Как да науча дъщеря си да се храни природосъобразно?

  • 2 496
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Здравейте. Дъщеря ми е във втори клас. По цял ден е на училище и после на занималня. Докато е на училище ядат само боклуци - снаксове, чипсове, зрънчовци и други подобни. На 8 г. а вече има хроничен запек от липсата на достатъчно баластни вещества в храната й. Като се прибере в къщи не иска да яде храни съдържащи баластни вещества - овесени ядки, зеле, зеленчуци, плодове и др.
Как можем да приучим децата си да се хранят с природни храни и храни които не са толкова вкусни както снакс например но са много полезни за здравето. Вие как успявате да научите детето си да не яде боклуци а да се храни предимно с природосъобразни храни.

# 1
  • Мнения: 7 263
Много зависи от това как се храните в къщи и какъв е вашият личен пример.
Закуската сутрин е добре  да се приема в къщи и съответно да има избор между полезни неща. Особено подходящи са овесени ядки във всякакви разновидности ги има на пазара, но заложете повече на по-суровите продукти.
Също така зеленчуци със сирене и\или колбас от по-чисто месо\шунка, а не мек колбас с неясно съдържание\ и филийка хляб \ по възможност пълнозърнест\.
Давайте всеки ден по един плод за училище - банан, ябълка \ нещо, което може лесно да бъде изядено, защото портокала да речем не е особено подходящ - трябва да се бели и децата се цапат\.
Вечерята също да бъде добре балансирана съдържаща месо или риба и зеленчуци по възможност пресни или задушени, но не пържени.
Следващата вечер нека е нещо леко да речем спагети или пък картофи на фурна пак комбинирани със салати.
Избягвайте кренвирши, наденици и полуфабрикати в семейното меню, постепенно въвеждайте нови храни в менюто и наблягайте на зеленчуците и плодовете в междинните хранения.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз все още контролирам нещата т.к. дъщеря ми не е тръгнала на училище. Но докато ги има училищните лавки, в които се продават снаксове, чипс, и т.н. отърване от тези храни няма да има. Да добре е да слагаш в раничката на детето по един плод, но дали детето ще спре да си купува снакс не съм сигурна. Добре е вкъщи да се предлагат повече здравословни храни и да говорите повече за тях.

# 3
  • Мнения: 7 263
Добре е вкъщи да се предлагат повече здравословни храни и да говорите повече за тях.
Това първо и после именно за да не се поддават на изкушенията на малкия почти не давам джобни, освен парите за купон. Той е 1-ви клас. Баткото ни е в 5-ти и вече има навици и виждания, така че рядко купува боклуци.
Последните дни преди ваканцията обяви един ден в къщи как го било яд, защото се полакомил да си купи чипс вместо сандвич в лафката и сега му било тежко Simple Smile, което си е по-скоро внушение и хранителни навици, отколкото факт. И естествено се радвам, че поне малко от малко ги предпазвам от част от боклуците, макар че е неизбежно и невъзможно да ги предпазим от всичко, предлагано в училищните лафки.

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 14:52 от Lennyh

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ох аз не купувам чипс, обяснявала съм многократно за това колко е вреден за организма, но един два пъти в годината се случва детето да похапне чипс и имам чувството, че го приема като награда. Задава ми се въпроса-"Защо другите деца всеки ден след градина им купуват вафли, чипс и т.н.?" Винаги обяснявам, че тези храни са вредни, че ако ги яде няма да има добра фигура(т.к. дъщеря ми е суетна) и все пак тя се чувства различна като не и купувам такива неща. Почти съм сигурна, че като тръгне на училище сама ще си ги набавя. Освен и аз да не и давам джобни, но така няма ли да и попреча на самочувствието newsm78

# 5
  • Мнения: 2 229
... Като се прибере в къщи не иска да яде храни съдържащи баластни вещества - овесени ядки, зеле, зеленчуци, плодове и др...

А какво яде като се прибере вкъщи?
Една вечер й откажете да яде боклуци, да си поседи гладна, и на следващата вече ще е съгласна да яде плодове и зеленчуци.
Доброволно никога не можете да откажете дете на 9 от чипсовете и снаксовете, ако от малка не е свикнала да не яде таквиа неща...
И естествено, всички останали вкъщи трябва да се хранят здравословно, не може да искате от нея да яде ябълки, докато вие нагъвате чипс, например.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Една вечер й откажете да яде боклуци, да си поседи гладна, и на следващата вече ще е съгласна да яде плодове и зеленчуци.


Това съм го прилагала върху дъщеря ми, прилагам го все още ако се наложи. Ефект има. Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
А какво яде в събота и неделя, когато не е на училище? Какви са вашите семейни хранителни навици? Това промяна от момента на тръгването на училище ли е или винаги е имало проблем с боклучавите храни? Ако през почивните дни има готвена храна не ми се вярва да стои гладна или да набива само хляб.

# 8
  • Мнения: 3 367
#Личен пример,не само с храна,но и със спорт,не-пушене,режим на сън и почивка и пр.
#Ако учи англ сама,ако не с помощ
http://mypyramid.gov/kids/
Има доста критики тази пирамида,но като цяло идеята е добра и предадена разбираемо
# Филмчета (пр. ю тюб) какво става като не се яде читаво,щом 4 год дете може да разбере че от чипс боли корем,значи и по-голямо би могло
#на пазар заедно-да се учи да чете етикети,да избира сама,да е в контрол на това к си слага в стомаха
#гответе заедно и коменирайте кой продукт до какво води или не; аз правя регулярно "парти с готвене",къде само за нас,къде с приятелчета,правим пици с много зеленчуци,кремове от кис.мляко  и пр.
# у дома не влизат снаксови храни
#говорим за храна много-ако отидем на ресторант и ти предложат пържени картофи или пюре-кое ще избереш и защо и пр и пр..

Доброто хранене в убеждение,не става зорлем,но децата разбират много повече отколко си мислим..

# 9
  • Мнения: 7 263

Една вечер й откажете да яде боклуци, да си поседи гладна, и на следващата вече ще е съгласна да яде плодове и зеленчуци.


Това съм го прилагала върху дъщеря ми, прилагам го все още ако се наложи. Ефект има. Peace

Много добър способ!

както и това
И естествено, всички останали вкъщи трябва да се хранят здравословно, не може да искате от нея да яде ябълки, докато вие нагъвате чипс, например.
  hahaha звучи много смехотворно, но е абсолютно вярно  Peace

# 10
  • Мнения: 212
Значи ето един примерен ден - била е на училище и там естествено цял ден се е тъпкала с боклуци от училищната лавка. Ако не и даваме пари тя взима назаем от съучениците си и пак си купува. И как няма да си купува като около нея всички ядат само това - снаксове, шоколади, вафли, и други боклуци.
Прибира се вкъщи вечерта и тук я чака истинска, хубава "жива" храна - смес от пшеничени, соеви и люцернови кълнове, поляти с овесена каша и салата от зеле, моркови и червено цвекло с малко зехтин и без сол...
И сега тук идва големия проблем - няма сила на света която да я убеди че зелевата салата с червено цвекло е по-вкусна от шоколада или снакса... Предпочита да умре отколкото да яде зеле и цвекло... А то е толкова полезно... Пробвал съм да я държа гладна но тя изкарва гладна вечерта и на другия ден пак започва със снаксовете... Не мога постоянно да съм до нея да я бия през ръцете когато си купува боклуци. За да прояде истинска храна трябва поне 2 дни да я държа гладна и да не я пускам на училище за да прояде, боб, зеле, леща, овес, домати, чушки и т.н.
Проблемите за мен са два - първо че истинската природосъбразна храна не е вкусна... както казах по-горе никой не може да убеди дъщеря ми че паница зеле е по-вкусно от паница шоколадов снакс (което си е вярно де)
и второ че училищните лавки трябва да се забранят със закон. Просто в училищата не трябва да има лавки или ако има в тях да се продават само плодове и зеленчуци. Аз други изход не виждам...

# 11
  • Мнения: 7 263
Всяко дете има свои вкусови навици и те невинаги съвпадат с тези на родителите му. Моите синове не биха близнали салата от червено цвекло, за разлика от мен. Предложи и нещо по просто салата от зеле и моркови да речем или само зеле с копър и лимон.
Старай се храна да е освен полезна, но и вкусна \ особено в началото подправяй повече\ комбинирай подходящо храни.
Предложи и да вечеря вместо пържени картофи картофи на фурна \ супер лесно и бързо стават и са невероятно вкусни - белиш, режеш през средата така че да застанат в тавата като хълмчета, солиш, слагаш на всяко отгоре малко парченце масло или пък със зехтин и запичаш във фурната\ стават за 30 минути и са наистина убийствено вкусни.
И аз бих се удивила едно дете да се прехласва чак по кълнове и други по-изтънчени полезни храни. На мен ми отне половин година моите да проядат броколи и опити на хиляди рецепти, докато намеря "тяхната".
В началото не изпадай в крайности докато изкорениш вредните навици. Но лично аз също смятам, че за закуската и вечерята сме отговорни ние родителите и че се налага да проявим твърдост понякога, но не и да отстъпваме пред капризи.
Друга е темата с училищните лафки и кафетата около училищата....

# 12
  • Мнения: 2 229
...Прибира се вкъщи вечерта и тук я чака истинска, хубава "жива" храна - смес от пшеничени, соеви и люцернови кълнове, поляти с овесена каша и салата от зеле, моркови и червено цвекло с малко зехтин и без сол...

Е, това чак и аз не бих го яла. Sick
Не може да искате от шоколада да мине на кълнове - пробвайте с домати, краставици, сирене, варени картофи, печено пиле и т.н. в началото. Или някакви други неща, все нещо обича да яде, освен снаксове...
В училище нямам идея как може да се ограничи яденето на боклуци, но дори и да го прави, ако вечер яде полезни неща (не кълнове и броколи), както и събота и неделя, ще е по-добре.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
И мен не мож` ме прилъга да ям зеле с червено цвекло или салата със соеви кълнове, а за овесените ядки - ям ги само с прясно мляко.  Не ядете ли обикновена картофена или зеленчукова супа с моркови, кантофи, фиде и някакъв друг "нормален" за нашите географски ширини зеленчук, месо с ориз, макарони с нещо, шопска салата, пълнени чушки, мусака, зеле на фурна или на салата с моркови, зелен боб или нещо подобно? ТОва са обикновени манджи, от които децата, че и възрастните рядко се отказват. Може да не са супердиетични според сегашните моди и увлечения по екзотичните манджи, но поне са нашенски.

# 14
  • Мнения: 3 367
Аз работя с хора с хран.разстройства години вече,наука правя по темата и се считам за що годе информирана,но описаната жива смес не бих я яла. Природосъобраната храна има и други  лица,може да е вкусно,красиво и приемливо за околните, мисля че детето ви пре-компенсира супер полезността у дома със супер джънк навън,което изобщо не е очудващо..
Проблемът е в
а... както казах по-горе никой не може да убеди дъщеря ми че паница зеле е по-вкусно от паница шоколадов снакс (което си е вярно де)

Ако вие мислите така-няма сила на света к да убеди детето че това е добро за него

Общи условия

Активация на акаунт