Въпрос за неосигурена майка и майчинство

  • 827
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 884
Момичета, пиша, за да ми помогнете с отговора на един въпрос.

Моя приятелка не работи никъде през последните 5 години, плаща си само здравните осигуровки, а в момента е бременна. Като цяло ежедневието и е доста тежко откъм финансова гледна точка, но идеята на тази тема е да разберем какво се случва с майките, които нямат социални осигуровки. Получават ли майчинство и в какъв размер? Къде трябва да подаде документи? Трябва ли на тоя етап (бременна в 6-ия месец), да се записва някъде и къде? Има ли някакви преференции в тая връзка като самотна майка?
Ще съм ви благодарна да споделите всичко, което ви хрумне в тая връзка, за да упътим тази бъдеща мама в правилната посока.
И тъй като знам, че тук има много компетентни мами с големи сърца съм сигурна, че скоро ще намерим заедно най-точните съвети и най-полезната информация.
Благодаря за помощта!

# 1
  • София
  • Мнения: 16 000
Май 1 год- им дават по 100 лв от социални грижи + детски + разни временни помощи. От родата на скъпия всички жени така си гледат децата, раждат постоянно. Нека провери в районното соц. грижи.

# 2
  • Мнения: 5 605
Има право на еднократна помощ за бременност в размер 150 лв. Може да я получи като навлезе в периода 45 дни преди раждането. Да си вземе документ от гинеколога, който я наблюдава и да подаде молбата. Като роди - еднократна за раждане и после до 1 г. на детето ще й дават по 100 лв. на месец. Отделно ще й дават детски. Всичко това от Дирекция "Социално подпомагане".

Общи условия

Активация на акаунт