Какво е трахана?

  • 10 689
  • 25
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Виждам, че някои майки дават на децата си трахана. Какво е това? И още един въпрос - от кога се дават пълнозърнести сухари и пълнозърнест хляб?

# 1
  • Мнения: 27 524
Аз нямам идея каква е тази трахана, ще се радвам някой да ни осветли  Grinning

# 2
# 3
  • Мнения: 5 940
Според съпруга ми /справка по скайп Laughing/ било нещо като каша от брашно и яйца с червен пипер. Сипваш брашно и почваш да го бъркаш ,като поливаш с по малко разбито яйце. Мляко не бил сигурен дали се слага, добавя се сирене. Изтълкува ми го като попара, но с брашно и яйца.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А-ха... нещо като качамак ама с брашно доколкото разбирам...

# 5
  • Мнения: 27 524
Ясно, мерси Валери  Hug

# 6
  • Мнения: 9 973
 Whistlingкой да се сети

# 7
  • Мнения: 4 433
И още един въпрос - от кога се дават пълнозърнести сухари и пълнозърнест хляб?
след годинката дадох хляб,преди това сухар.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Сега се сетих,че съм си я купувала полу-готова.Приличаше на натрошен хляб,който се залива с вряла вода и може да се добави масло.....нещо по желание.Много ми беше вкусна,но не съм я виждала по магазините/продаваше се по хлебарниците/.

# 9
  • София
  • Мнения: 15 198
Направо ме върнахте в детството с тази трахана. Баба ми често ни правеше.  Simple Smile
По нейния начин-със запържен червен пипер-освен другите неща, които слагаше, не знам колко е подходяща за бебе.  Confused

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 23:06 от Vivi

# 10
  • Мнения: 2 334
Мъжа ми яде често трахана техните  му изпращат  и той казва че била направена от плодове и зеленчуци и даже ме кара да давам на дъщеря ни,но аз съм категорична.На мен лично ми мирише ужасно пък камо ли да и дам нещо което незнам от какво е правено  Naughty

# 11
  • Мнения: 2 131
Сега се сетих,че съм си я купувала полу-готова.Приличаше на натрошен хляб,който се залива с вряла вода и може да се добави масло.....нещо по желание.Много ми беше вкусна,но не съм я виждала по магазините/продаваше се по хлебарниците/.
Свекърва ми прави. Нещо подобно е наистина, но доколкото се сещам, слагат се специфични подправки. Това е едновремешна манджа.  Grinning

# 12
  • Мнения: 209
мммммммммммммм, много я обичам с малко повечко натрошено сиренце, ама сега трябва да не ям, много се пълнее от нея.
Не мисля ,че е подходяща храна за децата, траханата е пълна с подправки (доста пикантна) и лютичко се слага даже. Naughty

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 23:15 от emilia.st

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Досега нито съм яла,нито съм правила,но може да пробвам

# 14
  • Мнения: 64
в нашия край (свиленградко) траханата се консумира много,предимно я поднасят за закуска. Приготвя се от варени червени чушки(не-лютиви)тиква се добавя брашно червен пипер,квас и сол.Съставките се се омесват на тесто.След това тестото се накъсва на малки топки и се оставя да изсъхне на слънце.Като се изсуши добре се стрива на на дребни трохи.Приготвя се като се слага една шепа тархана във вода .Непрекъснато се бърка докато стане на каша.Накрая се надробява хляб и сирене отделно и се залива с траханата.Може да се добави и праз.Така я приготвят в нашия край,лично аз не я харесвам особено но има много почитатели Flutter  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт