Раждане на село

  • 4 062
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 369
Здравейте,

интересува ме раждат ли се в планинските села бебета или ако има бременни жени там, отиват в по-големите близки градове?
и ако в малки населени места може да се ражда, дали има някой да разкаже, какви са условията там?
изобщо в малките села има ли медицински центрове, в които може да се роди?

живи и здрави!

# 1
  • Мнения: 6 274
Според мен "малки села" и "медицински центрове, в които може да се роди", са две, взаимно изключващи се понятия...
За България говорим, нали ?

# 2
  • Мнения: 1 795
В много малки села даже и лекари няма, за медицински центрове да не говорим...

# 3
  • София
  • Мнения: 39 722
Т.нар. медицински центрове дядо ми ги нарича "здравен дом". Евентуално акушерка се намира, но условия за раждане в малките села едва ли има. Село да речем от 5000 души е голямо село, но си няма "медицински родилен център".
Братовчед ми се роди през 83та в т.нар. здравен дом, защото бяха объркали термина на вуйна ми и не успяха да я закарат в б-цата. След раждането я закараха с линейката.
И така... няколко села си имат един по-голям град в околността, в който има б-ца с родилно отделение.

Братовчед ми вече порасна. Ще си има бебе през март месец. Кандидат снахата обясняваше за б-цата: "Ако имаш планирано секцио и те закарат с линейка, ще те срежат. Ако стигнеш до б-цата със собствен транспорт директно те отпращат към Сф или П-в" или друг по-голям град в околността.

# 4
  • Мнения: 6 274
AnMary, според мен авторката се интересува от мъъъничките селца, които сигурно имат едва няколкостотин души население (че и по - малко)....  Peace
За това й казах, че изобщо не ми се вярва да има нещо подобно...
А за селото, за което ти говориш - ееееее, че то това си е направо едно малко градче...
  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 23 036
Според мен "малки села" и "медицински центрове, в които може да се роди", са две, взаимно изключващи се понятия...
За България говорим, нали ?

Абсолютно  Peace
Между другото село от 5000 жители се обявява за град  Peace

# 6
  • Мнения: 559
Предполагам всички родилки ходят към областните градове. То не останаха родилки по селата.  ooooh!

# 7
  • Мнения: 1 195
Според мен "малки села" и "медицински центрове, в които може да се роди", са две, взаимно изключващи се понятия...
За България говорим, нали ?


 Peace Peace Peace

Интересен въпрос Thinking

# 8
  • София
  • Мнения: 39 722
По нагоре писах за Костенец. Град не може да стане, имат такъв. Погледнах в wikipedia, населението значително е намаляло. Бяха издали някаква книга преди доста години, с гордост пишеше, че населението наброява 5хил. Това няма много голямо значение.

Бременните от селото ходят на ЖК в града (разстоянието е около 10км макс). Д-ра разбира се приема рядко, т.е. не му е основно това задължението. В селото има "здравна служба" с дежурен лекар и сестра. Мисля, че и зъболекар има. И до тук приключват с медицинското обслужване и "медицинските центрове". Има аптека, с някакво работно време. За асортимента... "гарата (демек града) е на 10мин път с кола".

Когато дойде време за раждане девойките се отправят към гр. Ихтиман, който се води административен център за общината. Разстоянието е май 23-25км. Нямам представа как се действа в спешни случаи.

А за мъничките села... паланки както им казват... сигурно и лекари нямат. Не помня, отдавна гледах едно предаване по тв на тази тема. "Д-ра иде веднъж седмично". Само стискаш палци да оживееш до следващото посещение Simple Smile

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Села и раждане... научна фантастика. Аз живея в град Сопот. Въпреки, че му казвам село, не го бъркайте със село Сопот (в северна България). В "града" и околните села не се ражда. Ражда се в "големия" град Карлово - мисля около 20хил. население. В Сопот има женска консултация, обаче е само един гинеколог. По-точно баба гинеколожка. За мой късмет точно аз като наближих термин тя си счупи крак. И аз увиснах. Няма кой да ми издаде болничен, нито изследвания, нито картона за болницата. Гинеколозите в Карлово не ме искат в напреднала бременност за ж.к. Добре, че джипито ми е леля (обаче е в Габрово) та ми написа болничен, изследвания и други необходими документи.

# 10
  • Мнения: 454
Като прочетох малки планински села, веднага се сетих за малки села в Родопите. Не знам дали там са останали млади хора, които да създават поколение. Според мен всички са се ориентирали към по-големите населени места. Дори да има жени, които раждат в тези села, те едва ли имат Интернет, за да го споделят.

# 11
  • Мнения: 6 274
Според мен "малки села" и "медицински центрове, в които може да се роди", са две, взаимно изключващи се понятия...
За България говорим, нали ?


 Peace Peace Peace

Интересен въпрос Thinking
Кой въпрос ти е интересен ?  Thinking
AnMary, ти направо ме уби...  ooooh!
"Стискаш палци да оживееш до следващото посещение"...

Joy Joy Joy

# 12
  • Временно
  • Мнения: 788
Аз съм от едно малко селце(което не е в планината,а на морето)-Лозенец.Родих в София,защото мъжът ми е от тук и тук живеем.
Но момичетата,които бременеят там(а и в околните Царево,Китен,Приморско,Черноморец,Созопол и още мнооого) ходят да раждат в Бургас(или Сливен).А има и такива,които идват и в София да раждат. Peace
Относно ЖК не съм наясно как стоят нещата.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз съм чистокръвна селянка с 300 души съселяни  bowuu .
 Тъй... едно време(преди 10 години) имаше здравен център със зъболекар, лекар и мед.сестра + линейка, но от години вече няма таквиз работи. Последните две години се родиха 2 бебета, но с планирано секцио. А тези, които чакаха термин си уговаряха комшии с коли, които да са в бойна готовност. Ако се падне да е зима, колата се поддържа в изправност, пали се всеки ден, рине се снега и дори се паркира на пътя.
 Имало е и случаи да роди жената в колата. Даже ще ви разкажа случая (с променени имена): Усеща Марийка, че детето напъва да излезе и пращат вестоносец да извика Пешо(близък на семейството, но от друга махала). Докато да извади праните дрехи, докато подгрее колата, Марийка започва да напъва. Качват я в колата, Пешо дава газ, ама колкото и бързо да кара, това са си 30 км до най-близката болница, а и пътя е стръмен, с много завои. Ражда се малкият Иванчо на задната седалка(Тук ми се губи дали са отрязали пъпната връв и дали са го аспирирали). Марийка изтощена си отдъхва и вика на майка си:"Дай сега една цигара, че се изморих". Сега Иванчо е в основното училище.

П.п.Промених "Звънят", защото тогава Пешо нямаше мобилен, а БТК по принцип няма по домовете, освен в пощата.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 524
skrech  Joy Joy
По този повод се сетих за една колежка.
Първо раждане 17 години преди второто - трудно, бавно
Второ раждане - на предната седалка на колата, до съпруга си, без грам болка.
Всъщност докторите са и казали, че това да няма болки от контракциите се случвало много, ама много рядко. Тя е гръгнала към Шейново след изтичане на водите, но явно с почти пълно разкритие без да знае, защото нищо не я е боляло, а най-смешното е, че живеят на няма 10 мин. пеша от болницата.

Съпругът и казал. Край колата може да продам, но седалката никога - на нея се пови на бял свят синът ми  Crossing Arms

За селата- предполагам, че родилките ходят при близки в по-големите градове, като наближи терминът.

Общи условия

Активация на акаунт