За пестенето

  • 3 011
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 984
Хора, напоследък /от два-три дни Mr. Green/ се чуват призиви за пестене на ресурсите - тоци, води и т.н. елементи на ежедневието /за някои/. Преди години, като студентствах из София, често изпадах в ситуация да си запушвам носа, влизайки в превозно средство от градския транспорт и да си го отпушвам полуприпаднала, слизайки от рейса. Тогава се пестеше вода /кметът Янчулев, ако си го спомняте/.
По-преди, пък, имаше призиви да не купуваме. Едвам се сдържах да не купувам, че това ми е инстинкт за самосъхранение. Представях си апокалипсис, ако затворят всички магазини.
Сега министър Петър Димитров казва пестете електичеството. Що? Аз да н живея в каменната ера? Студено ми е, разберете управляващи! Хем ми привира отвътре и ми се плюе.
Да, някои ще кажат, че трябва да се пести и да се вкарва във влогове, но аз искам топла вода, парно, ток, газ, пари и магазини. Все пак ХХІ век сме. Да н са излагами пред чуждинцити...
Та...какво пестите?

# 1
  • Мнения: 2 401
Ми аз пестя - тока и парното нощем. Щото разбирам призива.  И щото не разбирам къде точно е вината на управляващите в  схемата на украинските  престъпници.

# 2
  • Мнения: 4 300
Пестене например е да спра водата докато си мия зъбите. Да изгасям лампите в коридора. Да пусна бойлера в 4 часа, когато стана да пусна една вода, вместо да стои включен цяла нощ.
Използвам екологичните програми на пералня, миялна, купувам уреди АА. За разстояния под два километра в хубаво време ходя пеша.
Ей такива неща.

# 3
  • Мнения: 4 965
Ааааа, недей да пестиш ток - просто ще гръмнат всички инсталации от претоварването и после ще се върнем точно в каменната ера. Имаш ли идея колко са претоварени в момента мрежите??? Аз имам.
А, ако искаш газ, парно и топла вода, намери решение на конфликта между Украйна и Русия.
Защото в момента никой у нас не е виновен, че Р. и У. имат проблеми. Ние само отнасяме калая...

И в момента не става дума за пестене, а за начин да се запази поне някакъв нормален ритъм на живот, а ако не пестиш тока и го ползваш да ти компенсира проблемите с газа, да ти обяснявам ли какво ще стане?

# 4
  • France
  • Мнения: 726
Пестя. От снощи, детето започна да спи при нас- детската стая се отоплява на ток, а останалите помещения- на дърва. Намалих хладилника и фризера на 1, бойлера е на летен режим. Готвя на газ. Снощи бяха включени само 1 тв, 1 лампа и компа. Повече от това не мога да спестя.
Смятам, че не само сега трябва да се пести, а ежедневно. Не оценяваме ресурсите, не опазваме околната среда. Ама, такива сме си, ние, българите.

# 5
  • зад пънчето, под трънчето
  • Мнения: 127
Пестя, но не лишавам себе си и семейството от необходимото. Не мисля, че положението е на живот и смърт, нито че ще се оправи, ако стоим на студено или около нас не се диша. Пестенето на природните ресурси е въпрос на лична култура и не само по време на такива кризи. Колкото за пестенето при пазаруването - за мен това е "мисията невъзможна" Embarassed
Май трябва повече да си пестим нервите, че каквато зима се заформя ще ни трябват слонски.

# 6
  • Мнения: 2 161
Аз пестя от електричество-не готвя.Даже спестявам повече,така печката ми няма да се развали и няма да се налага да харчим за това.

# 7
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Смятам, че не само сега трябва да се пести, а ежедневно. Не оценяваме ресурсите, не опазваме околната среда. Ама, такива сме си, ние, българите.
Поради тази причина и аз пестя. Опитвам се да живея зелено. Може да е капка в морето, но все пак правя нещичко.

# 8
  • Мнения: 5 710
Аз до колкото разбирам призива за тока е, не защото няма ток, а защото има риск за националната ел. мрежа ( или както там се казва), ако всички натиснат 'вкл'.

# 9
  • Мнения: 4 965
Аз до колкото разбирам призива за тока е, не защото няма ток, а защото има риск за националната ел. мрежа ( или както там се казва), ако всички натиснат 'вкл'.

Наричат се "мрежи високо напрежение". Точно това е идеята. Радвам се, че има И разбрали.   bouquet

# 10
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Пестя колкото мога, но няма да стоим на студено заради това.
Иначе имаме енергоспестяващи крушки на всички лампи, пералнята е енергоспестяващ клас и я пускам основно вечер.
По друг начин електричество не мога да сепстя  Confused Уви, нямаме нито парно,нито камина и се отопляваме на ток.

# 11
  • Мнения: 790
Пестя, да.
Имаме възможно най-икономичните климатици, настроени на 22 градуса. Слънчев колектор за бойлера. Уреди А+, ползвам отложен старт. Имаме енергоспестяващи крушки и т.н.
И каква полза от моите усилия за изгасяне на лампата в коридора, когато множество домакинства ще включат множество духалки, които от своя страна са едни от най- неефективните уреди, консумиращи по незнам колко киловата на час.
Като напълно разбирам хората пускащи духалки, тъй като не може да имаш парно и едновременно с това пълен комплект други отоплителни уреди.

# 12
  • София
  • Мнения: 175
Отдавна живеем "екологично", доколкото това е възможно. Всичките ни уреди и крушки са енергоспестяващи, имаме изградени навици за пестене на енергията и водата. Просто не знам как мога да пестя повече. О, сетих се - мога да спра компа, но едва ли ще го направя. Embarassed

# 13
  • Мнения: 3 634
Да, още след първите призиви дръпнах шалтера на украсата по цялата къща. Включваме само осветлението на стаята, която сме в момента. Вечеряхме на свещи и без ТВ, което беше в крайна сметка приятно разнообразие и си легнахме в 21:30ч. Това е изцяло нов начин на живот за мен!  yes

# 14
  • Мнения: 3 880
Сега министър Петър Димитров казва пестете електичеството. Що? Аз да н живея в каменната ера? Студено ми е, разберете управляващи!..................

Мисля, че става въпрос за съвсем друг вид пестене, което не е свързано непременно със студуване, а с намалянето на излишните разходи на енергия, а такива има във всяко домакинство (някой по-нагоре е споменал примери). Веднага се сещам за едно познато младо семейство в БГ, които седят вечер в хола и гледат телевизия, но крушките в цялото жилище - 6-7 пърчета- светят Shocked Излизат до някъде- в четирите стаи оставят да свети. На въпроса защо не си изгасят лампите, че харчат ток имаше отговор в стил: "Що? нали си го плащаме, да не го крадем"  ooooh! Върви им обяснявай, че не става въпрос за плащането, а за харченето, ама дано им дойде акълът някой ден. А колко още като тях има, че и по-зле....

Общи условия

Активация на акаунт