Бебе родено в чужбина

  • 15 702
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте, не знам дали точно за този подфорум ми е въпросът, ако не е вие ще кажете. Бебе, родено в Италия и двамата родители са българи - къде да го регистрират тук? PLS помагайте! Благодаря!

# 1
  • Мнения: 6 274
Как къде да го регистрират ? Thinking
Според мен въпросът ти е малко неясен, но като цяло мисля, че мамите в чужбина биха ти отговорили най - добре на такива въпроси...  Peace

# 2
  • Канада
  • Мнения: 494
Къде тук?В БГ или в Италия?

# 3
  • Мнения: 51
Ще пробвам пак - идеята  ми беше че тук аз като раждах от родилния дом полниха документите свързани с раждането на детето, подадоха ги и ние само си взехме акта за раждане от общината, в която е родено детето. Тук предполагам трябва да се уведомят съответните български властите че едикои си български граждани имат дете! Дано малко по-ясно е станало!

# 4
  • Мнения: 51
Да, явно ми е доста оплетено питането. ТУК имам в предвид България, аз съм тук, питам за приятелка, която е в Италия и роди преди 2 дни! Sorry!

# 5
  • Мнения: 6 274
Да, явно ми е доста оплетено питането. ТУК имам в предвид България, аз съм тук, питам за приятелка, която е в Италия и роди преди 2 дни! Sorry!
Пак не мога да те разбера...  ooooh!
Ти ли ще регистрираш бебето ТУК, в България или твоята приятелка ще го регистрира ТАМ, в Италия ???

# 6
  • Мнения: 9 814
Твоя приятелка е родила в Италия и ти питаш дали трябва да отидеш до общината например да уведомиш властите, че двама български граждани си имат дете, родено извън страната ни?
Ако е така, не не трябва.

# 7
  • Мнения: 51
Да, това питам! Благодаря!

# 8
  • Мнения: 6 274
Ееее, Франческа -   bouquet.
Никога пък нямаше да се сетя за този вариант...  Naughty
Ще ходя аз до Общината, за да я уведомя, че някой, някъде има бебе...  ooooh!
И в ролята на каква ще се явя аз там???
"Ми, добър ден - аз съм приятелка..."
Деси, това е безсмислено, извинявай...
   

# 9
  • Мнения: 27 524
Бебето се регистрира в БГ, когато се приберат, няма срок за това. Може да стане след месец, може след 2 години, няма проблем и няма задължение за уведомяване преди това.  Peace

# 10
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Здравйте, пренасочиха ме към този пофорум. Имам питане и дано успея да го "изложа" като хората. Имам приятелка в Италия, която роди преди 2 дни, и тя и таткото са си българи. Къде, какво трябва да се подаде в България, за да уведомят съответните бг власти, че имат детенце? Благодаря!

Уведомяването на бг.властите става,когато се приберат в България. С италианския акт за раждане се отива в бг.посолство/консулство в Италия и се вади пасаван за бебето ако и то Ще пътува. Ако ли пък не родителя взима ит. акт за раждане с апостил и с него си отива в Бг,където го превежда , легализира и с него отива в обЩината по местоживеене за да извади бг.акт за раждане и ЕГН.  Peace

# 11
  • Канада
  • Мнения: 494
Аз мога да ти отговоря за Канада,предполагам ситуацията е аналогична.
Тук канадския акт за раждане се праща в Канадското  външно министерство с пояснение,че трябва да бъде подпечатено,защото искате детето ви да получи друго гражданство.Печата мисля,че се казва "апостил".После се носи в БГ консулството и там се издава временен бг акт.След това,лично аз имах ходене до БГ и с двата акта(канадския и българския)отидох в съвета и за една седмица ми извадиха ЕГН на детето,което всъщност е гражданството.Паспорт не съм му вадила,защото има канадски.Детето се регистрира в града по последно местоживеене на майката.Повечко информация ето тук:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 74&Itemid=521

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз мога да ти отговоря за Канада,предполагам ситуацията е аналогична.
Тук канадския акт за раждане се праща в Канадското  външно министерство с пояснение,че трябва да бъде подпечатено,защото искате детето ви да получи друго гражданство.Печата мисля,че се казва "апостил".После се носи в БГ консулството и там се издава временен бг акт.След това,лично аз имах ходене до БГ и с двата акта(канадския и българския)отидох в съвета и за една седмица ми извадиха ЕГН на детето,което всъщност е гражданството.Паспорт не съм му вадила,защото има канадски.Детето се регистрира в града по последно местоживеене на майката.Повечко информация ето тук:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 74&Itemid=521

Dani_ip, тук от посолството могат да ти извадят най-много пасаван за бебето. Толкоз. Peace

# 13
  • Мнения: 324
За да се издаде пасаван, искат детето да има български акт за раждане и ЕГН (поне в посолството в Словения го искат).
И моето дете е родено в Италия. Аз пратих по пощата преведения на български италиански акт за раждане (който задължително трябва да има Апостил) и баща ми регистрира малката без проблем.
Изискването е дете, родено в чужбина, да се регистрира в България до 6 месеца след раждането, но в общината може и да не обърнат внимание на това.

# 14
  • Мнения: 51
Няма аз естествено да ходя до общината, те като си се приберат ще го направят - все пак те са родители, но момичето ме питаше, за да е наясно и информирано от сега, вълнува се  и какво ли не й минава през главата.

Общи условия

Активация на акаунт