рано за преглед. Какви може да са отклоненията?
Благодаря ти за хубавата тема и прекрасните неща, които си написала за твоя принц. НАистина е красив  bouquet

# 12
  • Мнения: 486
Здравейте, мойто малко, вече голямо момиче е почти на 2г. и вече не споменавам че е родена недоносена.За сега нямаме сериозни проблеми  Praynig и затова не пиша много в подфорума ни.За ранното й раждане/29г.с./ сме огромни късметлии, че почти всичко ни се размина, от 'екстрите' дето вървят с недоносените дечица.Първата година беше м,ного тежка за всички ни, но после някак изведнъж Били навакса и сега не й личи , че е била много мъничка и е имала проблеми. Пожелавам на всички майчета, на малки сладури даима се размине както на нас и деицата бързо да си наваксат.

# 13
  • Мнения: 769
Много хубав пост Невена, да ви е живо и здраво детето! Точно като теб и аз гледам подписите на мамите и се радвам на порасналите им дечица. Моето момиченце не е от най-малките, дори не е родено преждевременно (39 седмица, 2100г), но явно и ние сме тръгнали по пътя на отглеждането на малко по-специални дечица.

Да са живи и здрави на всички дечковците!

# 14
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Привет,

Ето обещаните снимки от дългоочакваното събитие. Вие сте първите, които имат честта да ни видят на този специален ден. Той покани само най-добрия си приятел от детската градина, с когото вече не учат заедно, защото се преместихме в друг квартал. Питахме го иска ли други гости и каза, че не, също че не иска сестричката си, но нямаше как да я изгоним пък и накрая се съгласи да остане и да помага в кухнята. Имаше торта, подаръци и много игри. Както виждате на ръст е наваксал отдавна, загубил е типичното издължено лице и вече е както всяко друго дете. Като се поокопитя ще кача и бебешки снимки и снимки от детството, на които е като чироз слаб. У нас е доста разхвърляно и не само на РД. Поне е весело. Приятно гледане!

http://www.inona.snimka.bg/album.php?album_id=329865

ПС Не ми честитете, не съм бременна, ако и коремът ми да изглежда по-голям отколкото преди да родя Сашко  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт