Здравословно хранене след раждането

  • 585
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Някой, от вас може ли да ме консултира какво трябва и какво НЕ да се яде или пие след раждането?    chef

# 1
  • Мнения: 4 496
Зависи дали кърмиш или не.
Всъщност ти в какъв смисъл питаш?
Ние тук не можем да те консултираме. Можем само да напишем това, което сме чели или чули.

# 2
  • Мнения: 212
Зависи дали кърмиш или не.
Всъщност ти в какъв смисъл питаш?
..........да предположим че ще кърмя. Искам да знам, за да не сгреша с нещо. Не мога да разчитам изцяло на болничният персонал.
Например съм чувала че през първите часове след раждането(ако е естествено) не е било хубаво да се пие вода..........

# 3
  • Мнения: 8 999
Много течности, повече сокове и прясно мляко. Богата на витамини, протеини, въглехидрати, мазнини и белтъчини храна - това ще рече разнообразно меню, без преяждане. Просто се храни нормално /като небременна и некърмеща жена/. Не яж пикантно, с много подправки, много солено, не употребявай алкохол, ако пиеш кафе - не повече от едно на ден, кока кола -не.
В болницата ми препоръчаха обилно да се напоявам с ябълков сок, защото бил много полезен за не знам си какво и аз усърдно пиех по литър на ден /повече течности и с опрян в челото пистолет не мога да поема/ и имах страшно много кърма. Не знам дали се дължи на сока или на качествата на моя организъм.

# 4
  • Мнения: 212
ето какво намерих из НЕТа:
Някой хитринки за здравословно хранене след раждане:

"..........1. Придържайте се към витаминозни храни като зеленчуци, свежи плодове, препечена филийка със сирене, кисело мляко с фибри, пълно зърнести храни, слънчогледови семена, овесени ядки и други.
2. Седнете в удобна поза и хапнете порцията си. Никога не яжте права, или набързо. Това поускори ще остави усещането, че не сте яли, а в някой случай, ако бързате твърде много, може и да преядете. Това може да доведе до изтощаване и храносмилателни проблеми.
3. Погрижете се да възстановите загубата на желязо от Вашето тяло. Яжте повече зелени храни - спанак, червено цвекло и други богати на желязо храни.
4. Яжте ядки, но без фъстъци.
5. Намалете, или ако можете спрете приема на Купенов питиета.
6. Направете всичко възможно да си осигурите достатъчно почивка и сън за Вашето тяло. ....."

# 5
  • Мнения: 2 660
Поне по две порции зеленчуци и плодове на ден. Често месо - подобрява лактацията. Избягвай цитрусовите - дразнят стомаха на бебето. Пълнозърнестите храни също действат положително на лактацията.

С една дума яж всичко, без цитруси, може да избегнеш и бобови и зеле, също заради коликите, но може и бебето да ги приема добре. Пий по повечко вода на ден. Лично аз не бих препоръчала да се пие мляко - първо, няма отношение към лактацията, второ - млякото е тежка храна и не се приема добре от всеки. Има много литература за млякото. Киселото е много полезно.

# 6
  • Мнения: 1 334
Аз знам че особено първите дни е добре да се яде лека храна щадяща стомаха - супички, манджички, нищо сурово. Това става въпрос за първите 1-2 седмици. Много течности е добре да се пият също. Пък след като мине известно време си ядеш всичко, като избягваш пикантни и варива ако кърмиш. Варивата - боб, леща, знам че могат да причинят колики на бебето, лютото също Wink

# 7
  • Мнения: 212
Благодаря за съветите!

# 8
  • Мнения: 9 973
jojon  Heart Eyes много е сладко като видиш как някой се интересува от това!
Успехи от мен Hug

# 9
  • Мнения: 1 219
много много течности,прясно мляко ежедневно но не в големи количества Naughtyплодове,зеленчуци.Бобовите избягвай поне в началото.Месо задължително,но не тлъсто.И най-вече домашно приготвени храни.В никакъв случай полуфабрикати и храни с консерванти Е 220 Е 330.......Хубаво е и плодовете и зеленчуците да са екологично чисти(ако имаш възможност)защото нитратите преминават през кърмата Sad

# 10
  • Мнения: 629
Поздравления за нагласата ти за кърмене  Grinning
Повечко информация за кърменето като цяло и за храненето на кърмачката можеш да видиш в подфорума за кърмене - Библиотека-"Всичко за кърменето". Там са събрани всякакви статии и информация по ред въпроси и проблеми.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
В подраздел "Здраве и хранене на кърмачката" има много информация по твоя въпрос.
А накратко синтезирано:
1. Течности между 1.5 и 2.0 л на ден (може и малко повече)
2. Поне през първия месец (ако може до третия) избягвай бобовите и зелевите храни заради коликите, а също така и кравешките продукти. Замени ги с овчи и кози сирена и кашкавали, овче кисело мляко. Кравешкото за съжаление напоследък не понася на доста деца. След първия (пък ако не ти пречи и след третия месец) можеш постепено да ги включиш отново в менюто си.
3. Поне два пъти на ден консумирай сурови плодове и зеленчуци. Наскоро четох, че вредните последствия от нитратите в значителна степен се тушират при наличието на повечко витамин С - така че можеш да си правиш разни салатки с пресен лимонов сок вместо с оцет например.
4. Не пропускай месото - нетлъсто, предимно варено и печено.
5. Ако обичаш и можеш включи в менюто си пълнозърнести продукти и мюсли.
6. Избягвай и сведи до възможния минимум т. нар. боклучави храни - полуфабрикати, готови кексове, кроясани и сладкиши, чипсове, колбаси, бонбони, газирани напитки и всичко, в което има Е-та (консерванти, стабилизатори, оцветители, овкусители....).
И каквито и въпроси да имаш относно кърменето и храненето на кърмачката - в подфорума за кърмене ще намериш отговори на въпросите си.
Пожелавам ти леко раждане, здраво бебенце и дълго и приятно кърмене!

Общи условия

Активация на акаунт