лоша майка ако спра да кърмя?

  • 3 501
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Здравейте!
Моят Мартин се роди на 9.12. и веднага започнах да го кърмя, само че зърната ужасно ме болят. Не знам дали с времето това ще отмине и се притеснявам, че няма да се справя с кърменето. Ако реша да си спра кърмата, това прави ли ме лоша майка? Знам, че по-хубаво от кърмата няма, но не знам колко ще издържа на тази болка, да не говорим и за цеденето... Споделете опита си, ще се радвам да събера мнения.

# 1
  • Мнения: 8 242
Никой няма да ти каже, че си лоша майка, ако не кърмиш (но това няма нищо общо..). Ама едни разранени зърна не са изобщо причина да се отказваш Simple Smile
Ако за теб е .. и е достатъчно оправдание, да не кърмиш - тогава всичко е наред..

Поискай помощ, за да се разреши проблема.. Не веднага - ми пробвах, не става.. И да очакваш всички да те успокоят - не е точно това мястото..

# 2
  • София
  • Мнения: 2 658
моята дъщеря беше много лакома и ми разраняваше страхотно зърната. първите секунди като засучеше и ми идеше да зарева. Аз си правех компреси с Гармастан, защото само мазането не ми помагаше. На памучен тампон си слагам повече от мазилото и седя така, докато дойде време да се кърмим от съответната гърда се измивах хубаво. Много ми помогна, но предполагам, че и без с времето като загрубеят зърната ще премине. Все още не сме се отбили, а сега освен, че зърната са ми много болезнени от бременността и и избиват кучешките зъби и ме е надъвкала здраво. Мисля пак да започна да се налагам с Гармастан.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 688
И аз бях така в началото. Много силна болка, наистина ти идва да се откажеш. Но много бързо се оправих със следните неща:
1. С крема на Авент за разранени зърна. Слагам си след кърмене и слагам над него подплънка за кърмачки (или тампонче) и така до следващото кърмене. Получава се като компрес и много ми помогна.
2. Отвреме-навреме мажех зърната с кърма обилно и после стоиш малко гола.
3. Най-важно е бебето да захапва добре зърното. Иначе то се разранява. Когато бебето захапе му подаваш така зърното, че цялото да попадне в устата му. Така няма да те боли.

Иначе не си лоша майка разбира се. Но ако си помислиш, че първо проблема ти може да се разреши много лесно с описаните по-горе съвети и второ - с кърмата ще дадеш на детето си много ценните вещества, от които поне в началото има нужда ще видиш, че си заслужава да пробваш Peace

# 4
  • Мнения: 4 000
Никога не съм имала проблеми с разранени зърна, препълнени гърди и прочие, но кърмата не ми стигаше. Положих усилия, но не се получи.  Да, по-хубаво от кърмата няма (това не се твърди категорично само в една много обичана във форума книга "Изкуството да бъдеш родител" ), но имай предвид, че има жени, които вземат информирано решение да не кърмят, което не ги прави по-лоши майки. 

Все пак, към теб лично - при положение, че имаш кърма, може би има начин да се справиш.
Имай предвид, че приготвянето на АМ  е голяма хамалогия, даже наскоро сънувах как завиждам на една позната, че отишла с бебето си на хижа в планината - без стерилизатор, без микровълнова, без кутии с АМ, без биберони....

Успех, каквото и да решиш

# 5
  • Мнения: 106
Относно цеденето - не смятам, че е нужно да го правиш, прочети из библиотеката статии. Аз се цедих само няколко дни в началото, после ми се  е налагало в редки случай, когато е трябвало да дам лекарство с кърма например. Кърмя вече 7 месеца.

# 6
  • Временно
  • Мнения: 788
Аз имах ужасни болки и разранени зърна целия първи месец.
И през ум не ми е минало да се откажа.Виждах как бебето сладко яде,а аз плачех на всяко кърмене-от болка и умиление едновременно.
Всичко вече е зад гърба ми.
Но всеки сам решава за себе си.Никой няма да те упрекне каквото и решение да вземеш. Peace

# 7
  • Мнения: 81
Не смятам че това дали ще кърмиш или не те определя като добра или лоша майка. Ако има нещо което те притеснява, и те боли или не ти е приятно или каквото и да е друго, просто направи това което решиш и не се обвинявай. По добре бъди една спокойна и уверена мама отколкото притеснена и несигурна. Да няма нищо по добро от това да кърмиш детето си но не смятам че трябва да е на всяка цена. Ако има кой да те насочи или помогне за да превърнеш кърменето в удоволствие то тогава не се отказвай, но ако се откажеш ти със сигурност няма да си лоша майка. Има толкова неща от тук на татък които ще те провокират да си зададеш този въпрос така че гледай на пред и и каквото и да решиш просто не съжалявай.

Аз също имах проблеми в началото с кърменето, но не се отказах, а се научих, така че дерзай. Peace

Дъщеря ми е пристрастена към кърменето. #Crazy

# 8
  • Мнения: 2 908
Много бързо се отказваш Wink
Аз родих недоносено бебе,лежа един месец в кувиоз,ако беше на моето място,щеше да имаш идеалното оправдание да си спреш кърмата-аз не я спрях,цедях се всеки ден и носех.МАлката не засука въобще след това,аз се цедях общо 4 месеца.В началото почнаха не само болките в зърната,боляха много,ходех само гола из къщи,не можех да търпя блуза на себе си,мажех с какво ли не и не минаваше.Редом с това започнаха и запушванията-за 4 месеца общо се запуших общо 10 пъти-сметни,че е било около по веднъж на седмица-редовно.Бебето не сучеше,аз се цедях на ръка,като се запушех,като и помпа не помагаше-отпушвах се за часове,не за минути,около 10-12 часа ми трябваха да се отпуша...ако не и повече.Горях се с врели душове,кърпи,пищях,ревях...това беше 4 месеца редовно поне по веднъж в седмицата...Два мастита изкарах през това време...За да се отпушвам си биех редовно по инжекция мускулно(разбирай в задника) окситоцин-нямаше друг начин-и ел.помпата не ме отпушваше.Т.е. изяждах по една спринцовка почти всяка вечер между 2-ри и 4-ти месец.
Сега като се замисля,пред тази перспектива-по-добре да си бях спряла като теб кърмата-не получих медал... Rolling Eyes
Цеденето само беше песен-свикваш и си свиркаш-ако само то те притеснява-лесно се отказваш.... Mr. GreenПожелавам ти да си се цедиш и 100 години,но без запушвания и няма да имаш проблеми-ти ми говориш за болки в зърната и че те е страх от цедене.. ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 336
В началото много боли наистина или поне мен много ме болеше, но съм благодарна на майка ми, че не ми позволи да се откажа и сега ми е много лесно и ми доставя удоволствие да кърмя. Имаше периоди в които виках от болка в момента в който захапеше зърното и не можех да търпя никакви дрехи по себе си, но за около 20 дена минава. Можеш да пробваш да кърмиш със силиконови протектори за зърна, да кърмиш с едната гърда, а тази която е по-разранена да я оставиш да си почива и така ... В никакъв случай няма да си лоша майка, но ще ти е много по-лесно ако кърмиш особено ако яде през нощта като моето ... Аз също не съм кой знае каква привърженичка на "кърменето на всяка цена", от време на време давам добавка, но е много по-трудно - детето реве, ти бързаш да му забъркаш сместа, стерилизираш шишета и изваряваш вода постоянно, да не говорим, че кутиите с АМ се стопяват за нула време, а пък така само вдигаш блузата и готово. Потърпи - за около 2-3 седмици ще загрубеят.

# 10
  • Мнения: 4 290
Е, то ако от едни зърна се отказваш... Разбира се, че няма да си лоша майка, ама много бързо се предаваш.  Simple Smile Изчакай малко да загрубеят. Колкото и невероятно да ти се струва в момента и това ще стане. 
Много по-удобно е да кърмиш, отколкото да храниш с АМ, казвам ти го от личен опит.  Wink Да не говорим колко по-добре е за детето.

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
А бебето хубаво ли засуква?
Като го поставиш на гърда, трябва да не виси на зърното, а да обхване цялото кафяво кръгче. Така зърното отива доста навътре в устата му и не може да го гризе с венеца.
Ето виж картинката:

Освен това, за да не виси, ти трябва да си удобно наместена и бебето да е на нивото на гърдите - подлагай възглавница, одеалце, каквото се сетиш, за да ти е удобно. Има и други пози за кърмене, разгледай в нета.
Мажи зърната с крем за кърмачки. Не ги мий със сапун преди кърмене, защото сапунът изсушава кожата и лесно се разранява после. Изплаквай ги съвсем леко.
Ако всички тези условия се изпълняват, зърната не се нараняват и би трябвало да болят.

# 12
  • Мнения: 3 760
С болки в зърната (често нетърпими) + разранявания и подобни се сблъскват много от майките, особено тези с първо дете. Като правило (има и изключения, разбира се) причина за това са неправилното поставяне на гърдата (както е посочила файрбърд) и понякога млечницата. Но първото е по-вероятно и, повярвай, е съсипало не едно и не хиляда кърмения  Cry
Иначе по начина, по който си си формулирала въпроса да ти кажа:
кърменето/некърменето не те прави добра или лоша майка;
какво мислят другите няма особено значение-важно е твоето усещане за нещата!
Ако ТИ смяташ, че  нещо ти дава основание да спреш кърменето, значи това нещо е достатъчно важно! Ако съседка, свекърва и прочие смята, че това те прави лоша майка, значи си търси повод да се прави на интересна  Laughing

Сама казваш, че от кърмата няма по-добро. Ако искаш тук ще ти дадем напътствия за едно вероятно успешно, ПРИЯТНО кърмене. Ако не искаш - има много по-важни неща в общуването с бебето. Просто кърменето е идеалната основа  Grinning

# 13
  • Мнения: 94
Пробвай със силиконови зърна

# 14
  • Мнения: 899
Ще отмине, миличка, ще отмине болката.....ако устискаш  Simple Smile. Първо, второ дете - все си боли в началото. Изчетох библиотеката тук в Кърмаческия - навсякъде пише, че не трябва да боли кърменето, нещо не е наред в противен случай. Изгледах де що има клипчета - пози, захапване на зърното.....всичко правя както трябва. Болеше при кърмене, болеше от допира на дрехите, при къпане от водната струя. Пробвах със силиконови зърна, нещо не се справихме с тях. Сега всичко отмина (около месец и половина след раждането), а в началото изглеждаше, че ще е безконечна тая болка. Повечето кърмещи от отчетната ни тема минахме през болката в началото, но сега кърмим с удоволствие  Heart Eyes.
А за цеденето те съветвам да пробваш на ръка, много по-безболезнено и щадящо е по моя преценка  Peace.
Търпение и успех ти пожелавам, после ще си кажеш, че не е толкова трудно, колкото е изглеждало. Само не си пълни главата с лоши мисли  и не се обвинявай Hug

Общи условия

Активация на акаунт