Захранване - допуснах грешка, ами сега?

  • 1 571
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 922
Здравейте мами,
Въпреки че има изписани толкова теми за захранването, не знам как се обърках толкова.
Проблемът е следният:
Захраних на 5м и една седмица с безмлечна оризова каша. Ядохме 3-4 дни, след което се разболя и спряхме за една седмица. Като се оправи не започнахме от начало, а продължихме от количеството до което бяхме стигнали.
На 6 месеца започнах да давам плодово пюре.
На 6 месеца и две седмици започнах зеленчукови пюрета и смених плодовото пюре със сок.
Днес обаче се усетих че съм избързала и със зеленчуковото пюре и със сока.
Какво да правя да ги спирам ли? Сок давах три дни, вместо плодово пюре, а зеленчуково съм давала 5 дни.

# 1
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Няма нужда да спираш, според мен.
Давай и зеленчково пюре, и каша.
Ако се притесняваш да заместваш цяло хранене, за сега не го прави. Може да съчетаваш пюрето с АМ/кърма, докато прецениш, че детето е готово.
Бих спряла само сокчетата на този етап.

П.С.за твое успокоение ще три кажа, че имах една позната,която даваше месно пъре на бебе на 4м.
Не се шашакай толкова, нищо страшно не си направила.

# 2
  • Мнения: 476
Здравейте мами,
Въпреки че има изписани толкова теми за захранването, не знам как се обърках толкова.
Проблемът е следният:
Захраних на 5м и една седмица с безмлечна оризова каша. Ядохме 3-4 дни, след което се разболя и спряхме за една седмица. Като се оправи не започнахме от начало, а продължихме от количеството до което бяхме стигнали.
На 6 месеца започнах да давам плодово пюре.
На 6 месеца и две седмици започнах зеленчукови пюрета и смених плодовото пюре със сок.
Днес обаче се усетих че съм избързала и със зеленчуковото пюре и със сока.
Какво да правя да ги спирам ли? Сок давах три дни, вместо плодово пюре, а зеленчуково съм давала 5 дни.

Подкрепям! Може да поизчакаш с сокчетата, но не е чак пък такова престъпление, не се шашкай!  Peace

# 3
  • Мнения: 922
Сокчета давах три дни и ги спрях.
Плодово пюре давах до 1/2 бурканче на Хип, 3-4 пъти седмично, но заради сока и него вече не давам. Мислих да ги редувам.
Заместила съм едно хранене с каша.
Зеленчуковото пюре много го харесва и за пет дни стигнахме до 1/2 бурканче на Хип. Давала съм само морков, и тиква. И дохранвам с АМ.
След като забелязах, че реално между плодовото пюре и зеленчуковото има само две седмици, не знам дали да спирам.
Каша ще продължа да давам, но за другите не знам дали да не спра.
Или след като вече съм давала да продължа и за напред да давам по 1/2 бурканче, като редувам плодово с зеленчуково пюре.

# 4
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Според мен остави си едното хранене с каша и постепенно комбинирай обедното докато започнеш да даваш само пюре (т.е. АМ да отпадне)
След като си захранила с морков и тиква, може да започнеш на 4-5 дни да въвеждаш по един от разрешените за възрастта зеленчуци.
След 8м можеш да започнеш със пуешко и заешко месо, а след това да въведеш пилешкото, телешкото и към 11-12м. и рибата.

# 5
  • Мнения: 922
Според теб и плодовото пюре да спра. Само кашата и зеленчуково да давам докато навърши 8 месеца. Така ли?

# 6
  • Мнения: 316
Заместила си едно хранене с каша.
Даваш зеленчуково пюре - морков и тиква.
Пример: на обяд продължаваш да даваш зеленчуково пюре като увеличиш количествата и въвеждаш нови зеленчуци, допустими за възрастта.
Кашата изместваш след обед и можеш да редуваш каша, плодово пюре. За да не избързваш със заместването на второ хранене дохранваш след обед и АМ.
Сокът си го спряла, макар че след 6м. е допустим, така че ... за него ти си прецени. Може малко между храненията, ако искаш.
Това е и без паника! И аз съм направила няколко грешки при захранването и вероятно ще направя още... Предполагам, че и другите майки за себе си ще кажат същото. Успех!

# 7
  • Мнения: 922
Много благодаря на всички за отговорите   bouquet
Знам, че трябва да се въвежда по едно ново нещо на месец. Не знам как съм се заблудила и съм намалила този период на две седмици. Сигурно доста съм претоварила бебешкото стомахче  Embarassed
Докато не навърши 8 месеца, вече нищо няма да давам  Naughty

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Какво имаш в предвид с:по едно ново нещо на месец?Чак пък такъв дълъг срок ми се вижда прекалено.

# 9
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Много благодаря на всички за отговорите   bouquet
Знам, че трябва да се въвежда по едно ново нещо на месец. Не знам как съм се заблудила и съм намалила този период на две седмици. Сигурно доста съм претоварила бебешкото стомахче  Embarassed
Докато не навърши 8 месеца, вече нищо няма да давам  Naughty

Забравих да кажа за плодовите пюренца - давай между храненията, по малко и в разумен час, за да не развалиш основното ядене.
Проблем няма да въвеждаш различни зеленчуци на по 4-5 дни...от това което сега се сещам можеш за тази възраст спокойно да въведеш картоф,зелена тиквичка, цвекло, след това можеш да слагаш по малко зехтин/масло, обезсолено сирене.
Можеш да започнеш (вместо плодови пюрета) да му даваш пресни плодове - ябълка, тиква, банан (аз предварително ги бланширах за кратко) и т.н

Какво имаш в предвид с:по едно ново нещо на месец?Чак пък такъв дълъг срок ми се вижда прекалено.

Предполагам авторката има в предвид каши, зеленчукови и месни, сокове.

# 10
  • Мнения: 922
Какво имаш в предвид с:по едно ново нещо на месец?Чак пък такъв дълъг срок ми се вижда прекалено.

Имам предвид, че както съм дала след 5м каша, след 6м трябваше да дам плодовото пюре, а след седмия зеленчуковото.
Но тотално обърках нещата. От една страна педито ме натиска да захранвам, от друга в магазина на всичко пише след 4 месец. В един момент ...  #Crazy

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Ахам,разбрах.И моето педи ме натискаше със захранването,но аз слушах себе си.Не се притеснявай.Според мен мен правилно си се ориентирала да позабавиш нещата.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Според мен щом си ги въвела и бебето няма проблем-продължавай Peace

# 13
  • Мнения: 5 940
Не бих сменяла плодовото пюре със сок. Просто изключи сока , с него може да се изчака доста.
Иначе смятам предложената от  maria nikol  схема за добра. Дохранване с мляко на всяко хранене, все още е много рано за изместване на хранене, което и да е.

# 14
  • Мнения: 476
Не виждам защо искаш да спреш, след като вече си въвела и не е имало проблем  newsm78, единствено сока е по-агресивен, но  много майки го дават още от 2 месец, така че не си направила нищо фатално. Освен това тиквата е близка до плодовете и е хубаво да я даваш.
Давай си плодовото пюре между храненията - около 60 гр и на едното хранене си давай зеленчуково + ам. Бебето ти не е толкова мъничко.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт