Дайте ми идея за сладкиш със сушени плодове

  • 6 018
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 718
От Бъдни вечер ми останаха доста сушени плодове - смокини, боровинки, кайсии, сини сливи и череши. Дайте ми идея за някакъв сладкиш или нещо подобно което да направя с тях.
В гугъл попаднах само на тази рецепта: Сладкиш със сушени плодове.

# 1
  • Мнения: 589
Ние вкъщи си правим сладка салата от сушени плодове и ядки.По-едрите плодове нарязваме ситно,смесваме с ядки-млян орех,лешник,бадем(ядките,разбира се,не трябва да са солени,но може да са печени).Добавяме мед на вкус и изцедено кисело мляко.Може да се украси с разбита сметана.Малка калорийна бомба,както казва гаджето ми.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 341
   







ето от Веси - коледни изкушения
Коледен кекс (Saint Nicholas bread)

Продукти:
2 ½ ч.ч. брашно (или 2 ч.ч. брашно и ¾ ч.ч. натурално нишесте)
1 ¾ ч.ч. захар
2 ч.л. бакпулвер
щипка сол
2/3 ч.ч. меко масло (маргарин)
1 ч.ч. прясно мляко
2 ч.л. бренди (аз използвах вишновка)
4 големи яйца (или 5 по-малки)
½ ч.ч. стафиди
½ ч.ч. нарязани сушени череши
½ ч.ч. натрошени орехи

Приготовление:
От брашното се отделят 2 с.л. и в тях се овалват плодовете и орехите.

В голяма купа се смесват останалото брашно, захарта, бакпулвера и солта. Разбъркват се добре. Прибавят се маслото, млякото и алкохолът. Разбива се с миксера на средна степен. Чукват се яйцата и разбиването продължава още 2 минути. Накрая се прибавят плодовете и ядките.

Сместа се изсипва в предварително намаслена и набрашнена форма за кекс и се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса

# 3
  • София
  • Мнения: 718
Благодаря за идеите!

# 4
  • Мнения: 17
                    Маслен кекс със стафиди и сушени плодове


                             ( с аромат на празници и зима   )

175 гр краве масло
1  чаша захар
3 яйца
2 чаши брашно
1чаена лъжичка бакпулвер
1/2 чаша сушени плодове нарязани на дребно
1/2 чаша стафиди
Кората на един портокал, настъргана
*** 3 супени лъжици прясно мляко

Включете фурната да загрява на 180 градуса.
Мекото масло и захарта се разбиват с миксер, добавят се яйцата едно по едно. Добавя се брашното, омесено с бакпулвера. Накрая се добавят стафидите, сушените плодове и кората на портокала.
*** Сместта трябва да е много гъста, но ако чак не може да се бърка, се добавят 3 супени лъжици прясно мляко.
Изсипва се в намазнена и набрашнена кексова форма, заглажда се отгоре и се пече в предварително загрятата на 180 градуса фурна. Пече се окло 1 час и 20-тина минути (да, наистина толкова отнема  )
Ако много покафенее отгоре може леко да се покрие с фолио.

Да ви е сладко !
 



 
 

# 5
  • под тепетата
  • Мнения: 9 175
Направи овесени курабии със сушени плодове.

# 6
  • Мнения: 364
На мен също ми останаха плодове и реших да си ги направя на сладко.
Накиснах ги и след тава в фурната с малко захар,накрая няколко капки лимон и в бурканчета.
Е по вкусно сладко не съм яла,защото ароматите се припокриваха абе с две думи ммммммммм Hug Hug Hug

# 7
  • Мнения: 940
мистерия, супер идея!!!

# 8
  • Мнения: 769

Идеята е на Lois,но не знам къде във форума е рецептата:
тук
Изглежда много вкусно!

Този сладкиш носи в себе си всички прекрасни коледни аромати, без да е обременен с дългата предварителна подготвка, която изискват традиционните коледни десерти - меденки, щолен, панетоне. Ако не ви е стигнало времето да се подготвяте седмици преди празника, можете да спасите положението, като загубите само около час и половина.

По рецепта на Рийдърс Дайджест

Какво ви трябва:
200г. сушени плодове (в оригинал фурми, при мен заменени със сушени череши, кайсии и стафиди)
50г. масло
1 ч.л. сода бикарбонат
150г. кафява захар
2 яйца
300г. брашно
2 ч.л. бакпулвер
1и1/2 ч.л. подправки за меденки - канела, карамфил, индийско орехче, (аз сложих кардамон, канела и индийско орехче)
1 щипка сол
120г. едро счукани орехи

Нарежете на дребно по-едрите плодове. Сложете 250мл вода да заври в малка тенджерка. Когато водата кипне, добавете нарязаните плодове, маслото и содата, разбъркайте докато маслото се разтопи и оставете да се охлади. Добавете и орехите.
Загрейте фурната до 180 градуса (160 с обдухване). Разбийте яйцата и захарта на пухкав крем. Добавете сместа с плодовете и орехите, разбъркайте. Пресейте отгоре брашното заедно с бакпулвера и подправките за меденки и размесете внимателно.
Изсипете тестото в силиконова или намазана и набрашнена форма – около 26см. Изпечете, докато сладкишът бухне и клечката излиза чиста – около час.
Става още по-ароматно, ако се залее още топъл с лимонова глазура, приготвена от 150г. пудра захар и 3с.л. лимонов сок.

Съжалявам,но сега видях че е даден по горе линк към същия сладкиш,но не мога да изтрия мнението Embarassed

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 06:49 от nordina

# 9
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 217
Може да опиташ щолен. Вкусен е, но малко необичаен за нашия вкус. Ако искаш добра рецепта пиши ми на ЛС.  eat

Общи условия

Активация на акаунт