Диоптър и раждане

  • 1 724
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Здравейте, били ли сте възпрепятствани да родите нормално заради диоптър колко голям е той. Аз съм с далекогледтсво и доптърът ми не е толкова голям -0,75 и -1,25, но все пак се притеснявам доста. Моля, споделета вашия опит с мен, бъдещи и настоящи мами:)

# 1
  • Мнения: 9
Здравей, аз съм с огромно късогледство, което за българските стандарти би означчавало автоматично цезарово сечение.никога не съм имала операции и съм против тази форма на лечение освен в крайни случаи .Бях склонна да се подложа само заради раждането, понеже от 15-годишна, когато направих 5 диоптъра, миказаха, че трябва да раждам с операция.

Така се случи, че раждах в Обединеното кралство по стандартния начин - т.е. през здравната каса и никой дума не отоври за операция. Това ме скандализира и реших да направя актуално разследване на последните развития в медицината по въпроса, за да е ослепея поради безхаберието на някой английски доктор. Старото твърдение на източно европейската медицина твърди, че рискът от отлепване на ретината е много голям при висок диоптър късогледство (а ти дори не си късогледа, а обратното). Съвременната медицина казва, че такъв риск има само в случай на екламзия (или както там се чете на български) - т.е. в много специфични случаи и ако ретината не е изтъняла, разбира се по някакви причини. Засъжаление в България още се кара на старата информация и много майки бива рязани ненужно.

Аз съм с -10 и -12 диоптъра и родих без всякакви проблеми, имах дълго раждане - 18 часа - и въпреки това зрението ми не е повлияно по никакъв начин.

Така че искам да ти кажа: не се страувай излишно и не се давай да те режат, ако разбира се не е това, което искаш - цезарово сечение.

поздрав!

# 2
  • Мнения: 42
Много ти благодаря за изчерпателния отговор, наистина ме поуспокои, аз също бях чувала, че диоптърът е проблем е по-скоро при късогледството

# 3
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Аз съм с късогледство-4 диоптъра. Родих нормално, проблем не съм имала. Преди това се прави преглед при офталмолог, гледат се очните дъна и се преценява. Искай си направление за този преглед, не би трябвало да ти откажат.

# 4
  • Мнения: 9
здравей
аз съм с диоптър, подобен на твоя -1 и -1,25 и родих нормално. но преди това моя гинеколог ме прати на офталмолог за очни дъна. така че моя съвет, за да си спокойна:искай си направление и ходи на офталмолог. и леко бременеене Peace

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 337
И аз съм с късогледство с 5 диоптъра, но знам че в случая важно е налягането в очните дъна , при теб няма да има абсолютно никакъв прблем  Peace

# 6
  • Мнения: 1 014
Важно за раждането е състоянието на ретината. Аз родих първото си дете нормално - диоптърът ми си остана непокътнат (и тогава и досега съм на -4,25, т.е. късогледство). Второто също исках да е нормално, но след оглед на ретината се установи, че имам нещо, не точно отлепяне, но ми направиха лазерна манипулация, точно с цел да се заздрави. След месец, когато отидох на контролен преглед и за мнение на лекаря за това как да протече раждането, се оказа, че състоянието, макар и подобрено, не позволява да родя нормално. Затова, съветът ми е да си направиш обстоен преглед на очите, с разширяване на зениците (разрешено за бременни) и дано всичко да е наред!

Общи условия

Активация на акаунт