Бесарабските българи.Какво знаем за тях?

  • 5 099
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 414
  Знаете ли кои са бесарабските българи?
  Защо са бесарабски?
  Защо - българи? Wink
  Възприемате ли ги,като свои сънародници?
 

# 1
  • София
  • Мнения: 2 430
 
Цитат
  Знаете ли кои са бесарабските българи?
  Защо са бесарабски?
  Защо - българи?
  Възприемате ли ги,като свои сънародници?

1. да знам кои са
2. произлиза от областта в  която са живели Бесарабия
3. Защото за български емигранти,затова
4.Те са си


П.П> И за това цяла тема!Има Google,  има учебници по история.
.И все пак за това,че си решила да направиш цяла тема,реших,че ще е жестоко да ти пратя линк от Уикипедията и да се изчерпи темата

п.п.п. Може да добавиш към анкетата и българите от Западните покрайнини

# 2
  • Мнения: 7 414
   Мадам Стасита.
   Мен не ме интересува Гуугъл,Уикипедия и т.п..
   Пуснала съм тази тема,за да разбера мненията на участниците на този форум.
   Благодаря,че си споделила своето! Peace

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 12:16 от Селма

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз лично - нищо. Знам само Руслан Мъйнов Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 2 430
Цитат
Пуснала съм тази тема,за да разбера мненията на участниците на този форум
Трябваше да позадържиш темата.След вчерашното фиаско с една тема за омразата към руският народ.Че току виж ни изкарат,че мразим  и сънародниците си.
По начина по който казваш Википедия(мило е) ме навява на съмнението,че имаш лично отношение към бесарабските българи  bouquet

# 5
  • Мнения: 12 648
Знам това, което съм видяла по тв и чела. Личен контакт не съм имала. Интересно ми е, че са запазили старите български традиции, както са ги пренесли, а при нас доста са се променили.
Не ги възприемам като сънародници.

# 6
  • София
  • Мнения: 255
Във фирмата в която работих до скоро имаше 3 момчета - бесарабски българи. Много ги разпитвах .
 Най-мило ми стана, когато говореха за България. Та те са повече родолюбци от нас. Целта на живота им е била да стигнат до БГ. Да видят от къде произхождат. Там Бесарабските българи се водят малцинство - не се чувстват в родината си. Същото се случва и когато стъпват на българска земя. Тук също са малцинство и не ги приемат като българи. Едного момче много се сърдеше, като някой го нарече руснак.
Мъчно им беше, казваха с гордост. АЗ СЪМ БЪЛГАРИН.

# 7
  • Мнения: 4 585
 В нашту селу има едно семейство с трима сина. Много мили хора. Говорят невероятно чист български език, използват думички, които само съм чел в Любен Каравелов, Ботев, Вазов. Да речем, че ако ние тук, в България сме осъвременявали, осакатявали и окепазявали българския, те са го запазвали непроменен през последните 100-150 години.
Не знам как е при другите семейства, но в това е тотален патриархат. Не може и дума да става за обсъждане или неизпълнение на нещо, което е заръчал бащата да се свърши. Просто и през ум не им минава възможността за алтернатива. Една от първите бомби в Чечня е съборила тяхната къща, имат снимка пред развалините.
И в нашту селу им викат "руснаците". А там са им викали "българите".

# 8
  • София
  • Мнения: 2 430
Цитат
И в нашту селу им викат "руснаците". А там са им викали "българите".
Да си дойдем на думата.
Имах позната в  СУ ,българка от Западните покрайнини.Бяха и правили интервю точно как я възприемат българите и сърбите.А тя каза:" За българите съм сръбкиня, за сърбите съм българка"

# 9
  • Мнения: 3 376
И в нашту селу им викат "руснаците". А там са им викали "българите".

Ужас,все едно са "ничии".

Аз не знам кой знае колко,филми съм гледала и ми е правило впечатление,че наистина се чувстват българи.
По-големи родолюбци са и от нас.Издигнали са България на пиедестал.

Тази същата България,която ние плюем и мразим и обвиняваме за всичко.
Ако ние самите обичахме страната си колкото тях мисля,че положението щеше да е по-различно.

# 10
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Да, знам кои са.
Знам, как идват в България, най-вече като студенти, каква трансформация преживяват - а преди близо 10 години някои дори и (социален) шок.

Една част от тях не се имат за българи (поне тези, с които съм живяла и с които съм учила), повечето се правят на руснаци (много малко от тях искат да са украинци или молдованци), голяма част от новодошлите (студенти) не знаят и грам български. В края на следването си (което продължава в най-добрия случай около 7-8 години!) успяват да проговорят.
А, да, масово от тях завършват право!

Имам добри познати от тях (предимно момичета/жени), които решиха, че няма да се върнат по родните си места, а ще останат тук. Говорят прекрасен български, имат прекрасни семейства, много им се радвам.

# 11
  • Мнения: 4 585
Пипинс, това са някакви ментета. Да не ползват някакви привилегии?
Тия от нашту селу имат по-богат речник от съселяните ми, та даже и от мен.
Доставя ми удоволствие да ги слушам, създават и задоволяват някаква потребност.

# 12
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Никакви ментата не са, Вълк. Говоря за хора, които познавам (и то доста добре, все пак съм живяла и учила с тях години).

Да, масовото отношение към тях е такова - "ничиите" едва ли не.
Тук (в БГ) им викат бесарабите (а не бесарабските българи), там (в Украйна и Молдова) ги имат за други.
Не съм ги почувствала българи, никога и няма да ги почувствам.
Винаги съм им помагала, ще продължа и да го правя (за моите познати говоря).
Не обсъждам с тях какви са и що са.
Тези, които са тук (в БГ), са вече с български паспорти.
Но, като се съберат повече от 2ма на едно място, си говорят на руски!

# 13
  • Мнения: 54
Интересно ми е, че са запазили старите български традиции, както са ги пренесли, а при нас доста са се променили.
 

  Това е така, защото са живяли като затворено общество. Съхранили са това, което са пренесли. То не се е променило, защото са по-малка група от страната като цяло. Докато тук традициите са продължили да се развиват. Така е и при езиците. Човек който живее извън страната сам или с малък брой сънародници помни това от езика, което е било преди да замине, докато тука всеки допринася по- малко всеки ден има постояна взаимовръзка и нещата малко по малко се променят.

# 14
  • Мнения: 7 414

Но, като се съберат повече от 2ма на едно място, си говорят на руски!

    Нормално е,особено,ако идват от някакви украински или молдовски градове(без да броя украинския Болград,където езика най-много прилича на съвременния български и е доста употребяван).
    Навреме в Съюза руския е бил държавен език,и всички са били задължени да говорят руски,независимо от националната принадлежност.От това най-много е било засегнато  градското население.
   В някакъв момент по републиките почти не са останали НЕруски училища.Повсеместно можеше да срещнеш молдовци,украинци,башкирци,азейбарджанци,които не са знаели и дума от своя език.Просто нямаше защо да я знаят!Нямаше къде да я употребят! Confused
    Под същия гребен са попаднали и бесарабските българи.Повечето от тях са говорили руски на своите деца(макар и с акцент,макар и неправилен).(Да не говорим за смесените бракове:българин-таджик,например...Там задължително езика е бил руски!)И така тези деца  са израствали едни българокръвни русначета.
    Може би,точно с такива и общуваш,Пипинс? Simple Smile
    Разбира се,е имало и семейства,където,въпреки всичко, се е говорело на роден език и той се е запазил до малка или голяма степен.... Но съвсем до скоро,такива семейства изобщо не са били много. Confused

Общи условия

Активация на акаунт